Seks po polsku. O czym fantazjujemy, a czego się wstydzimy? Rozmowa z seksuologiem

Fetysze Polaków
Seks
Źródło: Kritsada Seekham / EyeEm/Getty Images
Jakie są najczęstsze fetysze Polaków i o czym tak naprawdę fantazjujemy? Kiedy preferencje stają się problemem? Doktor nauk medycznych, specjalista ginekolog, seksuolog, Robert Kulhawik opowiada, z jakimi problemami zgłaszają się do niego pacjenci.

Jakie są fetysze?

Dagmara Olszewska, dziendobry.tvn.pl: Czy Polacy są fetyszystami?

Robert Kulhawik, seksuolog, ginekolog: Fetyszyzm nie ma podziału geograficznego. Generalnie jest to rodzaj parafilii, czyli zaburzeń seksualnych. Kiedyś nazwano by to po prostu dewiacją.  Mówimy o tym zjawisku, gdy dana dysfunkcja trwa dłużej niż 6 miesięcy i kiedy pacjent bądź jego partner odczuwają dyskomfort z tego powodu. Większość fetyszystów nie zgłasza się do specjalisty. 

Czy preferencje seksualne można podzielić na bezpieczne i niebezpieczne?

W prasie i Internecie często pojawiają się takie podziały. Najczęściej dotyczy to asfiksjofilii, czyli podduszenia partnera lub dążenie do innego rodzaju przemocy. Tak naprawdę, granica między upodobaniami pary a niebezpiecznymi zachowaniami jest bardzo indywidualna.

Skąd biorą się fetysze?

Fetyszyzm najczęściej dotyka mężczyzn i wywodzi się z rozwoju seksualnego. Przykładowo, bielizna mamy czy starszej siostry może być pierwszym bodźcem, który zachęca do szukania podobnych rzeczy w filmach pornograficznych, celem rozładowania napięcia seksualnego. Tak powoli odkrywa się swoje upodobania, preferencje. Jeśli jakaś konkretna wizja, np. czerwonej bielizny jest na tyle utrwalona, że bez tego bodźca nie jest w stanie osiągnąć się satysfakcji seksualnej, mówimy o parafilii-fetyszyzmie. Często robi to współpartner, który opowiada o problemie, z jakim boryka się w sferze intymnej. 

Powrót do intymności po porodzie
Jak odbudować życie erotyczne po narodzinach dziecka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Z jakimi fetyszami, jako seksuolog, spotyka się Pan najczęściej? 

Fetyszem, który pojawia się wyjątkowo często jest podofilia, czyli zamiłowanie do stóp. Z podobną systematycznością pojawia się motyw koronkowej bielizny, pończoch czy butów na wysokim obcasie. O fetyszyzmie mówimy zawsze wtedy, gdy partner może się zmieniać, ale bodziec musi być zawsze taki sam.

Kiedy trzeba zgłosić się do specjalisty?

Jakie przypadki utkwiły Panu w pamięci najbardziej? 

Słyszałem o mężczyźnie, który mógł osiągnąć orgazm wyłącznie w trakcie udawania aktu kopulacji z balonem. Sam zgłosił się na leczenie, bo uznał, że to może być problematyczne w życiu i nawiązywaniu relacji. Inny pacjent upodobał sobie konkretny model kaloszy i zgłosił się do specjalistów, ponieważ chciał poznać kogoś z podobnymi preferencjami. Słyszałem też o fetyszyzmie, w których jedno z kochanków udawało niemowlę i żeby osiągnąć satysfakcję, ktoś musiał mieć założony pampers. Są też skrajne upodobania uwarunkowane psychorozwojowo, które dotyczą fizjologicznych potrzeb. W parafiliach jest grupa nazywana fetyszyzmem, ale jest też druga nazywana - froteryzmem. To są osoby, które czerpią doznania seksualne nie z samego aktu, a z ocierania się o inną osobę.

Jak często związki rozpadają się przez upodobania seksualne partnerów?

Niestety, takie sytuacje nie są rzadkością. Nie znam statystyk, ile osób z tego powodu wzięło rozwód, ale skoro przychodzą na terapię, to znaczy, że jakiś kryzys już przechodzą. Jeden z partnerów szybko może zdać sobie sprawę, że schodzi na dalszy plan w imię fetyszu partnera. Jeśli para chce podjąć leczenie, ograniczyć problematyczny bodziec to jest duża szansa, że uda się uratować taki związek. Jeśli jednak problem nie jest dostrzegany, może się to zakończyć rozpadem relacji.

Jakie fetysze najczęściej występują u kobiet?  

Generalnie mówi się o fetyszyzmie jako domenie mężczyzn. Niektórzy specjaliści twierdzą, że dla kobiet rodzajem fetyszu są wibratory. Mnie do końca ta teoria nie przekonuje. Uważam, że to jest zastępstwo pewnej bliskości.

Czy często zdarza się, że jedna osoba z pary realizuje fantazje drugiej, wbrew swojej woli? 

Niestety, jest to częsty problem. Najczęściej to kobiety są w tej roli i zgadzają się na stosunek wbrew sobie. Prędzej, czy później to budzi frustracje i nieporozumienia. Czasami to kończy się rozpadem związku. Słyszałem o pacjentce, która była całkowicie zdominowana przez męża. W pełni uzależniona finansowo. Dopiero po wychowaniu dzieci partner pozwolił jej na aktywność zawodową. Cały czas jednak dyktował warunki. Znalazł jej zajęcie w tym samym budynku, w którym on pracował. Razem jeździli i wracali. Kobieta zgłosiła się do specjalisty z powodu obniżonego libido i z zaburzeniami orgazmu. Wspólnie z terapeutą doprowadzili do tego, że wywalczyła w ciągu dnia czas tylko dla siebie. Miejsce, gdzie ani mąż, ani dzieci nie miały wstępu. Po kilku miesiącach od zawieszenia terapii zadzwoniła do swojego seksuologia i powiedziała, że znalazła tymczasowe rozwiązanie. Weszła w nową relację opartą na intymności i stosunkach seksualnych. 

Jak poradzić sobie, gdy chcemy być w związku, ale nie akceptujemy fetyszu partnera?

Zdecydowanie należy udać się do specjalisty. Seksuolog dokładnie wytłumaczy, na czym polega problem. Nie należy traktować upodobań partnera jako złośliwości. Czasami warto rozważyć to w kategoriach choroby. Odpowiednia osoba pomoże wyjaśnić, skąd się to bierze i jak sobie z tym poradzić. Głównym celem terapeutycznym jest zmniejszenie fetyszu i przeniesienie bodźca na coś innego, wyzwalającego. 

Czy dysfunkcje seksualne są niebezpieczne?

Czy są osoby, które nie potrafią określić swojego problemu z zakresu dysfunkcji seksualnej?

Znam przypadek pacjentki, która była w dwóch związkach. Jeden partner był jej całkiem oddany, kochał ją i szanował, ale określała go mianem "ciamajdy". Drugi, jak twierdziła, pochodził ze społecznego marginesu, był zwyrodnialcem. W trakcie zbliżenia bił ją i podduszał. Po takiej sytuacji przychodziła do terapeuty, bo z jednej strony nie do końca się na to zgadzała, a z drugiej - podobało się jej to. 

Czy ludziom łatwiej jest rozmawiać o swoich fetyszach i potrzebach z partnerem, czy ze specjalistą?

W związku prędzej, czy później pojawi się rozmowa o fetyszach. Wszelkie dysfunkcje seksualne wynikają z tego, że pary się nie komunikują. Jeżeli obie strony akceptują swoje upodobania, to nie rozpatrujemy tego jako parafilii. Oczywiście są takie sytuacje, że kochankowie chcą uprawiać seks w miejscu publicznym. I to, nawet jeśli jest pożądane przez dwie osoby, to jest równocześnie karalne prawnie. I mimo że oni tego pragną, to normy społeczne tego nie akceptują.

Czy jest jakieś ćwiczenie, które poleca Pan parom, żeby lepiej się poznać i przestać się siebie wstydzić w sferze intymnej?

Często polecam ćwiczenie, które nazywam Król - Królowa. Polega to na tym, że obie strony muszą usiąść, porozmawiać i wyznaczyć swoje granice. Na co się zgadzają, jakie fantazje chcą zrealizować z całkowitą akceptacją drugiej strony. Po ustaleniu takich czynności czy zachowań jednego dnia partnerka jest królową i spełniane są jej zachcianki. Innym razem partner jest królem i spełnia się jego fantazje. Poprawne wykonanie tego zadania daje naprawdę dobre, terapeutyczne rezultaty.

