Osoby, które zmagają się ze spektrum autyzmu, często mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji z ludźmi. W znalezieniu przyjaciół pomóc im może Wolontariat Koleżeński "Mary i Max". Co to za inicjatywa i na czym polega? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Szewczyk, wolontariuszką oraz Łukaszem Majkiem, osobą w spektrum autyzmu.
Na rynku ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Maciąg pt. "Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu". Była modelka pragnie, by publikacja ta uświadomiła ludziom, co jest naprawdę ważne. Chce też, by stała się talizmanem, który przyciągnie pomyślność i wszelkiego dobro. O szczegółach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Nie od dziś wiemy, że polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w Europie. Jak zatem wspierać mądrze swoje koleżanki, siostry, córki i przyjaciółki? O tym opowiedziały nam Karolina Czarnecka, aktorka, wokalistka, autorka tekstów, performerka oraz Daria Abramowicz, psycholog sportowy.
Pobyt bliskiej osoby w hospicjum i śmierć to dla wielu rodzin wciąż tematy tabu. Jak towarzyszyć choremu? Jak rozmawiać o śmierci? O to zapytaliśmy psycholog Ewę Kalińską, która od przeszło 20 lat pracuje w Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.
Trwają rozgrywki Euro 2020, ale jak się okazuje, nie dla każdego jest to czas euforii. Nie wszystkie kobiety chętnie kibicują, a wręcz są poirytowane, zajętym telewizorem czy wyjściami partnera na mecze. Psycholog Zuzanna Butryn w rozmowie z dziendobry.tvn.pl, radzi jak przetrwać ten czas.
Każdy z nas czasem łapie się na tym, że rozmawia sam ze sobą. Czy takie zachowanie powinno budzić w nas niepokój? A może jest zupełnie na odwrót i mówienie do siebie, niesie za sobą pewne korzyści? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Szczepaniakiem, autorem "Książki do rozmawiania ze sobą" i Joanną Chmurą, psychologiem.
Ostatnie półtora roku były wyjątkowo trudne. Nasz - dotąd niczym nieograniczany świat - skurczył się do czterech ścian pokoju. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od codziennych aktywności i spotkań z innymi ludźmi. Te trudne miesiące szczególnie mocno uderzyły w dzieci i młodzież. To właśnie na nich izolacja odcisnęła najsilniejsze piętno. Choć cierpią i nie potrafią sobie poradzić z emocjami, to często wstydzą się prosić o pomoc. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic obserwował i rozmawiał ze swoim dzieckiem. A także wiedział, czym jest kryzys psychiczny, jak go rozpoznać i gdzie poszukać pomocy.
Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Zrobić wszystko, aby stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia. Niektóre od najmłodszych lat doświadczają przemocy lub muszą się mierzyć z uzależnieniem jednego lub obojga rodziców. W dorosłym życiu bardzo często rozpoznaje się u nich syndrom DDA lub DDD. Co się kryje za tymi skrótami? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Demczuk, psychoterapeutką.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dzięki niemu mamy motywację do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Niestety jego nadmiar może być niebezpieczny i prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Remedium na permanentne napięcie znaleźli autorzy książki "Jak uwolnić się od stresu". Czy proponowane przez nich rozwiązania są skuteczne? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.
Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent wszystkich maluchów. Zdaniem specjalistów, mogą być bardziej wymagające w wychowaniu od swoich rówieśników, ponieważ są emocjonalne, łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców i na długo zapamiętują krytykę. Co jeszcze charakteryzuje takie dzieci? Jak zrozumieć ich potrzeby? Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.
Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Agnieszki Kaczorowskiej. Aktorka napisała, że obecnie obserwuje "modę na brzydotę" i jej zdaniem coraz więcej influencerek, chcąc dopasować się do większości, na siłę stara się pokazać, jak bardzo są zwyczajne, głosząc hasła o ciałopozytywności i samoakceptacji. O komentarz poprosiliśmy psycholożkę i psychoterapeutkę Zuzannę Butryn.
Nie dla wszystkich uczniów powrót do szkoły to radosny czas. Część z nich przyzwyczaiła się do nauki zdalnej, a ponowne odnalezienie się w ławce szkolnej wśród rówieśników wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" poradziła rodzicom, jak wesprzeć dzieci w tym niełatwym okresie.
Z depresją zmaga się 350 mln ludzi na całym świecie. W Polsce choruje na nią co dziesiąta osoba. Czasem zdarza, że cierpienie, z którym się mierzą, jest tak silne, że chorzy szansę na ratunek widzą jedynie w samobójstwie. Tak było w przypadku 19-letniej Gosi. Jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego? Gdzie szukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kwaśny-Czehak, psychologiem, psychoterapeutą oraz dr Anetą Górską-Kot, pediatrą.
Sportowcy coraz częściej mówią o depresji w swoim środowisku. Niestety, ta choroba może dotknąć każdego, nawet osobę, która odnosi sukcesy na skalę światową. O kulisach walki z tym wyjątkowo trudnym przeciwnikiem rozmawiamy z psycholożką sportu, Sandrą Kalinowską.
