W ostatnim czasie temperatury znacznie spadły, a lokalnie w niektórych częściach kraju termometry wskazywały wartości ujemne przez cały dzień. W efekcie gdzieniegdzie poprószył już śnieg, a do tego w najbliższym czasie znów może wystąpić. Kiedy spodziewać się śniegu?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Meteorologia i zjawiska pogodowe
Pierwsze opady śniegu za nami - gdzie zrobiło się biało?
W niektórych regionach Polski, szczególnie na południowym wschodzie, temperatura utrzymywała się poniżej zera już przez całą niedzielę. Najniższe temperatury odnotowano w Sandomierzu, gdzie według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, o godzinie 14 było -1 stopień Celsjusza. W tym mieście województwa świętokrzyskiego, późnym popołudniem zanotowano słabe opady śniegu. Rano, zimowe opady wystąpiły również w Zamościu i Kłodzku, gdzie panował kilkustopniowy mróz.
- Nad Polską nisko przy ziemi zalega cienka warstwa chmur, które skutecznie ograniczają dopływ promieni słonecznych i pod którymi tworzą się mgły. W takiej sytuacji, kiedy temperatura jest dodatnia, często dochodzi do opadów mżawki lub słabego deszczu. Przy ujemnej temperaturze pojawia się bardzo drobny śnieg. Grunt jest wychłodzony, więc przez jakiś czas taki drobny pyłek może zalegać na powierzchniach - wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek
Kiedy w najbliższym czasie będzie padał śnieg?
W nocy przewiduje się całkowite zachmurzenie na terenie całego kraju, a lokalnie mogą pojawić się mgły. Możliwe są słabe opady w całym kraju. Na Pomorzu i w Ziemi Lubuskiej spodziewany jest deszcz, natomiast w innych regionach mogą wystąpić zarówno deszcz, jak i deszcz ze śniegiem lub sam śnieg.
Opady mogą marznąć, co może spowodować śliskość dróg. Do rana na nizinach może pojawić się śladowa pokrywa śnieżna, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Temperatury będą wynosić od -1 st. C na Górnym Śląsku i w Małopolsce, przez 0-2 st. C na większości terytorium, do 4-5 st. C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.
Zobacz także:
- Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - na te zjawiska trzeba uważać
- Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna. Jak sobie z nim radzić?
- Zimowe spacery mogą być niebezpieczne. Wszystko ze względu na okiść. Co to za zjawisko?
Autor: TS
Źródło: TVN Meteo/Onet
Źródło zdjęcia głównego: Johannes Henseler/Getty Images