Uśmiechologia, czyli uzdrawiająca moc pozytywnego myślenia. Dowiedz się, dlaczego powinniśmy się uśmiechać

Mimo że ostatnie tygodnie nie dostarczyły nam zbyt wielu powodów do radości, to warto pamiętać, że śmiech to zdrowie. W programie rozmawialiśmy Michałem Zawadką, autorem książki „Uśmiechologia – pozytywna strona myślenia”, na temat tego, jak ważną rolę pełni uśmiech w naszym życiu.

Uśmiechnij się!

Uśmiech nic nie kosztuje, ale daje nam więcej niż największe skarby. Dzięki niemu zyskujemy i my i nasze otoczenie. Dowodzi tego Michał Zawadka, który w swojej najnowszej książce „Uśmiechologia – pozytywna strona myślenia” pokazuje, jak ważne jest uczenie dzieci pozytywnego myślenia.

Uśmiech, ten naturalny i szczery, jesteśmy w stanie wygenerować wtedy, kiedy faktycznie jesteśmy pogodzeni ze sobą i wtedy, kiedy faktycznie żyjemy w spójności

– wyjaśnił Michał Zawadka, mówca, trener motywacyjny i pisarz.

Jak zauważył, uśmiechanie się jest ściśle związane z poczuciem własnej wartości, dlatego ważne abyśmy robili to każdego dnia, niezależnie od tego, co dzieje się dookoła.

Uśmiech jest niezwykle ważny, a on jest też połączony bardzo mocno z tym, co jest przesłaniem tej książki, czyli z poczuciem własnej wartości

– dodał.

Pozytywny efekt

Uśmiech sprawia, że nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z tego powodu warto uśmiechać się nawet wtedy, gdy nie mamy na to ochoty. Dzięki temu udaje nam się przechytrzyć nasz umysł i wmówić mu, że jesteśmy w lepszym humorze, niż w rzeczywistości. Dodatkowym plusem jest to, że nasz organizm zaczyna lepiej funkcjonować – poprawia się krążenie krwi, głębokość oddechu, dotlenienie naszego ciała i mózgu.

Zapytany o to, czy można trenować uśmiech, Zawadka odpowiedział:

Oczywiście! Ja go trenuję każdego dnia
Wspaniałe jest to, że w każdej chwili odczuwamy różne rzeczy, ale możemy przez trenowanie uważności, docenianie chwil i świętowanie tych małych, mikro chwil radości, szczęścia, możemy przesunąć tę myśl na pierwszy plan

– wytłumaczył.

Dobre myśli sprawiają, że nasz mózg uczy się pozytywnego nastawienia, doceniania małych rzeczy i widzenia świata w jaśniejszych barwach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pozytywne nastawienie w każdej sytuacji. Olga Bończyk: "Mamy wpływ na to, co jest przed nami"

Jak nabrać pewności siebie? Coach: „Nie lubimy mówić o sobie dobrze”

Czarne myśli to twoje drugie imię? Zobacz, jak przestać się zamartwiać

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości