Kompleks występuje właściwie u każdego człowieka, jednak nie u każdego w tym samym stopniu. Nie musi on również dotyczyć wyłącznie jednej cechy. Czasem kompleksy stanowią złożoną całość i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
W najgorszym wypadku przez kompleksy można stracić wiele okazji i zatrzymać swój rozwój osobisty i zawodowy, co może prowadzić nawet do stanów depresyjnych. Skąd bierze się kompleks, czym jest i jak skutecznie zwalczyć ten problem?
Kompleks – czym jest i jak powstaje?
Kompleksy swoje źródła mogą mieć już w najwcześniejszych latach życia . Jest to bowiem nic innego, jak informacja na temat nas samych, najczęściej błędna, głęboko zakodowana w naszej podświadomości. Zwykle pojawia się na skutek przykrych doświadczeń, np. braku akceptacji rodziców, innych członków rodziny bądź rówieśników. Choć sama koncepcja kompleksu powstała dzięki Josefowi Breuerowi, który był mentorem Zygmunta Freuda, termin ten rozpowszechnił dopiero Gustav Jung, a więc uczeń drugiego z nich. W późniejszych latach samo pojęcie przeszło do języka powszechnego. W psychologii oznacza ono poczucie niższości lub wstydu, spowodowanego jakąś cechą, fizyczną bądź umysłową , która nakłada na daną osobę pewne ograniczenia. Niekiedy nie jest to szczególnie uciążliwe, zdarza się jednak, że znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Kompleks – prawda czy fałsz?
Kompleks może mieć bardzo różne oblicza. Czasem jego podstawy są zupełnie irracjonalne , np. związane z rzekomymi wadami w wyglądzie, których w rzeczywistości dana osoba nie ma. Zdarza się jednak, że przyczyna kompleksu jest jak najbardziej realna. Może się to przytrafić np. w sytuacji, gdy osoba na stanowisku kierowniczym w międzynarodowej firmie, w której konieczna jest znajomość języków obcych, radzi sobie z nimi znacznie gorzej niż jej podwładni. Innymi przykładami mogą być niezaradność życiowa czy podstawowe braki w edukacji. Na szczęście większość tego typu problemów można szybko nadrobić. Nieco poważniejszym wyzwaniem jest praca nad kompleksami bardziej ukrytymi, nieuświadomionymi i bez sensownego podłoża, które jednak tkwią głęboko w dotkniętym nimi człowieku.
Jak się pozbyć kompleksów?
Walka z kompleksami bardzo często nie jest prosta, głównie ze względu na to, że tkwią one głęboko w podświadomości . Wiele osób wręcz zaprzecza, jakoby dana cecha była dla nich problematyczna, choć w rzeczywistości znacząco wpływa ona na ich życie. Czy to oznacza, że oszukują siebie? Czasem tak, jednak nie musi to być prawdą. Zdarza się, że dana osoba rzeczywiście nie do końca zdaje sobie sprawę z własnych kompleksów. Niestety, pozbycie się ich jest najtrudniejsze właśnie dla tej ostatniej grupy. Najlepszą drogą do ich pokonania jest bowiem dostrzeżenie irracjonalności takiego myślenia o samym sobie. Czy to, że dawniej w okresie nastoletnim wyśmiewano czyjąś figurę, jest powodem do przejmowania się nią w dorosłym życiu? W żadnym wypadku, jednak nie jest łatwo wyrzucić z głowy pewne przekonania na ten temat. Natomiast jeżeli osoba dotknięta kompleksem postanowi stawić mu czoło, z oczywistych względów znacznie łatwiej przyjdzie to tej, która zdaje sobie sprawę, co jest jego przyczyną. Uświadomienie sobie własnych kompleksów jest bowiem pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze ich zwalczenia.
Czy można zapomnieć o kompleksach?
Walka z kompleksami nie toczy się jednego dnia, a samo uświadomienie ich sobie jest dopiero początkiem . Kolejny krok to dojście do punktu, w którym zauważa się bezsensowność myślenia o sobie w dany sposób. Jeśli kompleks dotyczy czegoś, co dana osoba może w sobie zmienić, np. brak odpowiednich kwalifikacji na dane stanowisko, należy to jak najszybciej uczynić. Jeżeli opiera się on na irracjonalnych przekonaniach, pokonanie go możliwe jest wyłącznie poprzez dostrzeżenie, że problem nie jest rzeczywisty. To co tkwi w głowie, nie musi mieć przełożenia na realne życie. A nawet jeśli rzeczywiście wyśmiewany np. w szkolnych latach duży nos nieco odstaje od normy, czy powinno to przesłaniać inne zalety? Z tych właśnie względów pokonanie kompleksów jest możliwe, choć nie zawsze proste .
Do czego prowadzą nieleczone kompleksy?
Wielu ludzi ze swoimi kompleksami boryka się przez lata , nie robiąc nic, by pozbyć się poczucia niższości, bycia gorszym od innych. Niestety, takie zachowanie może być fatalne w skutkach. Kompleksy nie tylko odbierają radość życia, lecz także prowadzą do poważniejszych problemów, np. stanów depresyjnych. Potrafią również przekreślić szansę na szczęście w inny sposób, ograniczając daną osobę choćby w relacjach z płcią przeciwną lub zamykając przed nią wymarzoną ścieżkę kariery. Dlatego ci, na których kompleksy wpływają wyjątkowo destrukcyjnie, powinni zasięgnąć porady specjalisty .
Walka z kompleksami nie należy do łatwych zadań, jednak jej efekty potrafią znacznie podnieść jakość życia dotkniętej nimi osoby. Dlatego nie warto zwlekać z ich pozbyciem się i trzeba dołożyć wszelkich starań, by każda kolejna bitwa przyniosła zwycięstwo.
Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Co to jest kompleks Edypa i Elektry? "Jeżeli mamy dobre wzorce z rodzicem, przenosimy to na relacje z naszym partnerem"
- 79 proc. Polaków nie akceptuje swojego wyglądu. "Media społecznościowe robią bałagan w głowie"
- Karolina Pisarek pomogła siostrze pozbyć się kompleksów z dzieciństwa: "Zrobiłam jej niespodziankę"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF