Sztuka konwersacji - jak rozmawiać z ludźmi?

Jak rozmawiać z ludźmi?
Sztuka konwersacji - jak rozmawiać z ludźmi?
Źródło: We Are/Getty Images
Jak rozmawiać z ludźmi? To pytanie z pozoru może wydawać się nieco dziwne - w końcu każdy człowiek umie porozumiewać się z innymi. Ale czy na pewno? Tak naprawdę samo prowadzenie rozmowy nie świadczy jeszcze o poprawnej komunikacji. Ponadto wbrew pozorom wielu ludzi ma problem zarówno z rozpoczęciem, jak i z podtrzymaniem konwersacji. W jaki sposób można temu zaradzić i poprawić jakość kontaktów międzyludzkich?

Komunikacja to jeden z podstawowych aspektów współistnienia z innymi ludźmi. Bez niej życie w społeczeństwie w zasadzie nie istnieje. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie konwersacji jest sztuką i to wcale nie tak łatwą, jak mogłoby się wydawać. Na szczęście wszystko da się odpowiednio wyćwiczyć. Dzięki kilku przydatnym wskazówkom odpowiedź na pytanie: "jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi?" nie powinna nastręczać większych problemów.

Słuchanie podstawą poprawnej komunikacji

Zagadnienia teoretyczne związane z komunikacją międzyludzką są niezwykle złożone. Mimo to teoria nie zawsze odpowiada, jak nauczyć się rozmawiać. Dlatego najlepiej skupić się na kwestiach praktycznych i w ten sposób odkryć tajemnice prowadzenia skutecznego dialogu.

A więc – jak rozmawiać, by konwersacja była efektywna? Przede wszystkim należy nauczyć się słuchać. Dlatego też, gdy prowadzisz z kimś rozmowę, skup się na tym, co dana osoba ma ci do powiedzenia. Takie aktywne słuchanie pozwoli na odpowiednie zrozumienie przekazu, a jednocześnie okazanie szacunku i akceptacji wobec rozmówcy. W związku z tym – gdy z kimś rozmawiasz, nie czekaj niecierpliwie na swoją kolej. Zamiast tego skoncentruj się na wypowiedzi swojego rozmówcy i nie przerywaj mu, a wręcz zachęcaj go do kontynuowania. Po prostu bądź zainteresowany tym, co chce ci przekazać i daj mu poczucie bycia wysłuchanym i zrozumianym. Taka postawa ułatwi nawiązanie dobrego kontaktu. Pamiętaj też, często, żeby otrzymać odpowiednią dawkę uwagi, najpierw trzeba umieć ofiarować ją innym.

Komunikacja niewerbalna - pamiętaj o języku ciała

Podstawą tego, by nauczyć się rozmawiać, jest też zwrócenie uwagi na mowę ciała. Twoje gesty i zachowanie mają ogromne znaczenie, mogą wpłynąć na to, jak odbierze cię druga osoba. W związku z tym zastosuj kilka poniższych wskazówek:

  • delikatnie nachyl się w kierunku rozmówcy (okażesz mu w ten sposób zainteresowanie);
    • przyjmij postawę otwartą – nie krzyżuj rąk, bo może to być odebrane jako przejaw wrogości;
      • pokaż pozytywne nastawienie – czasami wystarczy zwykły uśmiech, by zjednać sobie rozmówcę;
        • staraj się utrzymywać co jakiś czas kontakt wzrokowy;
          • nie rezygnuj z mimiki twarzy – pokaż za pomocą niej swoje zainteresowanie rozmową;
            • odłóż telefon i inne urządzenia elektroniczne – skoncentruj się na rozmowie i wykaż zaangażowanie.

              O czym można rozmawiać? 

              Kolejnym krokiem jest odpowiedź na pytanie: jak rozmawiać, gdy nie wiesz o czym? Przede wszystkim nie stresuj się! Tematów, które można poruszyć w konwersacji, jest naprawdę wiele. Czasami nawet zwykła rozmowa o pogodzie może przerodzić się w ciekawy dialog.

              W tym, jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi, najważniejsze jest znalezienie płaszczyzny porozumienia. To przychodzi jednak z czasem. Jeśli dopiero poznajesz drugą osobę, wybieraj bezpieczne tematy. Należą do nich, m.in. zainteresowania i pasje, marzenia, ulubiona muzyka, ostatnio obejrzane filmy, a także podróże. Warto też poprosić drugą osobę o rekomendację, np. ulubionej restauracji czy książki. W ten sposób poczuje się doceniona i chętniej nawiąże kontakt. Równie istotne jest zadawanie pytań, najlepiej otwartych. Zaczynaj je od słów: dlaczego, co, kiedy, gdzie, jak itp. Dzięki temu okażesz zainteresowanie, a rozmówca będzie miał szansę na sformułowanie dłuższej wypowiedzi. A jeśli coś w jego słowach wyjątkowo cię zainteresuje – nawiązuj do tego. Rozmowa potoczy się wtedy naturalnie i stopniowo będzie się rozbudowywać o kolejne wątki. Postaraj się też szukać odwołań do podobnych doświadczeń i wrażeń.

              Unikaj z kolei tematów drażliwych. Jeżeli słabo kogoś znasz, lepiej nie pytaj o zarobki, problemy rodzinne czy zdrowotne, a także wyznawaną religię. Sztuka tego, jak rozmawiać z ludźmi wymaga zachowania odpowiedniej delikatności.

              Umiejętnie prowadź rozmowę

              Same tematy to nie wszystko – dialog powinien być również prowadzony we właściwy sposób. Jak rozmawiać z ludźmi, by konwersacja była ciekawa i komfortowa dla obu stron?

              • Zadawaj pytania, ale nie rób tego zbyt nachalnie (to nie przesłuchanie);
                • stopniowo ujawniaj informacje o sobie – w ten sposób zaczniesz budować poczucie bliskości;
                  • nie osądzaj rozmówcy, nie zawstydzaj go ani nie pouczaj – staraj się go zrozumieć i nie bagatelizuj jego odczuć;
                    • nie obrażaj partnera rozmowy, ale gdy coś ci nie odpowiada w jego zachowaniu, poinformuj go o tym – przykładowo, jeżeli jego wypowiedź cię irytuje, powiedz: "denerwuje mnie to co, co mówisz i nie zgadzam się z twoją opinią", zamiast "denerwujesz mnie i masz idiotyczne poglądy";
                      • jeżeli temat rozmowy cię nudzi – umiejętnie go zmień. Znajdź w wypowiedzi rozmówcy jakiś interesujący element i nawiąż do niego. W ten sposób stworzysz bazę do rozpoczęcia nowego wątku;
                        • dbaj o emocje podczas rozmowy – steruj nimi w odpowiedni sposób w zależności od okoliczności.

                          Zobacz też:

                          Zobacz wideo: Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie

                          Niebła(c)he rozmowy o rodzicielstwie
                          Źródło: Dzień Dobry TVN

                          Autor: Adrian Adamczyk

                          Źródło zdjęcia głównego: We Are/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                          Materiał promocyjny

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana