"Zastanawiałam się, z którą z nich akurat uprawia seks". Bolesne wspomnienia partnerki seksoholika

Kobieta siedząca ze zwieszoną głową na skraju łóżka. Związek z seksoholikiem.
Związek z seksoholikiem
Źródło: AntonioGuillem/Getty Images
Intymna bliskość stanowi istotny element związku. Z jej pomocą możemy wyrażać emocje, lepiej poznawać drugą osobę, odczuwać przyjemność, ale i relaksować się po ciężkim dniu. Seks zaspokaja fizyczne potrzeby, pełni też rolę swoistego spoiwa relacji. Kiedy tak ważna sfera życia wymyka się spod kontroli i staje się uzależnieniem, cierpi na tym seksoholik, jak również jego bliscy. Jak wygląda codzienność u boku osoby, która na skutek choroby nie potrafi dochować wierności?

Nielojalność i idąca z nią w parze zdrada zaburzają podstawowe wartości w relacji partnerskiej. Zdarza się, że praktyki związane z prowadzeniem podwójnego życia są ściśle związane z uzależnieniem od seksu. W takim wypadku więź łącząca dwoje ludzi narażona jest na jeszcze więcej trudnych prób, które czasami okazują się niemożliwe do przejścia. Jak wyglądają związki naznaczone problemem seksoholizmu? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim oraz młodą kobietą, która przez wiele lat żyła u boku mężczyzny zmagającego się z tym nieprzewidywalnym nałogiem.

Seksoholizm – jak rozpoznać i leczyć ten rodzaj uzależnienia?

Chorobliwa obsesja na punkcie seksu niesie za sobą wiele zagrożeń. Zdecydowana większość z nich dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale i jej bliskich. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wierność stanowi jedną z podstawowych wartości w relacji. Partnerki seksoholików szybko przekonują się o tym, jak wiele szkód może wywołać jej brak. Co ciekawe, panowie poszukujący seksualnych bodźców poza związkiem rzadko decydują się na rozstanie. Unikają jednak bliskości ze swoją wybranką, nieustannie poszukując wrażeń u boku innych kobiet.

- Większość seksoholików związek podstawowy traktuje jako bazę wypadową do innych relacji. Uzależnieni pacjenci, których spotykam w gabinecie, zazwyczaj nie chcą uprawiać seksu z żoną czy stałą partnerką, a związek traktują jako bezpieczną przystań, dzięki której czują się komfortowo. Stereotypowe założenia na temat seksoholików są takie, że wykazują oni nadmierny popęd seksualny i dlatego zaspokajają swoje potrzeby w domu i poza nim. Prawda jest jednak taka, że przeważająca większość, bo około 98 proc. osób uzależnionych, za wszelką cenę stara się unikać współżycia ze swoją drugą połową – ocenia Andrzej Gryżewski, jednocześnie podkreślając, że brak zainteresowania seksem to tylko jeden z sygnałów, który może stanowić wskazówkę dla kobiet podejrzewających ten problem u swoich partnerów. Niepokój powinny budzić także inne zachowania, stanowiące swoisty wyznacznik uzależnienia. Zdaniem eksperta, jeśli już dojdzie do intymnego zbliżenia w stałym związku z seksoholikiem, może ono obfitować w liczne problemy, takie jak zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk czy niemożność dojścia do orgazmu. Charakterystycznym objawem choroby jest także rozdrażnienie, pojawiające się na skutek braku styczności z pożądanymi bodźcami. 

- Jeśli seksoholik przez dłuższy czas nie będzie miał kontaktu z tym, co go uzależnia, czyli pornografią czy seksem na boku, to zrobi się bardzo sfrustrowany, niezwykle drażliwy – zapewnia doświadczony seksuolog. Dodaje też, że równie często spotykaną wśród seksoholików praktyką jest nieustanne mówienie o aktywnościach, których kobieta nie akceptuje, na przykład seksie analnym, fistingu czy tak zwanym "głębokim gardle".

Miłość i związki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

U osób borykających się z tą chorobą wyróżnia się rozmaite mechanizmy obronne. Zaprzeczenie polega na całkowitym bagatelizowaniu wszystkich objawów, wypieraniu ze świadomości faktów przemawiających za tym, że sytuacja wymaga interwencji. Drugi mechanizm to minimalizacja, która pozwala dostrzec problem, jednak w pomniejszonej skali. Mechanizm iluzji to z kolei swoisty trans, ogarniający osobę uzależnioną na skutek kontaktu z wybranymi stymulatorami. Zdaniem eksperta, aby walka z uzależnieniem przyniosła oczekiwane rezultaty, seksoholik musi wykazywać szczerą chęć zmiany.

- Jeśli to żona przyprowadza mężczyznę za ucho do gabinetu, to z całą pewnością będzie on robił wszystko, by uniknąć konfrontacji z problemem. Jeśli ktoś ma wewnątrzsterowną motywację, bo rozpadł mu się związek, wpadł w długi, zakaził się chorobą przenoszoną drogą płciową czy wirusem HIV, inaczej postrzega swoją sytuację i chętniej podejmuje się terapii. Tacy ludzie zaczynają inaczej funkcjonować, chcą skutecznie wyleczyć się z uzależnienia i nie przychodzą do mnie tylko po to, żeby mieć alibi. Wszyscy pacjenci, z którymi pracowałem, zakończyli terapię z sukcesem, jednak musieli zderzyć się ze ścianą i zrozumieć, że to jest choroba, która może zbierać plony i nie warto dla niej żegnać się z rodziną, pracą czy majątkiem – podsumowuje Andrzej Gryżewski.

Jak wygląda życie z seksoholikiem?

Związek z seksoholikiem może okazać się pasmem niezwykle bolesnych doświadczeń, które na stałe zapisują się w pamięci kobiety. Przekonała się o tym 39-letnia Bożena, która przez wiele lat z pokorą tolerowała objawy nałogu swojego partnera i z godną podziwu gorliwością stawiała czoła wielu trudnym wyzwaniom.

- Na początku znajomości nie zauważyłam niczego niepokojącego. Byłam zakochana, a więc i ślepa na wszystkie sygnały. Dość szybko, bo już po kilku tygodniach, poznałam prawdę. Spotykał się z wieloma kobietami, nawet płacił im za seks – wspomina nasza rozmówczyni. Z nieskrywanym żalem dodaje też, że każdy dzień u boku uzależnionego od seksu mężczyzny przynosił jej szereg trudnych do udźwignięcia emocji.

- Żyłam tak wiele lat, płacząc, prosząc i grożąc odejściem. W każdej sekundzie zastanawiałam się, z którą z nich akurat uprawia seks. Bolało wszystko, dusza i serce. Moje życie było ruiną, ale tkwiłam w tym związku, bo nie potrafię być sama. Po latach udało mi się wywalczyć wizytę u psychologa. Zaczął terapię, ale to nie znaczy, że od razu było dobrze. Wszystko wymaga czasu – wyznaje 39-latka, która pragnęła za wszelką cenę pomóc ukochanemu, a co za tym idzie odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa. Niestety, mimo niezłomnych starań nie udało jej się uratować naznaczonego nałogiem związku. 

- Pamiętam, jak setki razy czytałam jego wiadomości z innymi i wyłam. Opisywali, jak było im dobrze. Kiedy szedł ze mną do łóżka (tak, sypiałam z nim, z potrzeb czysto fizycznych, z miłości, mimo cierpienia), zastanawiałam się, czy z nimi też robi to w taki sposób, czy może zupełnie inaczej. To jego uzależnienie było tak silne, że czasem nawet tego nie ukrywał. W końcu odszedł, a ja zostałam sama z bólem, rozpaczą i strachem – przyznaje Bożena, przywołując w pamięci jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim musiała zmierzyć się w dorosłym życiu. Nasza rozmówczyni w końcu odnalazła spokój u boku innego mężczyzny. Jak przyznaje, jest żoną cudownego człowieka, którego postawa rekompensuje jej krzywdy z przeszłości. Nie zmienia to jednak faktu, że bolesne wspomnienie związku z seksoholikiem pozostanie w jej pamięci na zawsze. 

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zmiany w Dzień Dobry TVN. Produkcja programu szykuje wielką niespodziankę

Zmiany w Dzień Dobry TVN. Produkcja programu szykuje wielką niespodziankę

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas