Wiele osób robi wszystko, żeby się nie nudzić, cały czas być zajętym, a to, jak się okazuje, nie jest najlepsze rozwiązanie. Miłosz Brzeziński, trener rozwoju personalnego tłumaczy, że nie powinniśmy wstydzić się nudzenia.
Dlaczego nie chcemy się nudzić?
Wydaje się nam, że powinniśmy być cały czas zajęci. Jeśli się nudzimy i nie mam nic do zrobienia to myślimy, że z pewnością o czymś zapomnieliśmy.
- My wchłonęliśmy, żeby nie użyć górnolotnych sformułowań, takie przekonanie, że człowiek zajęty to jest dobry człowiek - tłumaczy Miłosz Brzeziński.
Staramy się znajdować sobie nawet zajęcia w poczekalni do lekarza, w trakcie oczekiwania na autobus czy w innych miejscach, w których moglibyśmy się na chwilę wyciszyć.
- Raz, że jest nam wstyd, bo kulturowo powinien człowiek coś robić. Nawet wiktoriańskie myśli mówią, że dama powinna zawsze coś robić - podkreślił trener. - U podstaw tego przekonania leży takie fałszywe przekonanie, że mózg się wtedy wyłącza, jak my się nudzimy - dodał.
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Okazuje się, że nie jest to prawda. Mózg nie ma czasu żeby się wyłączyć, cały czas coś robi. Jednak działa inaczej kiedy jesteśmy zajęci i kiedy odpoczywamy.
Czy warto medytować?
Medytacja odgrywa dużą rolę w procesie nudzenia się. Wielu ludzi czuje się źle kiedy zostaje sam na sam ze swoimi myślami i dochodzi do pewnych wniosków. Jest to pewnego rodzaju konfrontacja. Dlatego warto pochylić się na medytowaniem.
- Jedną z form medytacji jest nieocenianie myśli, które są. One sobie po prostu przepływają. To jest całkiem niezły zalążek tego treningu - wyjaśnił trener.
Prowadzono nad tym tematem badania i okazuje się, że w grupie, która została pozostawiona bez możliwości robienia czegokolwiek nie wytrzymywała nudy już po kilku chwilach.
- Był taki eksperyment, w którym ludzie zostali w pomieszczeniu bez bodźców jakichś specjalnych. Mieli do naciskania przycisk i okazało się, że najsłabsi już po 15 sekundach woleli wciskać ten przycisk żeby zobaczyć co się stanie - zdradził trener.
Wówczas raził ich prąd. Woleli nawet żeby kopał ich prąd niż żeby nic nie robić.
Zobacz także:
- Czy warto słuchać wewnętrznego głosu? "Intuicja bez myślenia jest ślepa"
- Agnieszka i Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zostali rodzicami. "Czuję miłość"
- Agnieszka Kaczorowska o kompleksach. "Mimo złotych medali oraz sportowego ciała nie czułam się szczęśliwa"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News