Współcześnie w aptekach dostępnych jest szereg produktów, które mają niwelować skutki uboczne spożycia dużej ilości alkoholu, czyli po prostu kaca. Czy są one skuteczne? Czy może lepiej postawić na domowe sposoby?
Leczenie kaca lekami - skuteczność
Dawniej leczono kaca na różne, wymyślne, sposoby. Próbowano leczyć go kawą z solą i masłem, sokiem po kiszonych ogórkach lub kapuście. Wiele z tych metod tak naprawdę nie działa, a uważa się, że realne działanie ma nawadnianie się. Jak więc właściwie uniknąć kaca? Czy leki pomogą?
Sport to zdrowie
W medykamentach leczących skutku nadużycia alkoholu można znaleźć witaminy z grupy B, witaminę C, L-cysteinę, N-acetylo-L-cysteinę, L-ornitynę, a także leki uspokajające, przeciwzapalne, a nawet stosowane w leczeniu arytmii i nadciśnienia. Można także znaleźć ekstrakty: z goździka, opuncji, karczocha, gruszy chińskiej, hlowenii oraz żeńszeń.
Pomagają one łagodzić negatywne efekty, jak ból głowy. Chociaż badania wskazują, że nie leczą one bezpośrednio kaca, to części osób pomagają uporać się chociaż z niektórymi efektami ubocznymi.
Leki na kaca - jak działają?
Alkohol etylowy po spożyciu rozkłada się do aldehydu octowego i kwasu octowego, pierwszy z nich jest znacznie bardziej toksyczny dla ludzkiego organizmu, niż sam alkohol. To on jest główną przyczyną negatywnych efektów - bólu głowy, nudności, bólu brzucha, podwyższonego tętna, a nawet wymiotów. W poważnym zatruciu mogą pojawić się także biegunki, podwyższone ciśnienie, zaburzenia koncentracji, a nawet drgawki.
Leki dostępne w aptekach nie pomogą bezpośrednio na kaca - badania potwierdzają, że nie wynaleziono jeszcze skutecznego preparatu. Jednak mogą one łagodzić część efektów ubocznych, jak ból głowy, przyspieszoną akcję serca lub uczucie niepokoju.
Leki na bazie wyciągów i witamin mają uzupełnić organizm w brakujące mikro- i makroelementy po nadmiernym spożyciu alkoholu, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się uczucia kaca. Organizm próbując pozbyć się trującego aldehydu pozbywa się ważnych mikroskładników, ich uzupełnianie pomaga w walce ze zmęczeniem organizmu, poprzez uzupełnianie niezbędnych składników. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe pozwalają uśmierzyć ból. Z kolei uspokajające i używane w leczeniu arytmii i nadciśnienia załagodzą kołatania serca, uczucie niepokoju oraz mogą pomóc z nudnościami.
Pominąwszy preparaty, warto w tym czasie się dobrze nawadniać, pomaga to organizmowi "wypłukać" aldehyd i kwas octowy, a dzięki temu szybciej pozbyć się kaca.
Jakie leki brać na kaca?
Leki na kaca warto dostosować do swoich objawów. Tak też po preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe warto sięgnąć kiedy doskwierają nam bóle głowy, brzucha lub mięśniowe.
Na zmęczenie, wzmożone pragnienie i zaburzenia koncentracji warto brać elektrolity, probiotyki i leki witaminowe. Przy bólach żołądka warto unikać z kolei preparatów na bazie imbiru i żeń-szenia, są one pomocne w łagodzeniu nudności, jednak mogą podrażniać błonę żołądka.
Ziołowe wyciągi z melisy, lawendy i rumianku będą łagodziły nudności oraz ból brzucha jednocześnie, dlatego warto pić napary z nich, nawet, jeśli nie są promowane jako leki na kaca.
Zobacz także:
- Co robić, aby uniknąć kaca? "Nie pijemy, to jest numer jeden"
- Wyższe ceny leków od stycznia 2022 roku. Które będą droższe?
- "Dry January", czyli noworoczne wyzwanie z korzyścią dla zdrowia. Jakie przynosi efekty?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: medonet/focus
Źródło zdjęcia głównego: CentralITAlliance/Getty Images