Profilaktyka zdrowia

Siwe włosy u dzieci? Dermatolog zdradza przyczyny: "Może to być oznaka chorób genetycznych"

Profilaktyka zdrowia

Siwienie włosów jest naturalnym procesem, występującym u osób po 30-40 roku życia. A co jeśli siwe pasma pojawiają się już u dzieci? Co to oznacza? Czy jest to sygnał choroby, a może niedoboru witamin? O przyczynach opowiedziała nam dermatolog dziecięca Monika Rogala.

Siwienie włosów u dzieci

Włos jest wytworem naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Zbudowany jest z części łącznotkankowej, zlokalizowanej w naskórku i w części nabłonkowej – częściowo wystającej ponad powierzchnię skóry. Jak przyznała nasza specjalistka, na granicy obu części włosa znajdują się komórki wytwarzające barwnik włosów, czyli melanocyty. Oprócz koloru produkowane barwniki pełnią funkcję ochronne tj. zapobiegają wniknięciu promieni UV, które niszczą strukturę włosa i doprowadzają do jego degeneracji. Ostateczny kolor włosów zależy jednak od proporcji, w jakiej współistnieją wszystkie barwniki. Spadek ich aktywności, który stopniowo postępuje z wiekiem, ostatecznie doprowadza do zaniku koloru, czyli siwienia.

Pojawienie się siwych włosów u dziecka nie jest jednak zjawiskiem normalnym. To objaw, który z jednej strony może wskazywać na poważną chorobę, z drugiej jest postrzegany jako oznaka starzenia, osłabienia i może prowadzić do niskiej samooceny i pogorszenia zdrowia psychicznego.

Dlaczego dzieci siwieją? Mówimy tu o genetyce, czyli sytuacji, gdy ktoś w rodzinie też siwiał. Może to być oznaka innych chorób genetycznych, czy chorób metabolicznych, na które nie mamy wpływu

– powiedziała dermatolog.

Przyczyny przedwczesnego siwienia

Kiedy na głowie naszego dziecka pojawią się pierwsze siwe włosy, nie panikujmy. Sytuacje te warto, a wręcz należy zdiagnozować, jednak nie oznacza ona od razu poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jak przyznała dermatolog, najważniejsza w takim wypadku jest podstawowa diagnostyka. Podczas pobrania krwi u dziecka należy wykluczyć choroby tj. anemia, niedokrwistość, a także niedobory żelaza, ferrytyny, witaminy B12.

- Mówimy także o nadczynności i niedoczynności tarczycy, sprawdzamy poziom FT3, FT4, TSH, wykluczamy choroby autoimmunologiczne tj. bielactwo oraz sprawdzamy, czy nie mamy niedoborów minerałów, elektrolitów – wyjaśniała.

Monika Rogala dodała również, że istotny jest stan psychiczny dziecka. Siwienie psychogenne powiązane jest ze stresem. W takich sytuacjach dochodzi do zaburzeń produkcji melaniny, czyli barwnika włosa, a tym samym pojawienia się szarych pasm. Co jeszcze może wpływać na kondycję włosów?

  • Nieprawidłowa dieta, niedożywienie, zaburzenia odżywienia: niedobory witamin z grupy B, żelaza, ferrytyny (anemia), witaminy D3, wapnia, cynku, miedzi;
  • Nadczynność tarczycy – np. Choroba Graves-Basedowa – choroba autoimmunologiczna – nadpotliwość, przyspieszenie akcji serca, chudnięcie, rozdrażnienie, wypadanie i siwienie włosów;
  • Niedoczynność tarczycy – np. choroba Haschimoto – choroba autoimmunologiczna;
  • Bielactwo nabyte – choroba autoimmunologiczna - stopniowe odbarwianie się skóry i utrata barwnika również z włosów;
  • Skutek uboczny leczenia chorób nowotworowych – chemioterapia – proces odwracalny
  • Choroby genetyczne: zespół Louis – Bar, zespół Wernera, zespół Waardenburga, zespół ataksja-teleangiektazja.

Jak spowolnić przedwczesne siwienie włosów?

Stan włosów w dużej mierze zależy od naszego stylu życia. Warto więc od najmłodszych lat wpajać dzieciom zdrowe nawyki. Zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne to podstawa. Dermatolog przyznała także, że zbawienne mogą być dla nas miejscowe preparaty tj. witamina C, E, selen, melatonina, ekstrakt z zielonej herbaty.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Mocny wpis Krystiana Wieczorka. "Nauczyciel w mojej podstawówce ciągnął dzieci za włosy, że zostawały mu w rękach"

Monika Zamachowska drastycznie ścięła włosy. "Na kłopoty, zmiana fryzury"

Robert Biedroń przefarbował włosy na czerwono. Wszystko za sprawą Anji Rubik

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości