Aleksandra Żebrowska chętnie udziela się w mediach społecznościowych, gdzie otwarcie mówi o swoim innowacyjnym podejściu do wychowywania dzieci. Jak zdradziła gwiazda w jednym z ostatnich wywiadów, nie powstrzymuje swoich pociech, gdy te zaczynają przeklinać. Ma przy tym jednak jeden warunek.
Przeklinanie przez wielu rodziców uznawane jest za coś niewłaściwego. Tym samym zakazują swoim dzieciom używania brzydkich słów, wielu nawet próbuje karać swoje pociechy za nieodpowiednie słownictwo.
Czy jest to dobra metoda wychowawcza? Jakie może nieść za sobą konsekwencje? O tym Anna Gondecka z Dzień Dobry TVN Online porozmawiała z psycholożką dziecięcą Agnieszką Siedler.
Gdzie "rzuca się mięsem" najchętniej, a gdzie najrzadziej?
Każdemu z nas - bez względu na wiek - zdarza się przeklinać. Jak się zachować, gdy usłyszy nas dziecko? Co zrobić, jeśli nasza pociecha wypowie przy nas "brzydkie słowo"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym, terapeutką.
Zarówno w szkołach, jak i na ulicach czy w Internecie, można zaobserwować, że społeczeństwo staje się coraz bardziej wulgarne. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób wpłynąć na najmłodszych, by przestali przeklinać?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jedną z uczestniczek "Projekt Lady" Agnieszkę Koszelak oraz Roberta Kudelskiego. Czy damie wypada przeklinać w towarzystwie? Czy wulgaryzmy mogą skracać dystans między ludźmi? W jakich sytuacjach wulgarne słowa mogą być akceptowane?
Do sądu trafił wniosek o ukaranie Jerzego Owsiaka za przekleństwo, które padło, gdy mówił do uczestników festiwalu "Przystanek Woodstock". O tym w jakich okolicznościach przekleństwa nam nie przeszkadzają, a kiedy są niewskazane rozmawialiśmy z mistrzem przejęzyczeń - Marcinem Mellerem, Ewą Błachnio i Andrzejem Nejmanem: "Są ludzie, którzy pięknie wplatają wulgaryzmy w swoje wypowiedzi, a są ludzie, którzy nie potrafią tego robić".
Mentorka "Projektu Lady" Irena Kamińska-Radomska uważa, że w dzisiejszym świecie, w którym niestosowne wyrażenia słyszymy na każdym kroku, nieprzeklinanie powinno być współczesną formą buntu młodzieży. Czy taka argumentacja przemawia do uczestniczek programu? W Dzień Dobry Wakacje na to pytanie odpowiedziała Karolina "Bridgitte" Plachimowicz. Czy przeklina przy swojej córeczce? A czy samej mentorce zdarza się czasem "rzucić bluzgiem"?
Dla katolików przeklinanie jest grzechem. Co zatem zrobić w chwilach zdenerwowania, kiedy mocne słowa cisną się na usta, a nie chcemy zgrzeszyć? Z pomocą przyszedł bp. Antoni Długosz, który sporządził listę dozwolonych przekleństw. Znalazły się na niej m.in.: psiakostka, piernik jasny i kuchnia felek. Dlaczego przeklinamy? Jak wypadamy na tle innych narodów? Jak przeklina współczesna młodzież? Jak definiuje się wulgaryzm? O tym w Dzień Dobry TVN dr Ewelina Kwapień, pallotyn ks. Zenon Hanas i licealista Marcin Patrzałek. Dowiedzieliśmy się również, co to jest dewulgaryzacja.
Zapewne wiele kobiet wpada w furię, która przejawia się wrzaskiem, rzucaniem przedmiotami i przekleństwami grubego kalibru. O to, skąd bierze się takie zachowanie i dlaczego złość należy wyrzucać na zewnątrz zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, Edytę Poncyliusz, aktora Wojciecha Wysockiego i aktorkę Agnieszkę Wielgosz.
Panuje opinia, że kobiecie nie wypada przeklinać. Czy tego samego zdania są goście Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzata Ohme, restauratorka Magda Gessler i dziennikarz radiowy Piotr Kędzierski. Dlaczego mężczyznom uchodzi przeklinanie? Jakiego słowa używa Magda Gessler, kiedy czuje niemoc? Za co wyrzucono ją z kolonii? Czy przeklinanie łagodzi napięcia? Co nasi goście sądzą o wulgaryzmach w mediach? Dlaczego Marcin Prokop został wyproszony z klasy?