Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telefonu komórkowego. NFZ wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Jak działa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dorotą Jabłońską, psychologiem klinicznym i psychoterapeutką.
Uzależnienie od telefonu. Jak je rozpoznać?
W ramach programu w 10 specjalistycznych ośrodkach na terenie Polski młodzi ludzie mogą otrzymać bezpłatnie profesjonalną pomoc psychologiczną. Jednym z takich miejsc jest Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii "Poza Iluzją".
- (...) Najwięcej pacjentów mamy w wieku 15-17 lat. To jest taki moment, kiedy wrasta nasilenie używania ekranu, bo są komórka, tablet, laptop, komputer. (...) W tej chwili ten ekran komputera czy telefonu spełnia różne role. Młodzi ludzie na tym ekranie (...) słuchają muzyki, oglądają filmy. To są portale społecznościowe, w związku z tym się komunikują. W tej chwili w związku z pandemią doszedł ogromny obszar, jakim jest edukacja - mówiła w Dzień Dobry TVN Dorota Jabłońska, psycholog kliniczna, psychoterapeutka z Młodzieżowej Poradni Profilaktyki i Terapii "Poza Iluzją".
Komputer i telefon są nam niezbędne do życia i pracy. Po czym poznać, że dziecko spędza przed ekranem zbyt dużo czasu? - Byłabym bardzo ostrożna z używaniem terminu uzależnienie. Takim terminem, którym my się posługujemy, jest "używanie szkodliwe". Punktem, momentem, na który trzeba zwrócić uwagę, to jak młody człowiek wypada z takiego funkcjonowania normalnego w życiu, czyli jak cała jego aktywność przenosi się do komputera - dodała specjalistka.
Jak pomóc dziecku, które spędza zbyt dużo czasu przed ekranem?
- Jeżeli stwierdzimy, że młody człowiek używa szkodliwie, (...) zapraszamy go na terapię indywidualną - tłumaczyła Dorota Jabłońska. Trzeba podkreślić, że leczenie nie polega na tym, aby całkowicie odciąć nastolatka od komputera czy telefonu. - Nie pracujemy na zasadzie "wolno", "nie wolno", zabraniania, odcinania, bo to jest nieskuteczne - zaznaczyła.
Warto dodać, że w ramach programu pomoc mogą uzyskać także rodzice tych dzieci, które zatraciły się w cyfrowym świecie. - Proponujemy im grupę dla rodziców, gdzie opowiadamy też o tym, co to jest adolescencja. Na czym polega ten czas dojrzewania młodych ludzi. Co jest charakterystyczne dla tego wieku, to że zabranianie to nie jest najlepszy pomysł - podsumowała nasza rozmówczyni.
Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Dlaczego młode kobiety sięgają po alkohol? "Poczułam, że żyję, kiedy odstawiłam używki"
- Kompetencje społeczne – czym są i jak je rozwijać?
- Deprywacja – skąd się bierze i jak nauczyć się zaspokajać swoje potrzeby?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Mjagielski/East News