Savoir-vivre dla młodzieży

Poznaj najważniejsze zasady kulturalnego zachowania dla nastolatków.
Savoir vivre dla młodzieży
Źródło: Henrik Sorensen/Getty Images
Jest wiele norm, które regulują relacje społeczne i świadczą o dobrym wychowaniu. Warto poznać zasady kulturalnego zachowania. Dzięki nim będziesz potrafił bez skrępowania zachować się w każdej sytuacji.

Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego (fr. savoir - wiedzieć, vivre - żyć). W wolnym tłumaczeniu termin ten oznacza po prostu "znajomość życia". Te uniwersalne zasady ułatwią ci funkcjonowanie w naszym kręgu kulturowym. Oczywiście dotyczą one wszystkich, ale szczególnie wnikliwie przeanalizujemy te pomocne dla młodzieży.

Savoir-vivre dla nastolatków - kwestia przywitania

Tradycja podawania sobie dłoni jest niezwykle długa. W przeszłości podanie komuś "nagiej", czyli nieuzbrojonej ręki oznaczało, że nie ma się wobec niego złych zamiarów.

Gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, należy się oczywiście przedstawić i uścisnąć jego dłoń. Bardzo ważne jest, by uścisk był odpowiednio silny i stanowczy. Podawanie dłoni od niechcenia jest niekulturalne i świadczy o twojej słabości oraz niepewności. Z kolei jeśli zbyt mocno uściśniesz czyjąś rękę, może być to odczytane jako chęć dominacji. Pamiętaj również, by w czasie przedstawiania się popatrzeć nowemu znajomemu w oczy. Gdy przedstawiasz się osobie dojrzałej, unikaj sformułowań slangowych typu: siema! Dzięki temu zostaniesz potraktowany poważnie. To bardzo ważne, by dostosować swój język do okoliczności.

Gdy wchodzisz do jakiegoś pomieszczania, w którym przebywa grupa osób, to ty powinieneś przywitać się z nimi. Jeśli natomiast mijasz kogoś na korytarzu, to nie ma znaczenia, kto przywita się pierwszy. W kwestii uścisku dłoni jest jeszcze jedna ważna zasada - rękę powinna wyciągnąć osoba w wyższym statusie społecznym (np. pracodawca do pracownika). Jeśli witające się osoby są różnej płci, to zawsze kobieta wyciąga pierwsza rękę do mężczyzny. Gdy mężczyzna jednak wita się z grupą osób, to nie powinien pominąć uściśnięcia kobiecych dłoni. Nie należy podawać ręki przez stół i przez próg. Nie wolno podawać ręki w toalecie. Pamiętaj też, że uścisk wilgotnej dłoni dla nikogo nie będzie przyjemny.

Nieco archaiczną, ale wciąż aktualną zasadą jest kłanianie się, zwłaszcza spotkanej na ulicy znajomej osobie, która jest starsza od nas. Takim zachowaniem okażesz szacunek, serdeczność i zaświadczysz o swoim dobrym wychowaniu.

Zasady dla nastolatków - telefonowanie

Żyjemy w czasach, w których smartfony towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Bardzo istotne jest zatem, by wiedzieć, że istnieją zasady dla nastolatków, które regulują te kwestie. Trzeba być świadomym, kiedy korzystanie z telefonów może kogoś urazić. Pamiętaj, by w sytuacjach oficjalnych i publicznych był on wyciszony (w szkole, w kinie, w teatrze). Jeśli sytuacja jest mniej "oficjalna" np. w czasie jazdy tramwajem lub autobusem, powinieneś unikać długich i głośnych rozmów, zwłaszcza na tematy intymne. Obce osoby niekoniecznie muszą mieć ochotę ich słuchać.

Zasady kulturalnego zachowania mówią, że nie należy dzwonić do znajomych przed 8.00 rano oraz po 21.00 (wyjątek stanowią sprawy bardzo ważne i sytuacje kryzysowe). Za zachowanie niekulturalne poczytuje się rozmawianie przez telefon w restauracji, a nawet trzymanie go na stole. Gdy spędzasz czas ze znajomymi i zadzwoni twój telefon, nie przeciągaj rozmowy, postaraj się załatwić sprawę tak szybko, jak to możliwe. Przyjaciół może też irytować twoje patrzenie na telefon w czasie spotkania, dlatego nie powinieneś wtedy przeglądać mediów społecznościowych.

