Czy środki na kaca faktycznie działają? Badacze nie mają wątpliwości

Kobieta, która pije wino
Czy preparaty na kaca działają?
Źródło: Artem Varnitsin EyeEm/Getty Images
Rynek oferuje różnego rodzaju środki, które mają sprawić, że spożycie zbyt dużej ilości alkoholu nie będzie tak dokuczliwe. Naukowcy z King’s College London oraz South London and Maudsley NHS Foundation Trust postanowili przeanalizować wszystkie dotychczasowe badania, które sprawdzały skuteczność różnych substancji w walce z kacem. Do jakich wniosków doszli?

Czy preparaty na kaca działają?

Naukowcy King’s College London oraz South London and Maudsley NHS Foundation Trust są zdania, że badania, na których producenci środków na kaca opierają ich skuteczność, są wątpliwej jakości. Specjaliści doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu wyników 21 randomizowanych badań. Sprawdzano w nich działanie takich środków, jak m.in. wyciąg z goździków, czerwony żeń-szeń i grusza piaskowa, zwana też koreańską. Choć niektóre z nich wykazywały, że dana substancja może złagodzić objawy kaca, to pomiary nie były dość precyzyjne i wyniki nie zostały potwierdzone przez niezależnych naukowców.

Zdrowa dieta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta

Co ciekawe, aż 8 z 21 badań przeprowadzono wyłącznie wśród mężczyzn. W ocenie badaczy analizowane przez nich prace nieprecyzyjnie opisywały proces podawania alkoholu, różniły się jego rodzajami oraz tym, czy alkohol był wypijany przy okazji posiłku, czy też nie. Brakowało w nich również skali, która ułatwiłaby opisywanie objawów. Do tego żadne z nich nie brało pod uwagę aspiryny oraz paracetamolu, czyli bardzo popularnych i często stosowanych na kaca środków przeciwbólowych.

Jak uniknąć kaca?

- Nasze badania pokazały, że naukowe dowody skuteczności poszczególnych sposobów na kaca są bardzo niskiej jakości i sprawa wymaga bardziej systematycznych badań. W tej chwili jedynym pewnym sposobem uniknięcia kaca jest powstrzymanie się od nadużywania alkoholu - mówił dr Emmert Roberts, autor pracy.

W preparatach na kaca znajdziemy także kurkuminę, liście Phyllanthus amarus, probiotyk Duolac ProAP4, L-cysteina, N-acetylo-L-cysteinę, L- ornitynę, wyciąg z karczocha, propranolol, loxoprofen, kwas tolfenamowy, chlormetiazol, pyritinol i kilka sprzedawanych pod różnymi nazwami środków będących mieszaniną innych substancji - unikniemy kłopotów. I choć producenci zapewniają, że działają, to w ocenie badaczy dowody na ich skuteczność są mało przekonujące. 

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Artem Varnitsin EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana