Depresja to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób w naszym kraju. Często nie mamy pojęcia o tym, że osoba w najbliższym otoczeniu choruje. Zdarza się także, że mamy świadomość istnienia problemu, jednak nie potrafimy pomóc bliskim w tym trudnym momencie życia. Jak poradzić sobie z depresją partnera i wspierać go podczas choroby? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Przed ślubem warto omówić kilka kluczowych spraw, które w przyszłości mogą stać się kością niezgody. Dobrze jest więc wybiec nieco w przyszłość, a także podjąć tematy niewygodne. Jak to zrobić? Kilku wskazówek udzieliła nam psycholożka Dagmara Seliga.
Mateusz Ciawłowski nagrał kilka piosenek z kultowymi słowami rodziców. Utwory bardzo szybko podbiły sieć, a słuchacze jednogłośnie przyznali: "Jakie to prawdziwe, wszystko słyszałam od mojej mamy". Co na temat tych utartych zwrotów myśli psycholog dzieci i młodzieży?
Lato, wakacje, słońce świeci, słupki rtęci na termometrach szybują w górę – to najlepsza pora na odsłanianie ciała, zazwyczaj starannie wydepilowanego. W tym roku jednak coraz częściej na ulicach można zobaczyć kobiety i dziewczyny, które nie ukrywają włosków na nogach. Trend ten widoczny jest także w mediach społecznościowych. Czy to kolejny efekt pandemii, w czasie której zmieniłyśmy nasze podejście do postrzegania ciała? Czy zostanie z nami na dłużej?
Tamara Gonzalez Perea niedawno w mediach społecznościowych opublikowała post dotyczący jej odczuć i problemów związanych ze stratą ojca. Poinformowała wtedy, że zamierza podjąć szczególną praktykę terapuetyczną. Teraz opisała, na czym polega ten proces.
Rodzinne wakacje z założenia powinny zbliżać do siebie rodziców i dzieci, dostarczać im miłych wrażeń, tworzyć piękne wspomnienia. Może się jednak zdarzyć, że obecność rodzica, jego wygląd i zachowanie, staje się źródłem negatywnych emocji, przekładających się na jego odtrącenie, a nawet ucieczkę od wspólnego spędzania czasu. Dlaczego dzieci wstydzą się swoich rodziców podczas urlopu? O tym rozmawialiśmy z psycholog Zuzanną Butryn.
Kiedy u bliskiej osoby zostaje zdiagnozowana choroba, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Nabieramy wody w usta. Nie wiemy, jak się zachować, pomóc. O mądrym wspieraniu porozmawialiśmy z Dominiką Rossą, doktorantką psychologii Uniwersytetu SWPS.
Osoby wysoko wrażliwe, w skrócie określane jako WWO, stanowią około 20 procent populacji. Ich wyjątkowy sposób postrzegania świata przekłada się na ponadprzeciętną empatię, zwiększoną skłonność do analizowania codziennych sytuacji oraz dostrzeganie subtelności, których inni zwykle nie zauważają. Jak wygląda miłość osoby, która w szczególny sposób przeżywa każdą emocję? Czy dla jej partnera to trudne wyzwanie, czy raczej cudowny prezent od losu? O tym rozmawialiśmy z terapeutką Katarzyną Sawicką.
Co trzeci manager przyznał się do stresu związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych podczas pierwszej fali pandemii. Prawie 2/3 czuło większą odpowiedzialność za swój zespół. Jak radzić sobie ze zestresowanym szefem? Co robić, by będąc przełożonym, nie przelewać własnych frustracji na podwładnych? O to zapytaliśmy psycholog Katarzynę Kucewicz.
Zrezygnuję z wesela brata, bo mam trening. Nie pojadę na służbowe spotkanie, bo wypadnę z rytmu ćwiczeń. Nie zjem symbolicznego kawałka tortu na własnym ślubie, bo mam rozpisaną dietę redukcyjną. Nie pójdę na urodziny najbliższego przyjaciela, bo muszę iść na siłownię. Coraz więcej osób obsesyjnie myśli o swojej sylwetce i idealnie wyrzeźbionych mięśniach. Problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Gdzie kończy się sportowe hobby, a zaczyna nałóg? O tym opowiadają trener i motywator Daniel Józek Qczaj oraz Maja Ruszpel, specjalistka terapii uzależnień.
Dla niektórych miłość do opalenizny staje się chorobliwa. Nadmiar ekspozycji na słońce, wizyty na solarium kilka razy w tygodniu i zapominanie o filtrach, byle tylko być pięknie opalonym, budzi poważne wątpliwości ekspertów. Fani opalania to bardzo często także osoby, które doświadczają tzw. tanoreksji, czyli zaburzeń osobowości wynikających z kultu własnego ciała. Monika przez cztery lata opalała się codziennie, by wyglądać szczuplej.
W czerwcu biura podróży oferują znacznie tańsze wycieczki niż na początku lipca, dlatego coraz częściej rodzice decydują się zabrać dzieci na wcześniejsze wakacje. Pojawia się jednak pytanie, czy nieobecność w trakcie zakończenia roku szkolnego wpłynie negatywnie na dziecko? O opinię poprosiliśmy psycholog Paulę Binek.
Trening interpersonalny to metoda pracy w grupie, przeważnie podczas kilkudniowych warsztatów, mająca na celu poprawę umiejętności interpersonalnych kursantów. Pozwala zidentyfikować uczestnikom treningu indywidualne obszary wymagające rozwoju i dalszej pracy, a także poznać lepiej mechanizmy komunikacji interpersonalnej, przydatne najczęściej w pracy zawodowej zarówno w grupie, jak i w relacjach indywidualnych.
Osoby, które zmagają się ze spektrum autyzmu, często mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji z ludźmi. W znalezieniu przyjaciół pomóc im może Wolontariat Koleżeński "Mary i Max". Co to za inicjatywa i na czym polega? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Szewczyk, wolontariuszką oraz Łukaszem Majkiem, osobą w spektrum autyzmu.
Na rynku ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Maciąg pt. "Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu". Była modelka pragnie, by publikacja ta uświadomiła ludziom, co jest naprawdę ważne. Chce też, by stała się talizmanem, który przyciągnie pomyślność i wszelkiego dobro. O szczegółach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Nie od dziś wiemy, że polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w Europie. Jak zatem wspierać mądrze swoje koleżanki, siostry, córki i przyjaciółki? O tym opowiedziały nam Karolina Czarnecka, aktorka, wokalistka, autorka tekstów, performerka oraz Daria Abramowicz, psycholog sportowy.
Pobyt bliskiej osoby w hospicjum i śmierć to dla wielu rodzin wciąż tematy tabu. Jak towarzyszyć choremu? Jak rozmawiać o śmierci? O to zapytaliśmy psycholog Ewę Kalińską, która od przeszło 20 lat pracuje w Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.
Trwają rozgrywki Euro 2020, ale jak się okazuje, nie dla każdego jest to czas euforii. Nie wszystkie kobiety chętnie kibicują, a wręcz są poirytowane, zajętym telewizorem czy wyjściami partnera na mecze. Psycholog Zuzanna Butryn w rozmowie z dziendobry.tvn.pl, radzi jak przetrwać ten czas.
Każdy z nas czasem łapie się na tym, że rozmawia sam ze sobą. Czy takie zachowanie powinno budzić w nas niepokój? A może jest zupełnie na odwrót i mówienie do siebie, niesie za sobą pewne korzyści? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Szczepaniakiem, autorem "Książki do rozmawiania ze sobą" i Joanną Chmurą, psychologiem.
Ostatnie półtora roku były wyjątkowo trudne. Nasz - dotąd niczym nieograniczany świat - skurczył się do czterech ścian pokoju. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od codziennych aktywności i spotkań z innymi ludźmi. Te trudne miesiące szczególnie mocno uderzyły w dzieci i młodzież. To właśnie na nich izolacja odcisnęła najsilniejsze piętno. Choć cierpią i nie potrafią sobie poradzić z emocjami, to często wstydzą się prosić o pomoc. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic obserwował i rozmawiał ze swoim dzieckiem. A także wiedział, czym jest kryzys psychiczny, jak go rozpoznać i gdzie poszukać pomocy.
Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Zrobić wszystko, aby stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia. Niektóre od najmłodszych lat doświadczają przemocy lub muszą się mierzyć z uzależnieniem jednego lub obojga rodziców. W dorosłym życiu bardzo często rozpoznaje się u nich syndrom DDA lub DDD. Co się kryje za tymi skrótami? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Demczuk, psychoterapeutką.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dzięki niemu mamy motywację do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Niestety jego nadmiar może być niebezpieczny i prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Remedium na permanentne napięcie znaleźli autorzy książki "Jak uwolnić się od stresu". Czy proponowane przez nich rozwiązania są skuteczne? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.
Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.
Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Agnieszki Kaczorowskiej. Aktorka napisała, że obecnie obserwuje "modę na brzydotę" i jej zdaniem coraz więcej influencerek, chcąc dopasować się do większości, na siłę stara się pokazać, jak bardzo są zwyczajne, głosząc hasła o ciałopozytywności i samoakceptacji. O komentarz poprosiliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Zuzannę Butryn.
Nie dla wszystkich uczniów powrót do szkoły to radosny czas. Część z nich przyzwyczaiła się do nauki zdalnej, a ponowne odnalezienie się w ławce szkolnej wśród rówieśników wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" poradziła rodzicom, jak wesprzeć dzieci w tym niełatwym okresie.
Z depresją zmaga się 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce choruje na nią co dziesiąta osoba. Czasem zdarza, że cierpienie, z którym się mierzą, jest tak silne, że chorzy szansę na ratunek widzą jedynie w samobójstwie. Tak było w przypadku 19-letniej Gosi. Jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Gdzie szukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kwaśny-Czehak, psychologiem, psychoterapeutą oraz dr Anetą Górską-Kot, pediatrą.
Sportowcy coraz częściej mówią o depresji w swoim środowisku. Niestety, ta choroba może dotknąć każdego, nawet osobę, która odnosi sukcesy na skalę światową. O kulisach walki z tym wyjątkowo trudnym przeciwnikiem rozmawiamy z psycholożką sportu, Sandrą Kalinowską.
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Wiek, wykonywany zawód czy status społeczny nie mają żadnego znaczenia. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder pokazują, że wczesne wstawanie może chronić przed rozwojem choroby. Jak to możliwe?
Basia Pasek, dziennikarka znana wszystkim miłośnikom show-biznesu, napisała książkę "Odzyskaj błysk w oku", w której zdradza sekrety szczęśliwego życia. Jak zapowiadziała, na jej stronach czytelnicy znajdą mnóstwo sposobów i technik, aby ich życie stało się piękniejsze.
Wiele osób przygotowując się do jakiegoś ważnego zadania w życiu, kupuje talizman, wierząc, że to on sprawi, iż wszystko się ułoży. Czy tak rzeczywiście się dzieje i czy amulety maja magiczną moc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu, Łukasz Kaca.