Czy coś Pana szczególnie zdziwiło w dotychczasowej pracy?

Myślę, że zawodowo nic mnie już nie zdziwi. Osobiście mi się to jeszcze nie przydarzyło, ale jest taki silny nurt na zachodzie - feederyzm. Polega to na tym, że mężczyźni doprowadzają do monstrualnej otyłości swoje partnerki. To nie jest już kwestia zaokrąglenia pewnych obszarów ciała tylko dążenie do uzyskania u kobiety znacznej tuszy i wagi przekraczającej 100 kg.

Czy odmówił Pan kiedyś leczenia fetyszu?

Nie było takiej sytuacji. Jeśli pacjent chce się leczyć to mam obowiązek mu w tym pomóc. Fetyszu często nie da się oduczyć. Można zmniejszyć natężenie tego problemu, żeby móc utworzyć w przyszłości zwykłą relację.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Kritsada Seekham / EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych życia". Ulubieniec widzów zmarł nagle

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Co Lara Gessler zaserwuje na wigilijnym stole? "Nie może być zbyt dietetycznie"

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Znany muzyk oskarżony o wykorzystanie seksualne dziecka. Wyznaczono datę rozprawy

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?
Materiał promocyjny

88% dzieci przygotowuje listy do świętego Mikołaja. O co proszą najczęściej?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Warzywa na patelnię w stylu azjatyckim - poznaj niezawodne przepisy Sebastiana Olmy

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"
Materiał promocyjny

Przygotowania do wielkiego finału 12. edycji Top Model. "W tym roku mamy też gigantyczną scenę"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata
Materiał promocyjny

Turbo czekoladowe ciasto, bułeczki z masą orzechową, czyli pyszne desery z najmniejszej kuchni świata

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach
Materiał promocyjny

Przez wiele miesięcy przebywał w hospicjum, dziś bierze udział w maratonach

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"
Materiał promocyjny

Gadżety, które warto upolować w Black Friday. "Wiele osób je lubi"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?
Materiał promocyjny

Biżuteria na każdą okazję. Jak podkreślić strój efektownymi ozdobami?

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?
Materiał promocyjny

W poszukiwaniu pandy czerwonej. Gdzie mieszka i czym się żywi?

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Dopiero teraz wyznała to publicznie. "Przez miesiąc nie mogłam przestać płakać". Co się stało?

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Grzegorz Kajdanowicz zaprojektował swojego misia. "Wielki honor i zaszczyt"

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Sprawdziliśmy, ile osób pomoże zmarzniętemu dziecku. Trudno uwierzyć w wynik eksperymentu

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Jak reagować na masturbację małych dzieci?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Koszmar 3,5-latka. Był bity i gwałcony. "Ma ubytek czaszki oraz wodogłowie"

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Blanka Lipińska skrytykowała matki i wdała się w ostrą dyskusję z fanami

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Pan Tabletka i jego skuteczne sposoby na infekcje. "To uniwersalna, smaczna i zdrowa mikstura"

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Czy Kornelia i Marek ze "ŚOPW" chcą zostać rodzicami? Wiemy, co planują

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Drewniane ozdoby świąteczne. Jak zrobić renifera?

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Czy stan jamy ustnej może świadczyć o cukrzycy? "To wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane"

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Wielka miłość ambasadora USA i jego partnerki. Ich drogi znów się złączyły po 20 latach

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Katarzyna Bosacka po rozstaniu z mężem poszła na terapię

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Martyna Wojciechowska zaprojektowała misia. "Ma piernikowego przyjaciela"

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Marcin ze "ŚOPW" ma nową partnerkę? Wiemy, czy jest już po rozwodzie z Kingą

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

Magda i Krzysiek ze "ŚOPW" podjęli decyzję. "Nie wiem, czy mi to przez usta przejdzie"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"

Tylko ta para z 9. edycji "ŚOPW" przetrwała. Co się wydarzyło w ich życiu? "To mnie zszokowało"