Aseksualność. Kim są osoby, które nie odczuwają popędu? 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Edukacja seksualna przez sztukę
Edukacja seksualna przez sztukę
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Wśród podstawowych potrzeb, które człowiek powinien zaspokajać, znajduje się seks. Jednak siła popędu u każdego z nas będzie inna. Niektórzy mogliby kochać się codziennie, innym wystarczy kilka zbliżeń w tygodniu. Są też tacy, którzy w ogóle nie odczuwają popędu. Kim są osoby aseksualne? Czy brak ochoty na seks jest "normalny"? O tym rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, seksuolożką.

Osoby aseksualne - czyli jakie?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Kim są osoby aseksualne?

Dr Agata Loewe-Kurilla, seksuolożka: To nie jest jednorodna grupa. Są to osoby, które w ogóle nie mają potrzeb seksualnych lub nie realizują ich w taki sposób, w jaki robią to osoby seksualne. Do tej grupy należą osoby romantyczne, gray-aseksulane, które w określonych sytuacjach czują się bardziej lub mniej seksualne. Będą też osoby aseksualne, które będą romantyczne i będę one hetero-, homo- lub biseksualne.

Jesteśmy tak skonstruowani, że odczuwamy popęd seksualny i jest on czymś zupełnie naturalnym. Czy jego brak to też "norma"?

To jest dylemat dla ludzi, którzy zajmują się seksuologią. Popęd seksualny pozwala nam zaspokoić naszą fundamentalną potrzebę, jaką jest seks. Osoby, które go nie odczuwają, bywają postrzegane jako "oziębłe", z zaburzeniami pożądania, po traumie oraz takie, które doświadczyły bardzo restrykcyjnego wychowania lub nadużycia seksualnego. Podobnie jak w przy przypadku innych seksualności – pokazują to badania – także w tej grupie będą osoby, które mają za sobą bardzo trudne doświadczenia. Trzeba jednak podkreślić, że takie przeżycia niczego nie determinują. Aseksualni mogą być również ludzie, których nigdy nie spotkało nic złego.

Bardzo często zdarza się, że osoby aseksualne nie zdają sobie sprawy, ze swojej odmienności. Żyją w związkach i choć seks jest w nim obecny, to czują, że nie odbierają go tak, jak "powinny". Część decyduje się spotkać z seksuologiem i dopiero w gabinecie odkrywają prawdę o swojej (a)seksualności.

Czy związek między osobą seksualną a taką, która nie odczuwa popędu seksualnego, ma szansę się udać? Można ze sobą pogodzić tak skrajne bieguny?

Kluczem do udanego seksu – w każdej relacji – jest wzajemny szacunek oraz to, aby obie strony szukały dróg porozumienia i negocjowały, co sprawia im przyjemność. Nie chodzi o to, żeby w tym samym czasie mieć ochotę na to samo. Pamiętajmy, że mamy różne preferencje seksualne, jedni wolą penetrację, innym większą satysfakcję i przyjemność daje stymulacja oralna. Są tacy, co wolą szybki numerek rano i ci, którym odpowiada najchętniej niespieszne preludium wieczorową porą. Na tym polu też można dojść do porozumienia i opracować takie zasady, które zadowolą obie strony. Pamiętajmy też, że nie wszystkie pary muszą żyć w związkach monogamicznych. Trzeba jednak dodać, że taki układ nie każdemu będzie odpowiadał. Dla części osób zdarzenie z aseksualnością i uświadomienie sobie, że ich seks nie będzie miał takiej formy, jaką sobie wyobrażały, może być równoznaczne z końcem relacji.

Jak wiele jest takich osób?

Unikam odpowiedzi na takie pytania. Są próby opisania tego, ale my w dalszym ciągu o seksie bardzo mało wiemy. Różne organizacje starają się zebrać dane i preferencje dotyczące seksu, ale ludzie nie zawsze chcą opowiadać o tym, co dzieje się u nich w sypialni. Warto dodać, że obecnie mamy już specjalistyczne bloki szkoleniowe dla psychoterapeutów, na których uczą się oni jak pracować z osobami aseksualnymi.

Dlaczego niektórzy nie odczuwają popędu seksualnego?

Czy to oznacza, że tacy się po prostu rodzimy?

Seksuologia nie daje na to odpowiedzi. Nie ma tu zależności przyczynowo-skutkowej. Model, który bierzemy pod uwagę przy próbie opisania jakiegoś zjawiska czy obyczajowości to model biologiczno-pscho-społeczny. Zakłada on, że jest jakaś biologia, czyli to, z czym się rodzimy, to jak kształtował się nasz układ nerwowy. Do tego dochodzą wszystkie czynniki środowiskowe i psychologia – nasze pochodzenie, najbliższe otoczenie, indywidualne doświadczenia i to, jakie nadajemy im znaczenia. Równie ważne będą uwarunkowania kulturowe – przekazy na temat płci, seksualności. Z tej mieszanki wychodzi ktoś, kto w pewnym momencie życia zaczyna dostrzegać swoją seksualność lub jej brak. Większość osób aseksualnych mówi, że odkąd pamiętają, nie mieli pociągu seksualnego, nigdy nie czuli pożądania ani zainteresowania seksem.

Bardzo często zdarza się, że osoby, które deklarują, że się aseksualne, słyszą że ich niechęć do seksu wynika z faktu, że mają nieodpowiedniego partnera. Ktoś inny na pewno zmieniłby ich podejście, nastawienie.

To nie działa w ten sposób. Zmienić może się jednak nasze podejście do seksu. Jestem zdania, że nasza (a)seksualność nie utrzymuje się na takim samym poziomie przez całe życie, ona też ewoluuje. Bardzo często zdarza się, że osoby, które niewiele wiedzą o swoim ciele, o swojej seksualności po wejściu w jakąś relację zaczynają się zmieniać. Np. odkrywają, że bardzo lubią seks. Podobnie jest w przypadku kobiet po 40. Wiele z nich diametralnie zmienia swoje postrzeganie seksualności, dostrzegają coś, z czego wcześniej nie zdawały sobie sprawy. Trzeba też podkreślić, że seks to nie tylko stosunek, ale samomiłość, fantazje erotyczne, bliskość, a także to, jak chcemy lub nie chcemy erotyzować pewnych sfer naszego życia.

Dlaczego mamy trudności z zaakceptowaniem innych orientacji seksualnych?

Czy osoba aseksualna, może się zmienić w kogoś seksualnego?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co obudzi w kimś pożądanie. Możemy się nauczyć uprawiać seks, ale on nie zawsze będzie niósł za sobą przyjemność. Ogromna grupa kobiet nie osiąga orgazmu podczas stosunku, choć bardzo lubią seks.

Dla wielu osób odkrycie, że mogą być aseksualne i że nie ma w tym nic złego może być przełomowe i dać początek czemuś nowemu. Być może odkryją, że mają fetysze, które czynią z nich osoby seksualne. Niewykluczone, że zrozumieją, że nie są heteroseksualne i dopiero gdy zakochają się w osobie tej samej płci, na nowo odkryją seks i poczują, że jednak daje im on przyjemność. Ludzka seksualność jest niezwykle ciekawa i bogata w różne odcienie. Warto pomagać się jej rozwijać, ale pamiętajmy, że terapia, która miałaby być "gwarancją zmiany", powinna budzić naszą ostrożność. Orientacji seksualnej i aseksualności się nie leczy, bo to nie są choroby.

Czy w takim razie jakieś wydarzenie/doświadczenie może sprawić, że zrezygnujemy z seksu? Zaczniemy postrzegać się jako osoba aseksualna?

Zdarza się, że w pewnych momentach wracają do nas wydarzenia, które demontują całe nasze myślenie na własny temat. Myślę, że jak najbardziej może się zdarzyć, że ktoś zacznie zupełnie inaczej postrzegać seks, spojrzy na niego zupełnie inaczej i np. uzna, że należy do grupy osób aseksualnych.

Często zdarzają się takie wolty?

Mamy coraz większe przyzwolenie na to, żeby czuć, kochać, czy myśleć o sobie inaczej niż narzuca nam to szeroko rozumiana norma. Czasem pojawiają się sugestie, że nastała "moda na zmianę płci". Tymczasem to absurd. Po prostu coraz więcej ludzi mówi głośno o swojej tożsamości płciowej, orientacji seksualnej czy (a)seksualności i jak się z nią czują. Do tego mają odwagę rozwijać swój potencjał, jeśli czują, że to, co było do tej pory, to nie jest to.

Choć coraz więcej się o tym mówi, to boimy się takich osób. Skąd bierze się ten lęk?

Lubimy dokonywać pewnej kategoryzacji – jesteśmy my – ci dobrzy i ci inni – czyli źli. Mamy trudność z przyjęciem – zrozumieniem, że ktoś może czuć, kochać inaczej, wierzyć w coś innego niż my. Do tego dochodzi lęk przed czymś nieznanym. Czasami bardzo trudno jest nam to wszystko pojąć, zrozumieć. Tym samym zdarza się, że zaczynamy izolować te "inne" osoby, w skrajnych przypadkach zmienia się to w agresję, przemoc.

W Polsce jest mało przestrzeni na to, żeby być różnorodnymi – w szerokim znaczeniu tego słowa. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że prędzej czy później przyjdzie nam się z tym zmierzyć. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paul Aresu/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Chore dziecko w przedszkolu lub w żłobku - jak postępować? Czat z adwokatem

Chore dziecko w przedszkolu lub w żłobku - jak postępować? Czat z adwokatem

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Joanna Krupa: "Nigdy nie myślałam, że moja córka będzie miała rozbitą rodzinę"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas