Wichury nad Polską będą się długo utrzymywać. Możliwe burze i zawieje śnieżne

Śnieg nad morzem
Wichury nad Polską będą się długo utrzymywać. Możliwe burze i zawieje śnieżne
Źródło: Şahin Sezer Dinçer/Pixabay
Po długim okresie stabilnej pogody, warunki atmosferyczne w Polsce uległy gwałtownej zmianie. Nad kraj dotarły fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą coraz więcej chmur i opadów deszczu, a nawet śniegu, a przede wszystkim intensyfikujące siłę wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wichurami. Niestety, według prognoz synoptyków, wiatr nie tylko nie ustąpi, ale w najbliższym czasie ma jeszcze zyskać na sile. Gdzie i kiedy będzie niebezpiecznie?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

Wichury nad Polską

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad północną i wschodnią Europą dominują niże oraz związane z nimi fronty atmosferyczne, wpływ wyżów zaznacza się nad południowo-zachodnią częścią kontynentu. Polska znajduje się w zasięgu rozległego niżu z głównym ośrodkiem nad Finlandią. Jesteśmy w chłodnej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego.

Wieje już od niedzieli, 17 listopada, kiedy pojawiły się pierwsze alerty IMGW z tym związane. Od Helu po Łebę i Ustkę porywy osiągały ok. 70 km/h, a średnia wiatru w pozostałej części kraju wyniosła około 50 km/h. Poniedziałek również szykuje się wietrzny, zwłaszcza w nadmorskich powiatach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego, gdzie do północy obowiązują ostrzeżenia. Nad morzem wiatr może osiągać w porywach nawet do 80-85 km/h.

Chmury napływające do Polski będą niosły nie tylko deszcz, ale również krupę śnieżną i śnieg, a lokalnie nad morzem mogą pojawiać się burze. W związku z niebezpieczną sytuacją i niskimi temperaturami, drogi mogą zrobić się śliskie, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

Sytuacja pogodowa w Polsce w nadchodzącym tygodniu

W kolejnym dniu wiatr będzie się nasilać i w porywach osiągać do 65 km/h w całym kraju. W rejonie Wybrzeża i w obszarach podgórskich porywy wiatru od 70 km/h do 80 km/h, południowy i południowo-wschodni. Po południu i wieczorem na północy miejscami zawieje śnieżne, ograniczające widzialność do 200 m. W szczytowych partiach gór porywy wiatru od około 80 km/h w Sudetach do 100 km/h w Beskidach i 110 km/h w Tatrach.

We wtorek i środę prognozowane są alerty już nie tylko pierwszego, ale i drugiego stopnia, w związku z silnym wiatrem. Prognozowane ostrzeżenia pierwszego stopnia mają objąć prawie cały kraj, a nad morzem możliwe ostrzeżenia drugiego stopnia.

- Poważnie sytuacja będzie wyglądać w środę i piątek na południu i południowym wschodzie kraju. O tę część Polski zahaczyć mają niewielkie niże, ale bardzo wilgotne, uformowane na styku powietrza znad Morza Śródziemnego oraz Arktyki. W wyniku starcia tak różnych mas powstaną zgrupowania grubych deszczowo-śnieżnych chmur, które od Wyżyny Śląskiej, przez Małopolskę, Podkarpacie po Lubelszczyznę, przyniosą obfite opady śniegu - zaznacza synoptyk TVN Meteo Unton-Pyziołek.

Dopiero pod koniec tygodnia wiatr nieco osłabnie, chociaż sama końcówka tygodnia znów będzie wietrzna, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich. Dodatkowo w Tatrach prognozowany jest również halny, czyli silny fen.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Zobacz także:

podziel się: