"Hangxiety" - na czym polega?
Anglojęzyczny termin hangxiety to połączenie słowa hangover (kac) z anxiety, czyli uczucie niepokoju, lęku. Stan ten doświadczamy zazwyczaj następnego dnia po nadmiernym spożyciu alkoholu. Wówczas wpadamy w "lekką panikę". Pomimo że jesteśmy zmęczeni po zakrapianym przyjęciu, nasze myśli "zasuwają" niczym chomik w kołowrotku. W nieskończoność analizujemy, czy właściwie się zachowaliśmy podczas przyjęcia, czy nie zrobiliśmy czegoś głupiego, a może coś nieodpowiedniego powiedzieliśmy? Zastanawiamy się, co inni o nas myślą. Taki stan doprowadza, że czujemy się ze sobą źle. Nasz komfort psychiczny zostaje zachwiany. Co więcej, potrafimy mieć wyrzuty sumienia, zwłaszcza jeśli nie pamiętamy całego spotkania przy kieliszku.
Zobacz wideo: Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
To jedna strona medalu. Druga polega na tym, że na kacu nagle przypominamy sobie o sprawach, których jeszcze nie odhaczyliśmy z naszej listy. Myślimy o konsekwencjach takiego zachowania. Przy tym bol głowy czy poczucie pragnienia schodzi na dalszy plan. Poczucie niepokoju góruje nad wszystkim. Zdaniem naukowców lęk podczas kaca może mieć różne nasilenie. Dotyka przede wszystkim osób wrażliwych, nieśmiałych oraz tych, co zmagały się wcześniej ze stanami depresyjnymi. "Hangxiety" po części przypomina tzw. kaca moralnego, który pojawia się, kiedy faktycznie postąpiliśmy nieodpowiednio pod wpływem alkoholu.
Kac połączony z lękiem - jak sobie poradzić?
Alkohol stymuluje receptory GABA, dlatego pijąc, czujemy się zrelaksowani. Koszmar rozpoczyna się następnego dnia. Wówczas nasze mózgi starają się naprawić zachwianą uprzednio równowagę, przywracając poziomy GABA do normy oraz kwas glutaminowy.
Zobacz wideo: Problem alkoholowy wśród młodych kobiet
Wiele osób z powodu hangxiety całkowicie rezygnuje z alkoholu. Natomiast jeśli czytając ten tekst właśnie walczysz z kacem i lękiem, włącz muzykę relaksacyjną, nagrania medytacyjne. Zadbaj o swój komfort psychiczny. Ogranicz dodatkowe bodźce. Zrób sobie gorącą kąpiel, zjedz ciepły posiłek, odstaw media społecznościowe i pamiętaj, że to chwilowy stan, który minie. Jeśli notorycznie zmagasz się z poczuciem lęku, niepokoju - koniecznie udaj się do specjalisty.
Zobacz też:
- "Przyjmuje ok. 35 leków na dobę". Poruszająca historia małej Klaudii, dla której ratunek jest tylko jeden
- Żona Tomasza Sekielskiego zmaga się z poważnymi chorobami. "Niestety ja jej to zafundowałem"
- 10 czynników, przez które test na koronawirusa może być niewiarygodny
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: f5.pl/poradnikzdrowie.pl
Źródło zdjęcia głównego: Martin Dimitrov/Getty Images