Co zrobić, gdy dziecko przeklnie? Rodzic powinien wiedzieć, jakie emocje się za tym kryją

Marta Żysko-Pałuba
Źródło: Dzień Dobry TVN
Motyla noga!
Motyla noga!
Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?
Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?
Każdemu z nas - bez względu na wiek - zdarza się przeklinać. Jak się zachować, gdy usłyszy nas dziecko? Co zrobić, jeśli nasza pociecha wypowie przy nas "brzydkie słowo"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym, terapeutką.

Co dzieci wiedzą o przeklinaniu?

Przekleństwa to słowa, które uznaje się za niekulturalne. Jednak niektóre sytuacje sprawiają, że zdarza nam się powiedzieć jakieś "brzydkie słowo". - Przytrafia się to nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Trzeba rozmawiać o tym, dlaczego nie powinniśmy używać takich wyrazów i jakie emocje towarzyszą przy ich wypowiadaniu - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Anna Adamiak, wychowawca klasy trzeciej.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że przekleństw nie da się wyeliminować. Dziecko prędzej czy później się z nimi zetknie. - Warto jednak uświadamiać dzieci, że te słowa mogą ranić i nie są miłe dla naszych uszu - dodała Magda Kwiatkowska, wychowawca grupy sześciolatków. Co dzieci wiedzą o przeklinaniu? Czy zdarza im się mówić brzydkie słowa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jak się zachować, gdy dziecko przeklina?

Każde dziecko, które chodzi do przedszkola czy na plac zabaw prędzej, czy później "podłapie" od rówieśników jakieś brzydkie słowo, które powtórzy później w domu. Część rodziców w takich sytuacjach zaczyna się śmiać lub karci dziecko. Marta Żysko-Pałuba, psycholog dziecięca i terapeutka uważa, że żadna z tych postaw nie jest właściwa. - Jeśli to się dzieje pierwszy raz, najlepiej nie robić nic i powstrzymać się od komentarza - mówiła w Dzień Dobry TVN specjalistka.

W momencie, gdy takie sytuacje zdarzają się nagminnie i dziecko bardzo często używa brzydkich słów, warto z nim o tym porozmawiać. - Trzeba jasno powiedzieć dziecku, że nie zgadzamy się na takie zachowanie. Jeśli mówimy naszym pociechom, aby np. nie dłubały w nosie przy stale, tak samo trzeba im zwrócić uwagę, aby nie przeklinały - dodała.

Warto mieć na uwadze, że przeklinanie - zwłaszcza u nastolatków - bardzo często jest formą wyrażania emocji. W takich sytuacjach konieczna jest rozmowa. - Rodzic powinien się dowiedzieć, jakie emocje się za tym kryją i co aktualnie trapi dziecko - mówiła specjalistka.

Jak oduczyć dziecko przeklinania? Czy młodszym należy mówić, co oznaczają poszczególne brzydkie słowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?

DD_20211101_Przeklinanie_REP
Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?
Specjalistka podpowiada jak reagować, gdy dziecko zacznie przeklinać.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości