Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę? "Nie dawać prostych rad i rozwiązań"

Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak być wsparciem dla swojej kobiety?
Jak być wsparciem dla swojej kobiety?
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
To, że kobiety i mężczyźni mają zupełnie inny sposób komunikacji, nie jest tajemnicą. Okazywanie wsparcia swojej wybrance może być dla panów nie lada wyzwaniem. Jak ze sobą rozmawiać, aby się dogadać? I jak się wzajemnie wspierać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka par.

Jakiego wsparcia kobieta potrzebuje od mężczyzny?

Kobiety są wysoko wrażliwe i często komunikują się na innym poziomie emocjonalnym niż mężczyźni, a ich ekspresja może być dla mężczyzn niezrozumiała lub przytłaczająca. Panowie zaś w rozmowach z partnerkami często zapominają o uważności oraz empatii. Szczere wyznania zbywają zdaniem: "będzie dobrze", milczą lub szybko zmieniają temat, aby uniknąć trudnych rozmów.

Kobiety natomiast często kumulują w sobie emocje. Pragną, by ukochany domyślił się, co im w duszy gra, aż wybuchają w momencie kumulacji zdarzeń i emocji, mając poczucie niezrozumienia i braku wsparcia.

Jak być wsparciem dla swojej partnerki?

Wzajemne wsparcie zbliża partnerów, pozwala na budowanie intymności, zaangażowania i poczucia przynależności. Subiektywne jego odczuwanie wpływa na ocenę relacji i poczucie zadowolenia w związku.

Brak wsparcia jest bardzo często przyczyną poczucia osamotnienia, przeżywania silnego napięcia emocjonalnego, stanów lękowych i depresyjnych. Ma duży wpływ na oddalanie się partnerów, co w konsekwencji może prowadzić do rozpadu związku. Udzielanie wsparcia, jak i możliwość korzystania z pomocy bliskiej osoby, wpływa na dobrostan psychiczny i ma bezpośredni wpływ na redukowanie stresu emocjonalnego.

Jak mężczyzna powinien wspierać kobietę?

Jakich potrzebuje ona słów, gestów i zachowań? - Jeżeli chcemy rozmawiać o emocjach kobiety, to trzeba by zapytać, jak ona się czuje. A później nie dawać prostych rad i rozwiązań, tylko dalej słuchać, co ma do powiedzenia - radzi Marzena Mawricz, psycholożka i terapeutka par.

Panie w trakcie rozmowy skupiają się na aspektach przeżyć i emocji i chcą móc podzielić się swoimi stanami uczuciowymi, które w nich zostały. Oczekują zatem pytań o stan uczuć: "jak się czujesz", empatycznych komunikatów, akceptujących te uczucia: "pewnie wtedy było ci ciężko" lub "pewnie wtedy czułaś się zagubiona". Liczą na wsparcie słowami i gestami – przytulenia, pogłaskania, utulenia, okazanej troski w słowach i czynach: "chodź się przytul", "damy sobie radę", "jestem przy tobie".

Czego unikać? Udzielania prostych rad i narzucania rozwiązań; bagatelizowania emocji i twierdzeń typu: "znowu się czepiasz!"; krytykowania, poniżania czy wypominania, że zachowuje się tak samo jak jej matka; okazywania zniecierpliwienia wobec jej potrzeb; niechęci wobec rozmowy i analizy sytuacji; defensywnej, obronnej postawy, gdy zgłasza swoje potrzeby; wycofania z wykonywania wspólnych obowiązków; sztucznych podziałów i pilnowania, żeby wszystko było po równo; ukrywania wydatków finansowych; oczekiwania, że partnerka powie, co i jak wykonywać w domowych zadaniach z obawy przed jej niezadowoleniem; negatywnego oceniania i ośmieszania uczuć partnerki; krytykowania jej emocjonalności słowami "znowu histeryzujesz”, "przestań dramatyzować", "nie użalaj się nad sobą"; przekonań, że emocje partnerki są przez PMS; potakiwania lub unikania kontaktu dla świętego spokoju, bezrefleksyjnego zgadzania się na wszystko; udowadniania swoich racji i narzucania swojej woli; rywalizacji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości