Codziennie 50 Polek dowiaduje się o chorobie. Wylicytuj niezwykły stołek i wesprzyj walkę z rakiem piersi

Oskar Zięta o licytacji na rzecz Centrum Profilaktyki Nowotworów
Źródło: TVN
Rak piersi to wciąż jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Pacjentkom, które się z nim mierzą pomaga Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii. Placówka powstała z inicjatywy Fundacji TVN, która z okazji 20-lecia zorganizowała niezwykłą aukcję. Zebrane w ten sposób pieniądze wspomogą pracę Centrum.

Weź udział licytacji i wesprzyj walkę z rakiem piersi

Fundacja TVN niesie pomoc nie tylko chorym dzieciom. Dzięki jej staraniom powstało Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii. To właśnie tutaj - od dziesięciu lat- kobiety, które chorują na raka piersi, otrzymują niezbędną pomoc i wsparcie.

Fundacja TVN z okazji 20. urodzin postanowiła wspomóc Centrum i zorganizowała niezwykłą aukcję. Artysta Oskar Zięta zrobił 20 limitowanych słynnych stołków Plopp w specjalnym różowym kolorze, który bezpośrednio nawiązuje do różowej wstążki - symbolu walki z rakiem piersi.

Stołki Plopp można licytować na stronie domu aukcyjnego Desa Unicum od 13 do 25 października 2021 roku. Cena wywoławcza każdego z 20 stołków to 100 złotych. Dochód z aukcji zostanie w całości przekazany na działalność Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii.

Więcej o tej niezwykłej akcji będzie można się dowiedzieć już w najbliższą niedzielę, 17 października. Gośćmi Dzień Dobry TVN będą Oskar Zięta, twórca stołków Ploop oraz prof. Michał Kamiński szef Centrum Profilaktyki Nowotworów, Juliusz Windorbski prezes Desa Unicum oraz Katarzyna Kolenda-Zaleska prezes Fundacji TVN.

Październik - miesiąc walki z rakiem piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Statystyki pokazują, że każdego roku wykrywa się go u ok. 19 tys. kobiet. Oznacza to, że codziennie ponad 50 Polek słyszy taką diagnozę, a 15 umiera. Mimo że choroba na wczesnym etapie jest niemal całkowicie uleczalna, to Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym liczba zgonów z powodu raka piersi ciągle rośnie.

Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ kobiety unikają badań profilaktycznych. I choć Narodowy Fundusz Zdrowia rozsyła zaproszenia na bezpłatną mammografię lub badanie USG, to korzysta z nich zaledwie 30 proc. uprawnionych. Do tego kobiety, które zauważą u siebie niepokojące zmiany - ze strachu przed chorobą - zwlekają z wizytą u lekarza i często trafiają do niego, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, a medycyna bezradna.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gawroński

podziel się:

Pozostałe wiadomości