Medytacja - dlaczego warto ją praktykować szczególnie w czasie pandemii? "Pozwala na bycie tu i teraz"

Dzień Dobry TVN
Trudna sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć sprawiała, że jeszcze bardziej martwimy się o swoją przyszłości. Jak zredukować te negatywne uczucia i pozbyć się napięcia? Z pomocą przychodzi nam medytacja. Na czym ona polega? Kto może medytować i od czego zacząć? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agi Jensen, która praktykuje jogę i medytuje.

Dlaczego warto medytować?

Aż 90 proc. naszych myśli krąży wokół tego, co wydarzy się w przyszłości. Tego typu dylematy i lęki z nimi związane można wyciszyć dzięki medytacji.

- Medytacja i oddech pozwalają nam się zatrzymać - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agi Jensen.

Warto podkreślić, że praktyka ta nie tylko pomaga się zrelaksować, ale także zmienia podejście do życia i otaczającego nas świata. Jak wyjaśniła specjalistka, dzięki niej zaczynamy inaczej myśleć, inaczej funkcjonować, inaczej jeść.

- Ogromną zaletą medytacji jest to, że może ją praktykować każdy z nas. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych sprzętów, możemy to robić tu i teraz - dodała Agi Jensen.

Jak medytować?

Należy usiąść wygodnie i połączyć ze sobą łopatki, tak żebyśmy mogli swobodnie nabrać powietrza, ponieważ to właśnie oddech podczas medytacji jest najważniejszy.

- Powinien on pochodzić z gardła. Bierzemy oddech w ten sam sposób, jak byśmy chcieli zrobić parę na szybie. Wdech powinien być równy wydechowi, podczas praktyki warto także zamknąć oczy - dodała Agi Jensen.

Medytację zaczynamy od głębokiego wdechu, następnie - bardzo powoli - wypuszczamy powietrze. Już po kilku takich głębszych wdechach i wydech powinno pojawić się rozluźnienie.

Praktykę najlepiej zacząć od 2-3 minutowych treningów. Z czasem medytację można wydłużyć do 15 minut.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Anna Gzyra pokazała nam swoje miejsce na ziemi. "Wierzymy, że święta Bożego Narodzenia 2021 spędzimy tutaj"

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

W trybie zdalnym pracujemy więcej. Czy mamy prawo do bycia offline? Unia Europejska chce nam to umożliwić

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości