Jak pomóc dziecku, które spędza zbyt dużo czasu przed ekranem? "Zabranianie jest nieskuteczne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy moje dziecko jest uzależnione od komputera?
Czy moje dziecko jest uzależnione od komputera?
Firewalking dodaje odwagi
Firewalking dodaje odwagi
Mężczyzna na kozetce
Mężczyzna na kozetce
Ogrodnicza terapia
Ogrodnicza terapia
Zawód: przyjaciółka na telefon
Zawód: przyjaciółka na telefon
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Dziecko + telefon = kłopoty
Dziecko + telefon = kłopoty
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Uzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życie
Uzależnienie - kiedy jedna decyzja może zmienić życie
Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu komórkowego. NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Jak działa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dorotą Jabłońską, psychologiem klinicznym i psychoterapeutką.

Uzależnienie od telefonu. Jak je rozpoznać?

W ramach programu w 10 specjalistycznych ośrodkach na terenie Polski młodzi ludzie mogą otrzymać bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną. Jednym z takich miejsc jest Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii "Poza Iluzją".

- (...) Najwięcej pacjentów mamy w wieku 15-17 lat. To jest taki moment, kiedy wrasta nasilenie używania ekranu, bo są komórka, tablet, laptop, komputer. (...) W tej chwili ten ekran komputera czy telefonu spełnia różne role. Młodzi ludzie na tym ekranie (...) słuchają muzyki, oglądają filmy. To są portale społecznościowe, w związku z tym się komunikują. W tej chwili w związku z pandemią doszedł ogromny obszar, jakim jest edukacja - mówiła w Dzień Dobry TVN Dorota Jabłońska, psycholog kliniczna, psychoterapeutka z Młodzieżowej Poradni Profilaktyki i Terapii "Poza Iluzją".

Komputer i telefon są nam niezbędne do życia i pracy. Po czym poznać, że dziecko spędza przed ekranem zbyt dużo czasu? - Byłabym bardzo ostrożna z używaniem terminu uzależnienie. Takim terminem, którym my się posługujemy, jest "używanie szkodliwe". Punktem, momentem, na który trzeba zwrócić uwagę, to jak młody człowiek wypada z takiego funkcjonowania normalnego w życiu, czyli jak cała jego aktywność przenosi się do komputera - dodała specjalistka.

Jak pomóc dziecku, które spędza zbyt dużo czasu przed ekranem?

- Jeżeli stwierdzimy, że młody człowiek używa szkodliwie, (...) zapraszamy go na terapię indywidualną - tłumaczyła Dorota Jabłońska. Trzeba podkreślić, że leczenie nie polega na tym, aby całkowicie odciąć nastolatka od komputera czy telefonu. - Nie pracujemy na zasadzie "wolno", "nie wolno", zabraniania, odcinania, bo to jest nieskuteczne - zaznaczyła.

Warto dodać, że w ramach programu pomoc mogą uzyskać także rodzice tych dzieci, które zatraciły się w cyfrowym świecie. - Proponujemy im grupę dla rodziców, gdzie opowiadamy też o tym, co to jest adolescencja. Na czym polega ten czas dojrzewania młodych ludzi. Co jest charakterystyczne dla tego wieku, to że zabranianie to nie jest najlepszy pomysł - podsumowała nasza rozmówczyni.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Mjagielski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości