Zamieć a zawieja śnieżna to dwa różne zjawiska. Wiesz czym się różnią?

Zawieja
Zamieć a zawieja śnieżna to dwa różne zjawiska. Wiesz czym się różnią?
Źródło: ArturGórecki /Getty Images
Zjawiska, które obserwujemy zimą, wydają się nam zrozumiałe. Niemniej jednak, często zdarza się, że popełniamy błędy, nazywając je. Od kilku dni zapowiadane są zawieje i zamiecie śnieżne, ale czym właściwie one są?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Czym jest zamieć śnieżna?

Zamieć śnieżna ma miejsce, kiedy silny wiatr podnosi z ziemi śnieg. To zjawisko nie wiąże się z opadami śniegu. Gdy podczas zamieci prędkość wiatru utrzymuje się na poziomie powyżej 55 km/h, odczuwalna przez człowieka temperatura spada do minimum minus 10 stopni, a widoczność ogranicza się do 400 metrów, mówimy o blizzardzie - takie zjawisko jest określane w ten sposób w Ameryce Północnej.

Czym jest zawieja śnieżna?

Zjawisko, podczas którego wiatr unosi płatki śniegu i występują jednocześnie opady śniegu, nazywamy zawieją śnieżną. A kiedy pojawia się zawieja, może pojawić się również burza śnieżna. Czym jest?

Burza śnieżna - co to takiego?

Śnieżyca to określenie na najsilniejsze zawieje. Podczas niej mogą pojawiać się nawet wyładowania atmosferyczne, a wtedy mówimy o burzy śnieżnej. Chociaż jest to zjawisko rzadkie, to jednak bardzo przypomina letnią burzę, z tą różnicą, że zamiast deszczu, intensywnie pada śnieg, a niebo, zupełnie ja latem, przecinają błyskawice i słychać grzmoty.

Podczas śnieżycy i burzy śnieżnej, opady mogą być tak intensywne, że miasto może zostać zasypane niemal w ciągu kilkunastu minut. Warto zaznaczyć, że najsilniejsze opady zazwyczaj występują zimą, głównie podczas gwałtownych zmian temperatur, czyli przejścia z ujemnych na dodatnie temperatury i odwrotnie.

Zobacz także:

podziel się: