Coraz więcej młodych osób zauważa na głowie pierwsze siwe włosy. Jak się okazuje, znaczący wpływ ma na to styl życia oraz przewlekły stres. Zdaniem naukowców proces ten można zatrzymać, a nawet cofnąć. W jaki sposób?
Pierwszy siwy włos
Siwe włosy to trend ostatnich lat. Panie z dumą farbują swoje pasma na srebrny kolor, by wyglądać jak modelki z kolorowych czasopism. Sytuacja nieco się zmienia, gdy jasne, pojedyncze włosy pojawiają się niespodziewanie, bez naszej zgody. Choć to naturalna kolej rzeczy, ciężko nam pogodzić się z faktem, że organizm w widoczny sposób próbie przypomnieć nasz PESEL. Wtedy to zakrywamy mankamenty i regularnie przyciemniamy fryzury, ukrywając problem "pod maską". Jak się okazuje, niedługo działania te nie będą potrzebne, bowiem naukowcy przyznali, że pojawianie się srebrnych nitek można zatrzymać, a nawet cofnąć. Jest jednak jedno "ale".
Siwe włosy – jak odwrócić ten proces?
Naukowcy z Columbia University udowodnili, że proces siwienia można odwrócić. Dotyczy on jednak kosmyków, które zmieniają swój pigment pod wpływem stresu. W ramach eksperymentu przebadano 397 kosmyków od 14 zdrowych ochotników w wieku od 9 do 65 lat, którzy nigdy wcześniej nie farbowali swoich włosów. U jednego z uczestników zaobserwowano "repigmentację", czyli tzw. odwrócone siwienie. U osoby tej jasny włos z czasem nabierała naturalnego koloru u nasady. Dlaczego?
- Tak jak słoje w pniu drzewa zawierają informacje na temat minionych dekad z jego życia, tak samo nasze włosy zawierają informacje na temat naszej biologicznej historii. Kiedy włosy wciąż znajdują się pod skórą w postaci mieszków włosowych, stają się podatne na hormony stresu i inne zjawiska, jakie zachodzą w naszym ciele i umyśle. Kiedy włosy wyrastają ze skóry głowy, twardnieją i krystalizują ten efekt w stałej formie
Aby dokładnie przeanalizować sytuację, uczeni poprosili uczestników, aby ci przypomnieli sobie, jakie sytuacje z roku poprzedzającego eksperyment były dla nich wyjątkowo stresujące. Następnie naukowcy dokładnie przyjrzeli się cząstkom włosów. Jak się okazało, podczas trudnych okresów w życiu badanych wzrost poziomu stresu wpływał na siwienie. Zminimalizowanie nieprzyjemnych sytuacji wpływało zaś na odzyskiwanie naturalnego koloru włosów.
- Zrozumienie mechanizmów, które pozwalają "starym" siwym włosom powrócić do ich "młodego" stanu, może rzucić nowe światło na proces starzenia się człowieka oraz to, w jakim stopniu jest ono zależne od stresu. Nasze odkrycie należy umieścić obok wciąż rosnących dowodów na to, że starzenie się człowieka nie jest procesem linearnym, ale może, przynajmniej częściowo, zostać wstrzymane, a nawet czasowo odwrócone - komentował dr Picard.
Portal sciencedaily.com ogłosił więc, że wyeliminowanie z naszego życia stresujących sytuacji może przyczynić się do tego, że włosy samoistnie powrócą do naturalnego koloru. To jak? Może w weekend warto wybrać się na jogę, medytację bądź sesję odprężającą?
Zobacz także:
- Kochają swoje srebrne włosy. "Miałam 16 lat, gdy zauważyłam u siebie pierwszy siwy kosmyk"
- Siwe włosy u dzieci? Dermatolog zdradza przyczyny: "Może to być oznaka chorób genetycznych"
- Sezam spowalnia siwienie włosów
Autor: Nastazja Bloch