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego. Wiek, wykonywany zawód czy status społeczny nie mają żadnego znaczenia. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder pokazują, że wczesne wstawanie może chronić przed rozwojem choroby. Jak to możliwe?
Basia Pasek, dziennikarka znana wszystkim miłośnikom show-biznesu, napisała książkę "Odzyskaj błysk w oku", w której zdradza sekrety szczęśliwego życia. Jak zapowiadziała, na jej stronach czytelnicy znajdą mnóstwo sposobów i technik, aby ich życie stało się piękniejsze.
Wiele osób przygotowując się do jakiegoś ważnego zadania w życiu, kupuje talizman, wierząc, że to on sprawi, iż wszystko się ułoży. Czy tak rzeczywiście się dzieje i czy amulety maja magiczną moc? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert od wykrywania kłamstw i możliwości umysłu, Łukasz Kaca.
Wychowywanie dziecka nie jest proste. Wymaga cierpliwości, zaangażowania, ale i konsekwencji. Mimo że większość rodziców chce dla swoich pociech jak najlepiej, to i tak zdarza im się popełniać błędy, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na dalsze życie dziecka. Jak być "wystarczająco dobrym" rodzicem i zbudować bliskie relacje z dzieckiem? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutką.
Hania Es od kilku lat prowadzi kanał na YouTube, na którym opowiada o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym. Wiedzę czerpie zarówno ze studiów psychologicznych, jak i z własnego doświadczenia. Redaktor serwisu dziendobrytvn.pl, Mateusz Łysiak rozmawiał z nią o przygotowaniu do psychoterapii.
Fakt, że jest mniej zachorowań na COVID-19 i powoli zaczynamy wracać do normalnego życia nie dla każdego stanowi powód do radości. Osoby ciężko doświadczone przez pandemię, introwertycy czy osoby wysoko wrażliwe mogą mieć spore kłopoty z ponowną adaptacją. Jak na nowo przyzwyczaić się do ludzi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.
Gdy mówimy o pedofilu, to najczęściej przed oczami staje nam mężczyzna, który krzywdzi dziecko. Tymczasem nie jest to reguła. Molestowania dopuszczają się także kobiety, ale ich działania są bardziej subtelne i trudniej je zauważyć. Jak działa mężczyzna pedofil, a jak kobieta pedofilka? Jakie metody stosują i dlaczego to robią? Na ten temat rozmawiamy z Andrzejem Gryżewskim, psychologiem klinicznym, seksuologiem, psychoterapeutą, założycielem Instytutu Psychoterapii Arte Vita.
Według statystyk w różnorakie przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wynika to z pozostałości dawnego systemu wierzeń oraz stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Jakie są najpopularniejsze wierzenia, co oznaczają i skąd się wzięły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała etnolog, dr Olga Solarz.
Wiele osób pragnie, żeby rzeczywistość była czarno-biała i by było jasne, co jest dobre, a co złe. Nie zawsze jednak upraszczanie życia i wyborów jest dla nas najlepsze. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psychoterapeutka, Anna Cyklińska.
Wygląd… choć na początku to właśnie on najbardziej rzuca się w oczy, w bliskich relacjach liczy się jednak coś więcej. Jeśli z zazdrością patrzycie na koleżanki, które nie mogą opędzić się od grona męskich adoratorów, a w Waszych głowach dźwięczy pytanie: co ma ona, czego nie mam ja? Rozwikłamy tę zagadkę. Oto atrakcyjne cechy, które przyciągają do nas ludzi.
Pandemia sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło zgłębiać swoje myśli, plany i pragnienia. Na świecie są specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień. Jednym z nich jest Thimon von Berlepsch. Znany hipnoterapeuta opowiedział o swoich umiejętnościach w Dzień Dobry TVN.
Ewelina Rydzyńska na swoim koncie na Instagramie poruszyła temat wzajemnej akceptacji. Dodała także, że jest to sprawa, o której chciała napisać od dłuższego czasu. O to, dlaczego negatywnie oceniamy innych, zapytaliśmy psycholog Katarzynę Kucewicz.
Ecstasy (MDMA) - powszechnie znany jako "narkotyk imprezowy" - to nielegalny środek pobudzający. Zdaniem naukowców może mieć także swoją dobrą stronę i ułatwiać leczenie. Chodzi o osoby z zespołem stresu pourazowego. Jak to możliwe?
To niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne. Trudne do zdiagnozowania i niełatwe do wyleczenia. Najczęściej dotyka mężczyzn. Piroman często nie jest w stanie powstrzymać się od swoich destrukcyjnych czynów.
Kim jest toksyczna matka? Jakie mechanizmy stosuje? Czy wreszcie – w jaki sposób się od niej uwolnić? O trudnych relacjach z matką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.
Według danych WHO średnie spożycie alkoholu w Polsce jest wyższe niż średnia europejska. W 2016 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego. Uzależnienie od alkoholu nie zawsze można łatwo rozpoznać, szczególnie, że problem ten często jest ukrywany. Sprawdź, jak możesz pomóc sobie i innym