Angelique Kerber w finale Australian Open pokonała Serenę Williams, która była faworytką spotkania. Angelique jest teraz na ustach całej Polski. Co w czasie meczu czuła jej najbliższa rodzina? Jakie towarzyszył im emocje chwilę po zwycięstwie? Z dziadkiem tenisistki rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry Katarzyna Jaroszyńska.
Według najnowszych danych aż 41 mln dzieci poniżej piątego roku życia ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością wśród najmłodszych? Co jest najczęstszą przyczyną nadwagi? Gdzie szukać pomocy? Co w tej sprawie może zrobić rząd lub producenci żywności? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Dr Alicja Karney, pediatra oraz Marta Ławska, która schudła 35 kg, uczestniczka „X Factor”.
Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego po ulicach nie jest łatwe, tym bardziej zimą. Nieodśnieżone chodniki i śliskie podjazdy stanowią dla wielu niepełnosprawnych przeszkody nie do pokonania. Przekonał się o tym Robert Burneika aka Hardkorowy Koksu, który na wózku przemierzał warszawskie ulice. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoich wrażeniach. W studiu gościliśmy także prezesa Fundacji Polska bez Barier Macieja Augustyniaka, którego zapytaliśmy o bariery architektoniczne w przestrzeni miejskiej.
Mobbing dotyka coraz większą grupę ludzi. Jakimi cechami charakteryzują się mobberzy i ich ofiary? Jak się bronić przed mobbingiem? Jak należy się przygotować, jeśli zdecydujemy się wnieść pozew o mobbing? Zapytaliśmy o to psycholog Monikę Klonowską i adwokata Waldemara Gujskiego, których zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.
Opalanie na solarium zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Pomimo tego z solarium korzystają nawet kilkunastoletnie dziewczynki. Większość krajów europejskich wprowadziła zakaz korzystania z solarium przez dzieci poniżej 18. roku życia. Dlaczego do tej pory nie udało się wprowadzić podobnego zakazu w Polsce? Co można z tym zrobić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, Piotra Rutkowskiego, onkologa oraz Ewelinę Trzeciak, która choruje na czerniaka.
Podobno większość konsumentów podczas zakupów kieruje się ceną produktu. Nie zawsze jednak to, co tańsze jest dla nas dobre. Co decyduje o cenie sera czy wędliny? Jak kupować dobrej jakości żywność? I czy zdrowe produkty muszą być drogie? Zapytaliśmy o to dziennikarkę Katarzynę Bosacką, prowadzącą program "Wiem, co jem i, co kupuję".
Teatr 21 tworzą aktorzy z Zespołem Downa. Co daje im gra w teatrze? Jak się czują na scenie? Czy towarzyszy im wstyd? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Michał Pęszyński, aktor Teatru 21 oraz Justyna Wielgus – reżyserka ruchu w Teatrze 21.
Marta Latasiewicz z Oxford University Hospital razem z innymi lekarzami pracuje nad bionicznym okiem. Co to takiego? Czy będzie to alternatywa dla osób niewidzących? Kto będzie mógł poddać się zabiegowi? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.
Przygotuj swoje ciało do wiosny i już teraz zacznij ćwiczyć z Tomkiem Choińskim. Nasz trener przygotował trening dla początkujących. każdy poradzi sobie z przysiadami i pompkami. Do dzieła!
Czy płeć dziecka można zaplanować? Według wróżki Anny Kempisty płeć potomka jest zaszyfrowana w naszej dacie urodzenia. Czy istnieje medyczna metoda, która zwiększy szanse, by osiągnąć wymarzony cel? Zapytaliśmy o to Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika.
Zimą nie należy jeść produktów, które nas wychładzają. Po jakie owoce i warzywa powinniśmy sięgać w sezonie zimowym? Dlaczego należy unikać cytrusów? Czym je zastąpić? Zapytaliśmy o to Justynę Mizerę, dietetyczkę.
W 1984 roku, w Prokocimiu, zaczęto wdrażać pierwsze zabiegi mikrochirurgiczne (również pierwsze w Polsce). Od tego czasu w Dziecięcym Centrum Oparzeniowym przeprowadzono wiele takich operacji, które zakończyły się sukcesem. O powstaniu i rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: prekursor polskiej mikrochirurgii - dr n. med. Tadeusz Łyczakowski i jego uczennica - dr n. med. Anna Chrapusta. Czy są jakieś granice mikrochirurgii? Jesteśmy dumni z takich lekarzy.
Zimą lodowiska zapełniają się amatorami łyżwiarstwa. Niestety są też śmiałkowie, którzy jeżdżą na zamarzniętych jeziorach, stawach i rzekach. O to, jak należy zachowywać się na zamarzniętych zbiornikach wodnych zapytał Płetwonurków RP prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Czy sam wszedł do lodowatej wody?
Podczas porodu to położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Gości Dzień Dobry TVN: modelkę Ewę Pacułę, felietonistkę Agatę Passent i prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusiewicz zapytaliśmy, jak zmieniały się standardy pracy położnych na przestrzeni lat i jakie oczekiwania mają względem nich pacjentki. Zobaczcie, do czego przyznała się prowadząca DDTVN Ula Chincz.
Nie lubimy bólu i marzymy o tym, by go nie czuć. Jednak, czy życie bez bólu jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Oto historia Łukasza Rechula, który choruje na wrodzoną niewrażliwość na ból. Zobaczcie, jak radzi sobie z brakiem odczuwania bólu.
Łysienie dotyczy osób w różnym wieku bez względu na płeć. Na szczęście dr n. med. Krzysztof Gojdź - jedyny w Polsce certyfikowany lekarz i wykładowca elitarnej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej Anti Aging - ma dla osób, które borykają się z tym problemem dobrą wiadomość. Otóż są sposoby na to, by włosy przestały wypadać, a zakola stały się mniejsze. Zobaczcie, jakie.
Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia opublikowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Czym różni się ona od poprzedniej z 2009 roku? Co znajduje się u jej podstawy? Jakie produkty powinniśmy wyeliminować? Z czego wynikają wprowadzone zmiany? Zapytaliśmy o to Hannę Stolińską-Fiedorowicz, dietetyka klinicznego.
Rok temu w szpitalu w Tychach zmarło dwudniowe dziecko. Jego śmierć prawdopodobnie spowodowała bakteria, która wywołała Sepsę. Czy do zakażenia doszło dlatego, że nie zachowano odpowiednich środków ostrożności? Czy nad bakteriami można zapanować? Czy w możemy czuć się bezpiecznie w polskich szpitalach? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP–PZH.
Podczas trwających w Polsce Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Zawodników dopingują piękne cheerleaderki z Gdyni. Ich występy nie spodobały się kapitanowi szwedzkiej reprezentacji, który uznał, że dziewczyny są uprzedmiotawiane. Czy Tobias Karlsson zagalopował się w politycznej poprawności? Czy słowa piłkarza uraziły cheerleaderki? Co mają mu do powiedzenia? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Sześcioletnia Julia Malik choruje na nietypową chorobą genetyczną - zespół Angelmana. Wymaga stałej, specjalistycznej rehabilitacji, stymulacji mowy i rozwoju. Mimo że jej życie nie jest kolorowe, jest ciągle uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii. Gdy się na nią patrzy, aż chce się żyć! Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła rodziców Julki - Martę i Tomasza Malików i genetyka molekularnego dr Monikę Gos.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 22-23 tygodniu ciąży. Czy na tym etapie rozwoju płodu można dopatrywać się już podobieństwa do rodziców? Jakie zmiany zachodzą u mamy? Czy czuje przypływ energii? Czy odczuwa większy apetyt?
