Ewa Drzyzga i Krzysztof Skórzyński w ogniu trudnych pytań. "Ja często tobie zazdroszczę"

Rozmowa o spektrum autyzmu
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Każdy z nas jest inny”
“Każdy z nas jest inny”
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności

Janek Gawroński jest osobą w spektrum autyzmu z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Pod koniec ubiegłego roku został mianowany zastępcą Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak i stoi na straży potrzeb dzieci oraz nastolatków. Wziął również udział w programie "Autentyczni". Dziś zamienił się rolami z prowadzącymi Dzień Dobry TVN i zadał im kilka pytań, by szerzyć świadomość na temat szeregu cech neurorozwojowych.

Ewa Drzyzga i Krzysztof Skórzyński w rozmowie o autyzmie

"Czym dla was jest spektrum autyzmu?" - takie pytanie Ewa Drzyzga i Krzysztof Skórzyński usłyszeli w Dzień Dobry TVN od Janka Gawrońskiego, który jako przedstawiciel osób neuroróżnorodnych wystąpił także w programie "Autentyczni".

- Ja nie postrzegam spektrum jako spektrum, ponieważ ja nie widzę spektrum ani jakiejkolwiek innej niepełnosprawności, tylko ja zawsze widzę człowieka. Ja się w ogóle nie zastanawiam, w jakim ty spektrum jesteś, tylko po prostu ja rozmawiam z Jankiem. Wiem, że każdy ze spektrum (...) ma na pewno wykształconą jakąś jedną cechę, w której jest świetny - talent, dar. A jeżeli chodzi o inne cechy, to musi być bardziej skupiony, więcej ciszy dla siebie, więcej czasu, więc tak to postrzegam. Staram się być jeszcze bardziej uważną - zaznaczyła Ewa Drzyzga

- Dla mnie spektrum autyzmu to jest dużo większa wrażliwość - taka, której ja bardzo często tobie [Jankowi - przyp. red.] zazdroszczę, (...) bo wydaje mi się, że widzisz ten świat dużo dokładniej niż ja - wyznał Krzysztof Skórzyński.

A jakie zdanie na ten temat ma sam Janek Gawroński? - Przyznam szczerze, że ja nie lubię, jak o mnie mówią, że ja np. cierpię na autyzm albo że jestem dotknięty autyzmem. Bo cierpię, jak już, to na niepełnosprawności sprzężone. Ogólnie zawsze się przedstawiam jako Janek i zawsze po prostu kieruję się tym, żeby być sobą - stwierdził w naszym studiu.

Jak rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawnościach?

W Dzień Dobry TVN gościła również Agnieszka Stążka-Gawrysiak - ekspertka w dziedzinie samoregulacji, coach kryzysowa, trenerka Akademii Pozytywnej Terapii Kryzysu oraz autorka bloga i książek - która przedstawiła swoją definicję spektrum autyzmu.

- Tu nie ma dobrej odpowiedzi. Ja myślę, że spektrum autyzmu to jest po prostu pewna odmienność systemu nerwowego, która sprawia, że człowiek trochę inaczej tę rzeczywistość odbiera. Przy czym, tak jak sama nazwa wskazuje, jest to spektrum i pod bardzo wieloma względami, pod względem różnych cech osobowości czy wrażliwości sensorycznej, wszyscy jesteśmy na jakimś spektrum. Nie ma dwóch osób autystycznych, które są identyczne tak jak nie ma dwóch osób nieautystycznych, które są identyczne - uświadamia specjalistka.

Obecni w studiu goście oraz prowadzący zwrócili także uwagę na to, by rozmawiając o jakichkolwiek niepełnosprawnościach czy spektrum, używać odpowiednich słów. Świadoma osoba dorosła jest w stanie, choć z trudem, do tego się dostosować, jednak bezpośredniość dzieci często kłóci się z delikatnością w wyrażaniu własnego zdania. Jak więc nauczyć maluchy, by wypowiadały się o odmienności z szacunkiem? Ta odpowiedzialność spoczywa na rodzicach.

- Warto szukać takich słów, które nie ranią, nie stygmatyzują. Np. ten chłopczyk macha rękami, ponieważ w ten sposób pokazuje radość czy ekscytację. Albo - ta pani jeździ na wózku, ponieważ z jakichś powodów nie może chodzić - wskazuje Agnieszka Stążka-Gawrysiak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości