"Mój mąż patrzył na inne kobiety, a ja czułam się gorsza". Jak poradzić sobie z zazdrością w związku?

kłótnia, para, zazdrość
Kłótnia pary
Źródło: fizkes/Getty Images
Czy wymiana spojrzeń z przypadkową osobą na ulicy, może być powodem do zazdrości? Wiele kobiet odczuwa smutek lub niepokój, gdy ich partner obróci się za inną kobietą. Czy obawy zawsze są uzasadnione? A może uczucie zazdrości daje nam komunikat o nas samych?

Zazdrość w związku

Mówi się, że zazdrość jest nieodłącznym elementem relacji. Może podsycić żar, sprawić, że partnerzy będą bardziej siebie pożądać. Jednak z drugiej strony, zazdrość, gdy staje się chorobliwa i obsesyjna, może zniszczyć nawet najbardziej udany związek.

34-letnia Magda Sokólska, zanim poznała swojego męża, myślała, że zazdrość jej nie dotyczy. - Byłam w kilku związkach i nigdy nie byłam zazdrosna o moich partnerów. Wychodzili z kolegami na imprezy, wyjeżdżali sami na wakacje, a mnie to nie ruszało. Śmiałam się pod nosem, kiedy koleżanki opowiadały mi, że one ukradkiem przeszukują telefony swoich chłopaków albo sprawdzają na Instagramie, kogo obserwują i jakim dziewczynom lajkują zdjęcia. Nie rozumiałam, czemu się tak zachowują - mówi nam Magda.

Jednak jej podejście diametralnie się zmieniło, gdy wyszła za mąż - Zakochałam się jak nigdy wcześniej i po prostu bałam się, że kiedyś to mogłoby się skończyć. Po mniej więcej dwóch latach związku stałam się bardzo podejrzliwa i nieufna. Miałam wrażenie, że każda dziewczyna mijana na ulicy, jest dla mnie potencjalnym zagrożeniem - podkreśla Sokólska.

- Mój mąż patrzył na inne kobiety, a ja czułam się gorsza. Bo przecież skoro zwrócił uwagę na inną, to znaczy, że ja mu się nie podobam i już mu nie wystarczam. Dostawałam szału, ciągle się o to kłóciliśmy. Ostatecznie po czterech latach postanowiliśmy się rozwieść. Nie mógł już znieść mojej obsesji. Z czasem i ja sama nie mogłam siebie znieść. Minęło wiele miesięcy, kiedy zrozumiałam, że on nie robił nic złego, że to były tylko spojrzenia i pewnie od razu zapominał o tych kobietach. Ale w tamtym czasie w mojej głowie to osiągało wręcz rangę zdrady - wspomina Magda.

Z kolei Joanna Kąkol nie ma problemu z tym, że jej chłopak patrzy na inne dziewczyny. Sama potrafi skomplementować piękną kobietę spotkaną na ulicy, ale wyjaśnia nam, że nie zawsze miała do tego taki dystans.

- Musiałam przepracować swoje kompleksy. Miałam straszne problemy z cerą i nie czułam się atrakcyjna. Porównywałam się do innych i zawsze wypadałam słabiej. Byłam aż chora z zazdrości o mojego chłopaka. Gotowało się we mnie zarówno wtedy, gdy odwrócił wzrok za inną na ulicy, jak i gdy byliśmy w domu, oglądaliśmy telewizję, a na ekranie pojawiła się modelka w bikini - mówi nam Asia.

- Może ktoś pomyśli, że to bardzo powierzchowne, ale naprawdę, zmiana w wyglądzie dała mi dużo pewności siebie. Partner nigdy nie dał mi powodu do zazdrości, nie zdradził mnie, nie patrzy nachalnie na kobiety. Moje obawy wynikały z tego, że to ja uważałam się za gorszą i mniej wartą. Kiedy wzięłam się w garść, poszłam do lekarza i wyleczyłam problemy skórne, zaczęłam akceptować siebie. Dzięki temu mój związek stał się zdrowszy - podkreśla Kąkol.

Z czego wynika zazdrość?

Okazuje się, że uczucie zazdrości daje nam ważną informację o nas samych. - Zazdrość w relacji najczęściej pojawia się wtedy, gdy mamy niskie poczucie własnej wartości lub odczuwamy lęk o utratę bliskiej osoby i nie chcemy, by ktokolwiek przyczynił się do rozpadu naszego związku albo mamy nadmierną potrzebę kontrolowania drugiej połówki – mówi nam Beata Majewska, psycholog i terapeutka par.

- Do mojego gabinetu często zgłaszają się partnerzy czy małżonkowie, którzy borykają się z tym problemem. Wielokrotnie słyszałam słowa typu: "Mój mąż obrócił się na ulicy za dziewczyną w minispódniczce. Bardzo mnie to zabolało". Kiedy pytałam mężczyznę, dlaczego tak się zachował, to opowiedział, że w ogóle nie widzi w tym problemu, bo to było mimowolne, niezaplanowane, bez drugiego dna. W wielu przypadkach, czy to kobieta, czy to mężczyzna, źle odczytują intencje drugiej połówki. Przypadkowe spojrzenie na inną osobę nie musi oznaczać, że partner myśli o zdradzie lub przestaliśmy być dla niego atrakcyjni - tłumaczy terapeutka.

Od czego zacząć pracę nad zazdrością? - Na początek trzeba rozpoznać przyczynę zazdrości, gdzie jest jej źródło. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy zazdrośni, ponieważ mamy zaniżone poczucie własnej wartości, bo nie czujemy się bezpiecznie w relacji? Może doświadczyliśmy kiedyś straty z powodu zdrady bądź, czy to uczucie jest wywołane innymi negatywnymi przeżyciami z przeszłości, z czasów dzieciństwa? Powodów może być naprawdę wiele. Gdy już się tego dowiemy, otrzymamy narzędzie do łatwiejszego rozwiązania naszego problemu z zazdrością, będziemy wiedzieli nad czym musimy popracować - wyjaśnia Majewska.

Jak powiedzieć partnerowi, że dane zachowanie wywołuje w nas zazdrość? - Często proponuję parom komunikację zaczynającą się od "ja", czyli: "Czuję się źle, gdy patrzysz na inną osobę, ponieważ obawiam się, że podoba ci się bardziej niż ja". Albo "Chciałabym, abyś częściej patrzył/a na mnie". Dzięki takiej retoryce nie robimy wyrzutów, nie wchodzimy na oskarżycielskie, agresywne i napastliwe tony. W wielu przypadkach rozmowa jest kluczem do rozwiązania problemu, ponieważ druga połówka nawet może nie zdawać sobie sprawy z tego, że robi coś, co wywołuje w nas zazdrość - podkreśla terapeutka.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Co zazdrość mówi o związku?

Dzień Dobry TVN

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ryan Gosling dostał zadanie specjalne podczas Oscarów. Marianna Schreiber komentuje rozstanie z mężem. Zmarł legendarny reżyser. Co jeszcze działo się 1 marca?

Ryan Gosling dostał zadanie specjalne podczas Oscarów. Marianna Schreiber komentuje rozstanie z mężem. Zmarł legendarny reżyser. Co jeszcze działo się 1 marca?

Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Oszuści podszywają się pod komendanta głównego policji. "Nie odpowiadajcie na takie wiadomości"

Horoskop na marzec. Co przyniesie nowy miesiąc?

Horoskop na marzec. Co przyniesie nowy miesiąc?

Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Psychopatek wśród kobiet jest więcej, niż zakładano. "Częściej używają słów niż przemocy"

Oscary 2024. Gwiazda "Barbie" zaśpiewa podczas ceremonii

Oscary 2024. Gwiazda "Barbie" zaśpiewa podczas ceremonii

Nie żyje legendarny włoski reżyser. "Opuszcza nas wielki mistrz kina"

Nie żyje legendarny włoski reżyser. "Opuszcza nas wielki mistrz kina"

Klienci jednego z banków dostali niespodziewaną wiadomość. "Daaj mi tę noc, tęę jedną noc"

Klienci jednego z banków dostali niespodziewaną wiadomość. "Daaj mi tę noc, tęę jedną noc"

Horoskop dzienny na sobotę, 2 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

Horoskop dzienny na sobotę, 2 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

Jest nadzieja dla kobiet cierpiących na endometriozę. "Ta choroba jest niewidoczna w systemie zdrowia"

Jest nadzieja dla kobiet cierpiących na endometriozę. "Ta choroba jest niewidoczna w systemie zdrowia"

Witamy w "Marcu... jak w garncu"! Kim był tajemniczy kucharz w kuchni Dzień Dobry TVN? 

Witamy w "Marcu... jak w garncu"! Kim był tajemniczy kucharz w kuchni Dzień Dobry TVN?