Zdrowie
Światowy Dzień Ducha Ludzkiego - co to za święto i kiedy się je obchodzi?
Światowy Dzień Ducha Ludzkiego został zapoczątkowany przez Michaela Levyego z Point of Life w 2003 roku. Obchodzi się go 17 lutego. Miało to na celu zachęcania ludzi do spokojnego, ale także twórczego życia, nadawania mu sensu. Twórca święta zalecał, aby w tym dniu spróbować uczcić ludzkiego ducha poprzez krótką medytację. Wystarczy zwykłe spędzenie 5 minut w ciszy z samym sobą, by poczuć więź. Nie chodzi więc o długą i zaangażowaną medytację, a zachęcanie do codziennego spędzania czasu z samym sobą poprzez krótkie sesje, dzięki którym jesteśmy w stanie głębiej poznawać siebie.
W tym dniu osoby obchodzące to święto o godzinie 15:00 milkną na 2 minuty. W trakcie zachowania ciszy szukają chwili spokoju. W tym dniu zachęca się do praktykowania uważności, wdzięczności, wewnętrznej równowagi i miłości do samego siebie.
Światowy Dzień Ducha Ludzkiego - sposoby dbania o psychikę
Jak zadbać o swoją psychikę i docenić dzień? Przygotowaliśmy kilka propozycji w sam raz na Światowy Dzień Ducha Ludzkiego.
Medytacja
Najprostszą medytację można zrobić w każdej chwili. Nie trzeba do tego dźwięku mis tybetańskich, specjalnej poduszki czy mistrza, który ją poprowadzi. Tak jak proponował sam inicjator Światowego Dnia Ducha Ludzkiego, wystarczy usiąść na chwilę w ciszy i skupić się na swoich myślach. Jednak równie dobrze można się położyć, wstać lub przyjąć inną wygodną dla siebie pozycję. Zamknąć oczy i skupić się na wewnętrznym ja. Co się robi w trakcie medytacji? Aby się wyciszyć, można liczyć oddechy, oddychać głęboko i obserwować swoje myśli. Można też poszukać pozytywnych rzeczy, których się doświadczyło w ciągu dnia i postarać się je docenić.
Dziennik pozytywnych rzeczy
Dziennik pozytywnych rzeczy pozwala na praktykowanie wdzięczności, dzięki której, jak udowadnia współczesna psychologia, stajemy się szczęśliwsi na co dzień. W takim dzienniczku powinno się codziennie zapisywać kilka rzeczy, przykładowo 3, które w tym dniu sprawiły nam radość. Jest to nauka doceniania małych rzeczy, dzięki którym dzień może być lepszy, ale również uczymy się wtedy skupiać na pozytywnych stronach.
Afirmacje
Afirmacje mają na celu wzmacnianie poczucia własnej wartości. Mają one swoich zwolenników i przeciwników. Są to najczęściej proste sentencje, które mają przypominać o pragnieniach, potrzebach, ale też o tym, jak wspaniałą istotą się jest, co ma na celu podnoszenie własnej wartości. Afirmacje tworzone są w czasie teraźniejszym, przez co niektórym kojarzą się z couchowymi frazesami. Jak mogą brzmieć afirmacje? Każdy powinien znaleźć swoje, przykładowe mogą wyglądać tak: "jestem wartościowym człowiekiem", "jestem zdolna i utalentowana", "żadne wyzwanie mi nie straszne", "ufam swojej intuicji", itd.
Zobacz także:
- Medytacja Osho? Czym jest medytacja dynamiczna?
- Jak osiągnąć sukces? "Niektórzy tak boją się porażek, że nie próbują"
- Miłująca dobroć i inne techniki medytacyjne. "To jest trudne, tak jak ćwiczenia fizyczne"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: poradnikzdrowie/bimkal
Źródło zdjęcia głównego: PhotoBeaM/Getty Images