Czym jest medytacja?
Medytacja wywodzi się z duchowości Dalekiego Wschodu, ale jej elementy są obecne również w chrześcijaństwie i islamie. Współcześnie medytacja znalazła miejsce wśród świeckich, jest obecna w szkołach, więzieniach, zakładach pracy. Korzystają z niej niektóre szkoły psychoterapii. Osoby, które zajmują się nią profesjonalnie określają ją jako stan pełnej uważności.
- Medytacja jest trudna tak jak ćwiczenia fizyczne - zaznacza Basia Tworek. - Nie dlatego, że trzeba zrobić salto, ale musimy chwilę posiedzieć w bezruchu z prostym kręgosłupem. Jeżeli jest nam ciężko w siadzie skrzyżnym, to taka pozycja nie jest konieczna - podkreśla.
Praktyka medytacji może się odbywać w pozycji siedzącej lub jako element aktywności fizycznej. Istnieją dziesiątki stylów medytacji i wiele typów aktywności uważanych za praktyki medytacyjne. W przypadku osób zmagającymi się z ciężką depresją, zaburzeniami lękowymi, cierpiącymi na cyklofrenię, schizofrenię, albo zaburzenia psychotyczne (urojenia, halucynacje) powinno się pracować pod kontrolą psychoterapeuty.
Medytacja dla początkujących
Medytacja ma m.in. efekt uspokajający i kieruje uwagę do wnętrza praktykującego, poprawia nastrój, zwiększa empatię, skraca czas zasypiania przy bezsenności oraz zmniejsza poczucie samotności i izolacji społecznej. Przy praktykowaniu medytacji najważniejsza jest regularność. Optymalny czas to 20 minut dziennie, ale już 5-6 minut daje zauważalne w neuroobrazowaniu i – co ważne - subiektywnie odczuwalne efekty.
- Jest dużo różnych technik medytacyjnych - wyjaśnia instruktorka. - Są techniki koncentracyjne, ale też takie, w których coś sobie wyobrażamy, jak i techniki, w których staramy się skupić na tu i teraz, doświadczając życia takim, jakie ono jest, czyli uważnościowe. Mamy też techniki, których celem jest wzbudzenie w sobie konkretnych uczuć: współczucia, miłości, której przykładem jest np. medytacja miłującej dobroci - wylicza.
Rozpoczynając przygodę z medytacją, dobrze jest zacząć od ćwiczeń oddechowych. Zobacz wideo i przekonaj się, jak je poprawnie wykonywać.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Andrzej Piaseczny skończył 51 lat. "Życiowo to najlepszy moment"
- Tabletki na powiększenie biustu i odchudzanie. Dlaczego dajemy się nabrać? "Jest ogromny kryzys wiary w naukę"
- Skoki narciarskie: terminarz 2021/2022 - kiedy zawody Pucharu Świata?
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News