Wiele osób nie potrafi się nudzić, wciąż szukając bodźców stymulujących do działania. Okazuje się jednak, że nudząc się możemy pobudzać kreatywność. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog Alicja Żak-Łykus.
Nuda może być kreatywna?
Nuda, choć często postrzegana dosyć banalnie, w rzeczywistości jest złożonym stanem emocjonalnym, który może przyjmować różne formy, a każda z nich ma odmienne konsekwencje dla zachowania i dobrostanu psychicznego. W Dzień Dobry TVN psycholog Alicja Żak-Łykus, opowiedziała widzom, dlaczego warto się czasem ponudzić.
- Towarzyszy nam poczucie, że nudy należy unikać, być może mylimy ją z lenistwem, a to są dwie odmienne rzeczy. Za nudą kryje nam się tak naprawdę bardzo ważna funkcja, która ewolucyjnie spowodowała, że zaczęliśmy wymyślać różne rzeczy, patrzeć na rzeczywistość w inny sposób - powiedziała psycholog.
- Tak naprawdę wszystko, co obserwujemy wokół nas jest dzięki temu, że po prostu byliśmy bardzo ciekawi tego, co nas otacza w rzeczywistości, nie unikaliśmy nudy, ale tworzyliśmy dzięki niej nowe rozwiązania - dodała.
Czy potrafimy się nudzić świadomie?
Jak stwierdziła psycholog, nuda wiąże się z brakiem stymulacji napędzającej nas do działania. - Może wynikać z naszego wewnętrznego stanu, z jakiejś potrzeby, zmiany sytuacji. Mówi nam o tym, że coś jest nie tak. W psychologii dzielimy ją na stan i na cechę, czyli na jakiś stan, w którym przebywamy, ale również, co ciekawe, na cechę osobowości - tłumaczyła Alicja Żak-Łykus.
Czy nuda może nieść za sobą również negatywne konsekwencje? - Taka nuda, która jest chroniczna albo też nazywana patologiczną, może doprowadzić do tego, że jakby wpływa niekorzystnie na nasz stan psychiczny - dodała.
Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. "Cała lewa strona mojego ciała była niewładna"
- Elon Musk chce wszczepiać implanty do mózgu. Czym jest Neuralink?
- Tak działa mózg. Jak zrozumieć "chemię", która rządzi naszym samopoczuciem?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News