Co to jest syndrom DDA i DDD?
U dorosłych osób, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy lub miały rodzica (albo rodziców) uzależnionych od alkoholu, często rozpoznaje się syndrom DDA lub DDD.
- DDA oznacza Dorosłe Dzieci Alkoholików a DDD - Dorosłe Dzieci z Domów Dysfunkcyjnych. To zespół cech, które pojawiają się osób, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej, miały rodzica uzależnionego alkoholu, przeżyły traumę, np. w postaci rozwodu rodziców - wyjaśniała w Dzień Dobry TVN Kamila Demczuk, psychoterapeuta.
Takie osoby bardzo często nie potrafią radzić sobie ze swoimi emocjami. Zdarza się, że czują potrzebę ciągłej kontroli. - Wynika ona z tego, że w domu czuły ciągłe zagrożenie. Nie miały żadnej kontroli ani wpływu na to, co się działo, dlatego zaczynają jej szukać w dorosłym życiu. Często chcą mieć kontrole nad innymi osobami - mówiła specjalistka.
Niektóre osoby z syndromem DDA lub DDD zmagają się zaburzeniami odżywiania lub kompulsywnie uprawiają sport. Taka postawa daje im pozorną kontrolę nad własnym życiem i emocjami.
Jak sobie poradzić z DDA i DDD?
Co gorsza, osoby z takich domów niejednokrotnie powielają schematy wyniesione z domu i w podobny sposób zaczynają traktować swoje dzieci. Na szczęście dzięki specjalistycznej pomocy i terapii z tymi syndromami można się uporać. Jednak, aby proces "zdrowienia" był skuteczny, taka osoba musi chcieć się zmienić. - Najważniejsze to zobaczyć i uświadomić sobie problem - podkreślała Kamila Demczuk. Niestety nie wszyscy znajdują sobie dość odwagi, aby poprosić o pomoc. Zamiast tego zaczynają popadać w nałogi.
- Osoby z DDA lub DDD często słyszą w domu, że ich uczucia nie są ważne albo żeby przestały się mazać. Uczą się w ten sposób, że nie warto czuć i okazywać emocje. Tym samym zaczynają je tłumić z pomocą alkoholu lub innych używek - tłumaczyła terapeutka.
Jak zbudować związek osobą, która ma za sobą tak trudne doświadczenia? Czy zachęcać partnera, aby poszukał pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik