Naukowcy stworzyli preparat, który może pomóc po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.
Po zakrapianej imprezie wiele osób następnego dnia zmaga się nudnościami, bólem głowy czy pragnieniem. Natomiast są i tacy, u których pojawia się niepokój. Naukowcy określili to mianem "hangxiety". Co on oznacza? Jak sobie poradzić z lękiem?
Kac, nazywany też zatruciem alkoholowym, to zjawisko, które większości z nas dotyka, zwłaszcza po hucznych zabawach, np. sylwestrowych. Ból głowy, osłabienie, nudności... jak sobie z tym poradzić? Czy są skuteczne leki na tę dolegliwość?
Każdy ma swój sposób na walkę z przykrymi skutkami nadmiernie suto zakrapianej imprezy. Prawdopodobnie będzie musiał przy nim pozostać. Badacze z King’s College London oraz South London and Maudsley NHS Foundation Trust przeprowadzili przegląd prac naukowych poświęconych skuteczności różnych substancji na kaca. Informują na łamach czasopisma "Addiction", że praktycznie brak wiarygodnych dowodów na skuteczne działanie którejkolwiek z nich.
Choć alkohol szkodzi zdrowiu to i tak większość z nas - choćby z okazji zbliżającego się sylwestra - po niego sięgnie. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i uniknąć kaca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.
Po spożyciu alkoholu nie należy prowadzić nie tylko tego samego dnia. Kolejnego dnia rano po wypiciu większej ilości należy koniecznie zbadać się alkomatem - prawdziwym, nie tym online. Po jakiej ilości alkoholu można rano prowadzić?
Czasem trudno zauważyć, kiedy przyjemność, związana z piciem alkoholu, przeradza się w nałóg i konieczne staje się odtrucie alkoholowe. Uzależnienie od trunków jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Każdy kolejny kieliszek to nowa dawka toksyn wyniszczających powoli organizm. Nadmiar spożywanego alkoholu sieje spustoszenie prawie we wszystkich układach narządów wewnętrznych.
Kroplówki witaminowe zyskują na popularności. Ze względu na cenę są jednak dostępne tylko dla tych bardziej zamożnych. Czy faktycznie są tak dobre, jak o nich mówią? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to internistę dr. Michała Sutkowskiego. Co wchodzi w skład takiej kroplówki? W jakich wypadkach warto się na nie zdecydować? Czy można zaufać formom, które je oferują? I czy ich cena nie jest przypadkiem przesadzona?
Wiele osób dzień po suto zakrapianej imprezie najchętniej zostałaby w domu. Takiemu zapotrzebowaniu wyszła na przeciw pewna londyńska firma i wprowadziła kac-urlop, czyli możliwość wzięcia dnia wolnego z powodu bólu głowy czy innych dolegliwości żołądkowych. Czy to dobry pomysł? Rozmawialiśmy o tym z coachem biznesu Miłoszem Brzezińskim.
Po alkoholu i na kacu nie powinno się prowadzić samochodu, ponieważ czas reakcji jest bardzo zaburzony. Przekonał się o tym prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop, przeprowadzając eksperyment razem z Sylwestrem Pawłowskim, czyli "Świadomym kierowcą".
Każdy indywidualnie reaguje nad nadużycie alkoholu. Najlepszym sposobem, jakkolwiek zabrzmi to jak truzim, jest abstynencja. Każdy z nas jednak wie, że są sytuacje, kiedy nie sposób się nie napić. Sok z kiszonej kapusty, szklanka przegotowanej wody i jabłko, a może zupa miso? Jak leczyć syndrom dnia następnego sprawdzał w dzień po nowym roku Maciej Nowak.
Z wyników badań jednego z serwisów internetowych wynika, że aż 1/5 Polaków regularnie przychodzi do pracy pod wpływem alkoholu. Postanowiliśmy to sprawdzić, dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Tatianę Ostaszewską-Mosak oraz Wawrzyńca Bakalarskiego, lekarza Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Czy Polacy rzeczywiście często i chętnie sięgają po alkohol? Czy piejmy po to, by stłumić stres?