Przyjaźń z eks jest możliwa. Psycholog Piotr Mosak wyjaśnił jak zbudować taką relację, aby nie miała negatywnego wpływu na nowy związek. Podkreślił, że ważny jest czas, emocje, które nam towarzyszą oraz okoliczności, w których dwoje ludzi się rozstało.
Wakacje minęły, co oznacza, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu, ta pora roku nie kojarzy się najlepiej. O jesiennej chandrze opowiedziała nam psycholożka, Katarzyna Kucewicz. W jaki sposób możemy jej sprostać?
Z powodu silnego uzależnienia od gier komputerowych 15-letni chłopiec trafił do szpitala w Castellon w Hiszpanii. Nastolatek ma spędzić tam dwa miesiące. Jak podaje agencja EFE, to pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, które wymagało hospitalizacji.
Tomasz Stawiszyński: „Bezradność jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia”.
Coraz więcej osób mówi o swoich problemach i decyduje się poszukać specjalistycznej pomocy. Ci, którzy nie dojrzeli lub nie chcą chodzić na terapię, mogą skorzystać z pomocy "przyjaciółki na telefon".
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański, którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.
Chcesz zmienić swoją pracę, więcej zarabiać? Możesz to osiągnąć dzięki manifestacji intencji. Nadanie odpowiedniego kierunku myślom pomaga odnieść sukces. O technice, która pomaga nam zrealizować to, co sobie założyliśmy, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Klaudią Pingot.
Żaba w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podnosi, nie zauważy, że się gotuje. Podobnie jak my możemy nie zauważyć, że ktoś powoli przesuwa nasze granice. Jak sobie z tym poradzić? O tym mówił Miłosz Brzeziński, psycholog, trener rozwoju osobistego i ekspert w zakresie motywacji.
Pandemia znacząco pogorszyła zdrowie psychiczne ludzi. Dotyczy to także dzieci i młodzieży nie mających takiej samej jak dorośli odporności psychicznej czy umiejętności poradzenia sobie z aktualnym brakiem poczucia bezpieczeństwa – powiedziała PAP dr Anna Depukat, psychiatra ze szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.
Z dnia na dzień coraz więcej firm decyduje się na powrót do pracy stacjonarnej. Nie dla każdego jest to jednak łatwe doświadczenie. Po kilkunastu miesiącach wykonywania służbowych zadań z domu wielu z nas odczuwa lęk przed przyjściem do biura. Jak sobie z nim poradzić?
W Polsce wciąż nie brakuje osób, które decydują się wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, narażając tym samym na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Dlaczego kierowcy wykazują się tak skrajnym brakiem odpowiedzialności i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta Robert Rutkowski i Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych.
W dzisiejszych czasach coraz więcej pań realizuje się na płaszczyźnie zawodowej. Nie ma już mowy o dyskryminacji, która uniemożliwiałaby płci pięknej podjęcie pracy na jakimkolwiek stanowisku. Okazuje się jednak, że hamulcem powstrzymującym rozwój kariery kobiety może okazać się nie opinia publiczna czy potencjalny pracodawca, lecz postawa najbliższej jej osoby. Dlaczego wielu mężczyzn nie akceptuje faktu, że ich partnerki mogą, a przede wszystkim chcą odnosić sukcesy? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Temat syndromu środkowego dziecka wzbudza wiele kontrowersji – teoretycznie może się wydawać, że środkowe dziecko ma najgorzej, bo rodzice poświęcają mu najmniej uwagi. W praktyce okazuje się jednak, że bycie środkowym dzieckiem może pozytywnie wpłynąć na charakter i osobowość.
W dzisiejszych czasach większość kobiet doświadcza zbędnych uwag na temat swojego wyglądu. W sieci jesteśmy oceniani z każdej strony i hejtowani za najmniejszy kawałek niedoskonałości. Jak w takim świecie nie zwariować i pozostać sobą? O tym rozmawialiśmy z psycholożką Katarzyną Kucewicz oraz aktorkami: Martą Wierzbicką i Zofią Zborowską-Wroną.
1 września wszyscy uczniowie ponownie wrócili do szkół. Wraz z pierwszym dzwonnikiem rozpoczęły się te same problemy – klasówki, kartkówki i zadania domowe. Do tego dodatkowe zajęcia i korepetycje z języka obcego. Czy kalendarz wypełniony od kołyski faktycznie jest dobrym rozwiązaniem dla naszych dzieci? Na to pytanie odpowiedziała psycholog Zuzanna Butryn.
O sukcesie życiowym decyduje zarówno ciężka praca, jak i inteligencja. Dodatkowym czynnikiem, który motywuje do działania, jest silna wola, czyli zdolność do wizualizacji odległych celów i zbudowania w sobie motywacji wewnętrznej. Silna wola ma ogromne znaczenie zarówno w trakcie nauki czy pracy, jak i podczas odchudzania. Zobacz jak możesz ją ćwiczyć.
Z najnowszego badania wynika, że ponad połowa Polaków obawia się wzrostu cen. Przejmujemy się także m.in. ponownym zamknięciem gospodarki oraz ograniczonym dostępem do opieki medycznej. Czym jeszcze się martwimy?
Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.
"Nie umiem kochać" – tego typu zdania paraliżują większość osób. We współczesnej kulturze nie ma miejsca i akceptacji dla "braku miłości". Miłością powinno się obdarzać nie tylko męża, dzieci, rodzinę, przyjaciół, lecz także pracę, obowiązki i całe swoje życie. Coraz więcej osób przyznaje jednak, że ma problem z miłością.
Wakacje powinny być czasem beztroski i nicnierobienia. Tymczasem część z nas, zamiast odpoczywać i cieszyć się wolnymi dniami, wpada w tryb "zadaniowy". Skąd się bierze przekonanie, że nawet na wakacjach "musimy" coś robić? Jak naprawdę zrelaksować się na urlopie i nabrać energii?
Dwujęzyczność to umiejętność posługiwania się dwoma językami w takim stopniu, jakby każdy z nich był językiem rodzimym i pierwszym. Najczęściej jest to możliwe, kiedy dziecko wychowywane jest przez osoby posługujące się różnymi językami, ale nie tylko. Dotyczy to również mniejszości narodowych.
Efekt Stroopa pokazuje, jak szybko ludzki mózg reaguje na zadanie. W czasie eksperymentu poproszono badanych o nazwanie koloru, jakim było napisane słowo. Gdy bodźce były niespójne, nazwanie koloru trwało dłużej niż przy ich zgodności. Co z tego wynika?
Zdania na temat huny są podzielone. Huna to dla wielu ludzi religia, ale są i tacy, którzy twierdzą, że to jedynie ruch, który stał się popularny wraz z falą New Age. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej twierdzenia skłaniają do głębszych przemyśleń.
Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.
Myślenie krytyczne polega na wnikliwej analizie informacji oraz ich weryfikacji. Osoby, które wyróżniają się tą umiejętnością, starają się dogłębnie zrozumieć dany problem, zanim jednoznacznie sformułują wnioski. Jest to zatem sposób na samodzielne szukanie prawdy bez ślepej wiary w autorytety, na przykład medialne czy naukowe.
Zdrowy tryb życia, na który składa się przede wszystkim zrównoważona dieta i aktywność fizyczna, to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Pandemia skłoniła wiele osób do refleksji nad troską o swoje samopoczucie, coraz częściej decydujemy się zmienić codzienne nawyki, by cieszyć się dobrą kondycją i doskonałym nastrojem. Może się jednak zdarzyć, że starania o osiągnięcie wymarzonej sylwetki zmienią się w utrudniającą życie obsesję. O problemie nazywanym healthismem rozmawialiśmy z psychodietetykiem Agatą Jasińską.
Zespół Kehrera, określany także mianem choroby wdowiej, przypisywany jest kobietom, które zmagają się z problemem niezaspokojenia seksualnego. Za przyczynę dolegliwości uznaje się między innymi brak aktywności seksualnej, spowodowany długotrwałym brakiem partnera. Z założenia dysfunkcja ta dotyczyć ma jedynie kobiet, dlatego uznanie jej za jednostkę chorobową budzi sporo kontrowersji. Rozmawialiśmy o tym z psychiatrą i seksuologiem, Maciejem Klimarczykiem.
Echoizm uznawany jest za przeciwieństwo narcyzmu. To specyficzna postawa polegająca na rezygnowaniu z własnych potrzeb i koncentrowaniu się na zachciankach innych osób. I choć nie jest to oficjalnie uznana jednostka diagnostyczna, dla echoistów z zaburzonym poczuciem własnej wartości pomoc psychologa często okazuje się niezbędna. O cechach tej postawy i zagrożeniach, jakie za sobą niesie, rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Reportaż "Piżamki" opowiadający o warunkach, jakie panują na oddziale leczenia nerwic Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, wstrząsnął całą Polską. - Upokorzenie jest tylko jednym elementem kary, drugi polega na psychicznym znęcaniu się nad dzieckiem - pisze autor Janusz Schwertner. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dziennikarz opowiedział o kulisach powstawaniu materiału oraz o trudnych momentach.