Glutaminian sodu, czyli wzmacniacz smaku i zapachu został owiany złą sławą. Czy faktycznie jest tak bardzo szkodliwy? Jak powstaje? I czy sam glutaminian ma smak? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Coraz więcej młodych ludzi cierpiących na otyłość, decyduje się na operacyjne zmniejszenie żołądka. W jakich przypadkach można zastosować zabieg? Jakie najczęściej stosuje się metody? Który zabieg niesie za sobą największe powikłania? Czy po operacji pacjenci inaczej odczuwają głód? Jak zmienia się metabolizm? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Prof. Macieja Kielara, chirurga, Magdalenę Gajdę, Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość oraz Klaudię Kurę, która przeszła operację zmniejszenia żołądka.
Dokumentacja medyczna o naszym stanie zdrowie jest dla lekarza niczym mapa dla wędrowca. To na jej podstawie podejmuje decyzje o dalszym leczeniu i może przewidzieć skutki swojego postępowania. Pierwszą dokumentacją jesteśmy obdarowani tuż po urodzeniu i im jesteśmy starsi, tym jej przybywa. Zakładana jest w miejscach, gdzie się w danym momencie leczyliśmy. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Bieńkowską z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, by zapytać ją, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, gdy zmieniamy przychodnię i co zrobić, by ją nam udostępniono?
Następstwem wielogodzinnego siedzenia przy biurku mogą być dolegliwości zdrowotne związane przede wszystkim z kręgosłupem. Dlatego niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego siedziska. Zatem, czym się kierować przy jego wyborze? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN - fizjoterapeutę dr n. med. Tomasza Chomiuka.
Gretchen Rubin to amerykańska pisarka i blogerka, której poradniki dotyczące tego, jak być szczęśliwym trafiły na pierwsze miejsca bestsellerów na całym świecie. W swojej najnowszej książce przekonuje, że jedną z dróg do szczęśliwego życia jest wypracowanie w sobie nawyków. O tej teorii i nawykach ludzi sukcesów rozmawiał z nią dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
6-letnia Ania Starosolska z Gliwic cierpi na zespół Cockayne’a - bardzo rzadką chorobę genetyczną, w wyniku której dziewczynka starzeje się w przyspieszonym tempie, natomiast jej rozwój intelektualny jest na poziomie rocznego dziecka. Szansą na przedłużenie jej życia jest eksperymentalna terapia w Stanach Zjednoczonych - niestety bardzo droga, na którą rodzice Ani zbierają pieniądze. W Dzień Dobry TVN powiedzieli, jak wygląda codzienne życie z Anią i na czym polega eksperymentalne leczenie.
Zapewne wiele kobiet wpada w furię, która przejawia się wrzaskiem, rzucaniem przedmiotami i przekleństwami grubego kalibru. O to, skąd bierze się takie zachowanie i dlaczego złość należy wyrzucać na zewnątrz zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, Edytę Poncyliusz, aktora Wojciecha Wysockiego i aktorkę Agnieszkę Wielgosz.
Pan Hubert wraz z kolegami postanowił odpalić petardy, które zostały mu po sylwestrze. Niestety jedna z nich okazała się wadliwa i jej wybuch rozerwał Panu Hubertowi dłoń. Lekarze nie dawali mu szansy na odratowanie kończyny. Ostatnią szansą był telefon do dr Adama Domasiewicza, który podjął się uratowania dłoni. O akcji przyjęcia Pana Huberta na oddział, stanie jego dłoni i operacji słynny chirurg powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Gratulujemy dr Domasiewiczowi i jego zespołowi. Pamiętajcie, że - jak powiedział nasz dziennikarz - zabawa petardami jest jak "całowanie tygrysa w zadek"...
Kobiety w ciąży najbardziej obawiają się bólu, który będzie towarzyszył im podczas porodowi. Ale jest sposób, by go złagodzić - znieczulenie zewnątrzoponowe. O dostępie do tego rodzaju znieczulenia, jego działaniu i przeciwwskazaniach do jego zastosowania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekologiem-położnikiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.