Zasady savoir-vivre dla młodzieży - ubiór

W tej kwestii zasady savoir-vivre dla młodzieży stają się coraz bardziej elastyczne. Każdy ma przecież prawo wyrażać swoją osobowość poprzez ubiór. Pamiętaj jednak, że twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby. Unikaj strojów, które mogłyby kogoś urazić (np. koszulki z obraźliwymi napisami) czy zniesmaczyć (zbyt głęboki dekolt, za krótkie spodenki). Poza tym należy zawsze dostosowywać ubiór do sytuacji. To, co w szkole jest niedopuszczalne, na imprezie nikomu nie będzie przeszkadzało. Nie zapominaj także, że są miejsca, w których obowiązuje specjalna etykieta ubioru, do której należy się dostosować.

Savoir-vivre dla nastolatków - prezenty i przyjęcia

Jeśli przygotowujesz jakieś większe przyjęcie, np. urodziny, należy poinformować o nim gości co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem - będą wtedy mieli wystarczająco czasu, by się do niego odpowiednio przygotować. Jako gospodarz powinieneś witać gości i towarzyszyć im przez całe przyjęcie. Savoir-vivre dla nastolatków nie różni się w tej kwestii z zasadami dla dorosłych.

Z kolei, gdy ktoś zaprasza nas do siebie, starajmy się przyjść punktualnie. Zasady kulturalnego zachowania jasno nakreślają, iż maksymalne spóźnienie, które z pewnością nikogo nie urazi, to kwadrans.

Savoir-vivre dla młodzieży zakłada, że gdy przyjmujemy prezent, należy za niego podziękować i najlepiej odpakować go od razu przy gościach. Z kolei, gdy kupujemy komuś upominek, należy odpowiednio ocenić jego wartość. Nie należy dawać zbyt drogich prezentów, bo wtedy osoba obdarowana mogłaby odczuwać dyskomfort, że nie będzie w stanie się odwdzięczyć

Zobacz wideo: Savoir vivre psiarzy. O czym pamiętać, posiadając pupila?

Źródło: x-news

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Henrik Sorensen/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Igor Tuleya z międzynarodowym wyróżnieniem. "To nie jest zawód dla gbura i prostaka"

Igor Tuleya z międzynarodowym wyróżnieniem. "To nie jest zawód dla gbura i prostaka"

Kuba Wojewódzki wraca z nowym sezonem. Poznaliśmy nazwiska pierwszych gości

Kuba Wojewódzki wraca z nowym sezonem. Poznaliśmy nazwiska pierwszych gości

Jeansy, dresy i eleganckie. Kto może nosić spodnie z szeroką nogawką?

Jeansy, dresy i eleganckie. Kto może nosić spodnie z szeroką nogawką?

Peeling fenolowy odejmuje nawet 20 lat

Peeling fenolowy odejmuje nawet 20 lat

Marcin Prokop wyjawił, czego oczekuje od uczestników "Mam Talent!"

Marcin Prokop wyjawił, czego oczekuje od uczestników "Mam Talent!"

Michel Moran o współpracy z młodzieżą na planie "MasterChef Nastolatki". Czy miał obawy?

Michel Moran o współpracy z młodzieżą na planie "MasterChef Nastolatki". Czy miał obawy?

Zaproś wiosnę na swój balkon. Jak zadbać o wczesne kwiaty?

Zaproś wiosnę na swój balkon. Jak zadbać o wczesne kwiaty?

Minęły 4 lata od wybuchu pandemii. Jak bardzo koronawirus zmienił nasze życie?

Minęły 4 lata od wybuchu pandemii. Jak bardzo koronawirus zmienił nasze życie?

Lista rzeczy na wyjazd to nie tylko bielizna i środki higieny. "O tych rzeczach mogłaś nie pomyśleć"

Lista rzeczy na wyjazd to nie tylko bielizna i środki higieny. "O tych rzeczach mogłaś nie pomyśleć"

Poznaliśmy najlepszy roślinny produkt roku. Oto wyniki plebiscytu

Poznaliśmy najlepszy roślinny produkt roku. Oto wyniki plebiscytu