W jaki sposób zregenerować się przed nowym rokiem, by wejść w niego z nową energią? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła w Dzień Dobry TVN psychoterapeutka Joanna Buraczek.
Afirmacje stanowią całkowite przeciwieństwo negatywnych myśli i przekonań, które w sobie utwierdzamy. Z ich pomocą można odzyskać pewność siebie, a przede wszystkim znacząco poprawić jakość swojego życia. W Dzień Dobry TVN przekonywali o tym nauczycielka jogi kundalini, medytacji i filozofii buddyjskiej Anna Muchnicka oraz artyści Paulina Łaba-Torres i Tomasz Torres.
Życie w biegu, praca i dzieci. Jak pogodzić to wszystko, by nie wpaść w wir obowiązków trwających 24 godziny na dobę? Grunt to dobre rozpoczęcie dnia, co udowadnia Anna Wendzikowska.
Jak korzystać z niej na co dzień?
Czy praktykowanie ciszy, choćby przez chwilę, pomoże nam ukoić skołatane nerwy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Klaudia Pingot, psycholog.
Na czym polega siła mongolskiej medytacji?
Jak nad nim pracować?
Medytacja to popularna technika relaksacyjna, pozwalająca zredukować stres i odzyskać wewnętrzną równowagę. Praktyka mająca na celu wyciszenie, wielu osobom kojarzy się z popularną jogą, jednak jej potencjał z powodzeniem wykorzystać można także podczas spaceru, tańca czy porannego joggingu. Jakie korzyści przynosi ćwiczenie umysłu w ruchu? Czy każdy może zdecydować się na tę formę aktywności?
Medytację praktykowali najwięksi filozofowie świata. Ich tropem podążył Marcin Fabjański. W swojej najnowszej książce pt. "Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów" zaproponował nowatorskie ujęcie, dalekie od wymuszonych póz.
Wystarczy nawet 5 minut dziennie posiedzieć w spokoju ze swoim oddechem, popatrzeć do środka i poczuć czego właśnie potrzebujemy. Kilka minut w ciszy i spokoju może mieć ogromny wpływ na nasz dobrostan. Basia Tworek, nauczycielka jogi i psycholog wyjaśnia, jak rozpocząć przygodę z medytacją.
Ćwiczenia oddechowe skutecznie wpływają nie tylko na ciało, ale i umysł. Warto wykonywać je, kiedy walczymy z różnymi chorobami, a także mamy problemy natury psychosomatycznej. Jak łączyć je z medytacją i robić to w prawidłowy sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholog, Klaudia Pingot oraz instruktor oddychania, Martin Petrus.
Joga ashtanga jest dynamicznym rodzajem hatha-jogi. Dosłownie oznacza "jogę o ośmiu kończynach". Ćwiczenia w jodze ashtandze wykonuje się powoli i płynnie, niemal jak podczas tańca, jednak są one wymagające dla praktykujących. Wykorzystywane asany są przeznaczone raczej dla osób doświadczonych w jodze, o dużej elastyczności. Wykonywane są w określonym porządku.
Duchowość człowieka jest pojęciem bardzo skomplikowanym. Podanie jednoznacznej definicji duchowości jest bardzo trudne i zakłada przyjęcie określonej perspektywy oglądu zjawisk życia wewnętrznego człowieka.
Edyta Herbuś wie, jak się zrelaksować. Tancerka właśnie wyjechała na obóz jogi. Swoim obserwatorom pokazała, jak zaczyna dzień i zdradziła, jakim czynnościom oddaje się później. Wszystko odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody.
Joga staje się jedną z ulubionych aktywności Polek, w tym również gwiazd. Osoby, które ją praktykują, chętnie dzielą się doświadczeniami i podkreślają, że ta praktyka wiele dla nich znaczy. Do grona znanych joginek należą m.in. Paulina Młynarska, Julia Wieniawa, Ewa Szabatin, Paulina Holtz i Maria Prokop. Żona Marcina Prokopa w rozmowie z dziendobry.tvn.pl wyjaśniła, co można zyskać ćwicząc asany i prawidłowe oddychanie.
Pomimo, że żyjemy w swoich ciałach, to przez większość dnia potrafimy być od nich "odłączeni". Zaspokajamy fizjologiczne potrzeby naszego organizmu, ale często nie potrafimy się w niego wsłuchać. Body Scan to bardzo skuteczna metoda na ponowne połączenie się z ciałem i wykrycie, gdzie mamy ulokowane wszelkie napięcia wynikające głównie ze stresu. Instruktorka jogi Basia Tworek zaprezentowała nam kilkuminutową sesję Body Scan.
Karolina Szaciłło napisała już niejedną książkę, ale ostatnia zatytułowana "Jestem kobietą" jest dla niej szczególnie ważna. Dziennikarka opisała w niej swoją walkę z nałogiem i drogę do zaakceptowana siebie. W odzyskaniu równowagi życiowej pomogła jej m.in. medytacja.
Edyta Górniak ma nowy pomysł na siebie. Wokalistka właśnie ruszyła z własnym kanałem medytacyjnym Akademia Przebudzenia, gdzie planuje dzielić się ze słuchaczami życiowym doświadczeniem. Podekscytowani internauci piszą w komentarzach: "Pani głos jest sam w sobie jak balsam dla duszy i ciała".
Medytacja staje się coraz bardziej popularną metodą relaksacji i sposobem na zachowanie równowagi psychicznej. Wielu osobom jest szczególnie potrzebna w czasie pandemii, gdy jesteśmy narażeni na jeszcze więcej stresu. Ekspert wyjaśnia, jakie korzyści możemy odnieść medytując i podpowiada, jak się do tego zabrać.
Medytacja dynamiczna Osho miała być odpowiedzią na współczesne problemy ludzi Zachodu. Zdaniem jej pomysłodawcy, przywódcy duchowego Osho Rejneesha, człowiek nie jest w stanie wystarczająco skupić się na klasycznej, statycznej medytacji. Najpierw trzeba się pozbyć panującego w jego umyśle chaosu.
Ma tysiące obserwujących i wielomilionowe odsłony filmów na YouTobue. Klaudia Pingot przenosi medytację i pracę z intencjami do sieci. Zmieniła już życie tysięcy kobiet - motywuje i inspiruje. Anna Wendzikowska spotkała się ze SpecBabką, żeby porozmawiać o jej wyjątkowej misji.
Trudna sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć sprawiała, że jeszcze bardziej martwimy się o swoją przyszłości. Jak zredukować te negatywne uczucia i pozbyć się napięcia? Z pomocą przychodzi nam medytacja. Na czym ona polega? Kto może medytować i od czego zacząć? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agi Jensen, która praktykuje jogę i medytuje.
Praktyka regularnej, porannej medytacji doskonale wpływa na całe ciało. Pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi problemami, sprawia też, że czerpiemy więcej radości z życia. Wbrew pozorom opanowanie sztuki medytacji nie jest trudne ani nie zajmuje dużo czasu.
Jak zrelaksować się po stresującym tygodniu w pracy? I to w dobie pandemii? Robert Stockinger poleca trening Tai Chi w Łazienkach Królewskich, który odbywa się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Prowadzi je Jan Gliński, który jest nie tylko instruktorem, ale także absolwentem Akademii Dantian, jednostki organizacyjnej Fundacji o tej samej nazwie.
Dla jednych to kawa na tarasie, dla innych szybki prysznic. Dla niej liczą się rytuały. Edyta Herbuś w rozmowie z Basią Pasek zdradziła, jaki jest jej sposób na rozpoczęcie dnia.
Wraz z nadejściem lata pożegnajmy stres i bezsenność. Czas na relaks. Jak jednak to zrobić, gdy codzienne sprawy nie pozwalają nam spokojnie odetchnąć? Klucz tkwi właśnie... w oddychaniu, a konkretnie w technice 4-7-8. W naszym programie opowiedziała o niej Agi Jensen.
Nadmierny stres niszczy nasze zdrowie i odbiera radość do życia, dlatego warto nad nim zapanować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Riyę Sokół - artystkę, która prowadzi warsztaty medytacyjne, aby pokazała nam proste ćwiczenia, dzięki którym skutecznie się zrelaksujemy.
Brzmi jak "ściema", ale to prawda. Nie chodzi jednak o myślenie o tym, że jest się chudym, a znalezienie kontaktu z własnym ciałem. Na czym dokładnie polega taka medytacja? Z aktorką Pauliną Holtz spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Razem postanowiły poćwiczyć jogę.
Oto mężczyzna, który 20 lat żył w sekcie założonej przez aktora, tancerza i gwiazdę porno. W teorii mistrz sekty Buddhafield uczył medytacji, a w praktyce uczynił z ludzi współczesnych niewolników, decydując o o każdym ich wyborze. Z członkiem tej amerykańskiej sekty rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Jak wyglądało jego życie w sekcie? Co kieruje dorosłymi ludźmi, którzy powierzają życie duchowemu guru? Jak nie wpaść w sidła sekty?
Dyrekcja szkoły w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zamiast karać niesforne dzieci wysyła je na medytację. Jak podają media, ten sposób wyciszania emocji okazał się skuteczny. Z gośćmi Dzień Dobry TVN psychologiem dziecięcym Martą Żysko-Pałubą i nauczycielem jogi Wiktorem Morgulcem rozmawialiśmy o wpływie medytacji na rozwój dzieci. Jakie są inne sposoby na wyciszanie emocji? Czy medytacji można nauczyć się w domu?