Na początku warto zastanowić się, co to znaczy "asertywny". Jak twierdzą psychologowie, bycie asertywnym to postawa, która charakteryzuje się posiadaniem i wyrażaniem własnego zdania. Polega ona również na tym, że takie osoby wyrażają własne emocje w spokojny sposób, nie raniąc jednocześnie uczuć innych ludzi. Na czym w praktyce polega asertywność?
Co to znaczy "być asertywnym"?
Wiele osób zastanawia się, jak być asertywnym w pracy i w związku, ponieważ często nie potrafi bronić swojego zdania i własnych praw. Asertywność to dość szerokie pojęcie, polega ona na:
- umiejętności wyrażania własnego zdania i emocji,
- umiejętności przyjmowania krytyki i pochwał,
- świadomości swoich wad i zalet,
- autentyczności,
- umiejętności odmawiania,
- umiejętności dokonywania właściwej samooceny.
Osoby asertywne nie poddają się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym. Otwarcie, bez paraliżującego lęku mówią innym o swoich emocjach, nie boją się również odrzucenia. Co więcej, potrafią mówić "nie", ale potrafią również mówić "tak". Mają szacunek zarówno do siebie, jak i innych osób: uznają, że są tak samo ważni, jak inni ludzie. Dowiedz się, jak być bardziej asertywnym.
Jak być asertywnym? Trening
Jak się okazuje, można ćwiczyć swoją postawę i wykształcić pewne odruchy – asertywność jest bowiem cechą nabytą. Poniżej podajemy ćwiczenia, które mogą pomóc być asertywnym. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i nie należy przejmować się pierwszymi porażkami.
Ćwiczenie nr 1
Jak stać się asertywnym? Na początek przypomnij sobie sytuację, w której nie potrafiłeś się tak zachować. Zastanów się, co się działo przed tą konkretną sytuacją, co czułeś i o czym myślałeś. Zapisz na kartce wszystkie rzeczy, jakich doświadczyłeś w tamtym momencie. Zwróć uwagę na swój dialog wewnętrzny. Jeśli będziesz świadomy bodźców, które sprawiają, że stajesz się nieasertywny, będziesz mógł w przyszłości zachować się inaczej.
Ćwiczenie nr 2
Każdego dnia przez 10 minut wyobrażaj sobie, że jesteś asertywny. Zastanów się, jak mógłbyś odpowiedzieć konkretnym osobom w danej sytuacji. Spróbuj wyobrazić sobie reakcję tych ludzi i swoją odpowiedź, będąc spokojnym i pewnym siebie. Przećwicz te same zachowania kilka dni, po kilkanaście minut dziennie.
Ćwiczenie nr 3
Wiele osób ma trudności z wyrażaniem swoich opinii. Aby się przygotować na stresujące sytuacje, w których trzeba będzie zabrać głos, po raz kolejny użyj swojej wyobraźni. Wiedząc, że nie będziesz miał wsparcia ze strony innych osób w takiej sytuacjach. spróbuj sobie wyobrazić, jak pewnie wyrażasz przy innych opinię na dany temat.
Ćwiczenie nr 4
Zastanów się, dlaczego warto być asertywnym . Wypisz na kartce korzyści wynikające z takiej postawy. Weź pod uwagę różne obszary swojego życia, m.in. rodzinę, relacje z przyjaciółmi, karierę, zdrowie. Dzięki temu przekonasz swój umysł, że warto być asertywnym i łatwiej będzie ci się zmusić do tego, aby zacząć taką postawę wypracowywać.
Jak być asertywnym w związku?
Każdy związek wymaga kompromisów. Na ile jednak można się zgadzać, aby nie utracić poczucia indywidualności i jednocześnie czuć się w związku dobrze? Jeśli chodzi o takie kwestie, jak spędzanie wolnego czasu, można wypracować kompromis. Nie trzeba zmuszać się np. do wychodzenia na imprezy razem z mężem, jeśli dużo lepiej czujemy się w domu, oglądając seriale. Warto wyodrębnić w związku przestrzeń tylko dla siebie, wówczas relacje będą dużo zdrowsze.
Sytuacja dużo bardziej się komplikuje, kiedy dotyczy np. religii czy światopoglądu. Jeśli jedna osoba w związku ulegnie naciskom drugiej i wbrew swoim przekonaniom zmusi się np. do zmiany wyznania, może to szybko doprowadzić do nerwicy, a nawet depresji. Najtrwalsze związki to te, które opierają się na wspólnej hierarchii wartości, dlatego już na etapie wybierania partnera warto określić, czy w najważniejszych kwestiach będzie możliwy kompromis.
Psycholożka: Bardzo ważne w przezwyciężeniu chandry jesiennej jest zadbanie o relaksacje. Zobacz video:
Zobacz także:
- Mizoandria – kobiety, które nienawidzą mężczyzn
- Uczucie niepewności – jak je zwalczyć i zyskać pewność siebie?
- Style przywiązania w dzieciństwie i w dorosłości
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fot. MangoStar_Studio/ Getty Images