Aldona Gajek jest autorką książki "Jak głupio nie umrzeć? Badania – pierwszy krok do zdrowia". To także absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy. Analitykę medyczną ukończyła w 2018 roku i od tego momentu dzieli się swą wiedzą w Internecie. Pokazuje, jakie badania wykonać, jak się do nich przygotować oraz jak prawidłowo odczytać ich wyniki, a przede wszystkim… jak głupio nie umrzeć. Głupio, czyli na coś, czego można było uniknąć właśnie dzięki regularnym badaniom.
- Raz w roku trzeba zrobić morfologię, badanie ogólne moczu i CRP - to powie nam, czy w organizmie występuje jakikolwiek stan zapalny - tłumaczyła ekspertka.
- Można pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na np. morfologię. Ale można zrobić to bezpłatnie, oddając krew - dodała.
Suplementy zażywane w nadmiernych ilościach lub nieodstawione odpowiednio wcześnie mogą zaburzać wyniki badań. Przed każdorazowym pobraniem krwi bądź innym badaniem należy sprawdzić skład środków, które przyjmujemy.
- Głównie chodzi o biotynę, przyjmują ją najczęściej kobiety. Nawet jeśli na opakowaniu nie jest napisane "biotyna", to trzeba doczytać, bo najczęściej jest w składzie. Taki suplement trzeba ostawić około tygodnia przed pobraniem krwi, ponieważ biotyna jest wykorzystywana też do różnych reakcji, dzięki którym oznaczamy dane parametry - wyjaśniała Aldona Gajek.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Czy Małgorzata Rozenek-Majdan czuje się damą? "Jestem osobą, którą trudno okiełznać"
- Jak skutecznie obniżyć cholesterol? "Są osoby, które mimo stosowania zdrowej diety będą miały go za dużo"
- Seks osób z niepełnosprawnościami. Wojtek: "Znalazłem drogę do przyjemności"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News