Biorę środki antykoncepcyjne od siedmiu lat. Lekarz ginekolog zalecił mi badania kontrolne. Okazało się, że mam podwyższone współczynniki wątrobowe. Niestety nie wiem, jaką dietę powinnam zastosować. Bardzo proszę o pomoc - pisze do Dzień Dobry TVN 25-letnia Mariola. Co na to nasz ekspert, dietetyczka Dorota Osóbka.
Najważniejsze w leczeniu trądziku jest ustalenie przyczyny. Wykwity pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, pleców i ramion, co jest związane z występowaniem w tych miejscach dużej ilości gruczołów łojowych. Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać w pierwszej kolejności - kosmetyczki czy dermatologa?
Wiola Sawicz urodziła się z wadą genetyczną - zespołem Turnera. Jest malutka. Ma tylko 140 cm wzrostu. - Taniec, muzyka i śpiew to od zawsze była moją pasją - mówi gość. Dlatego z pewnością ucieszyło ją spotkanie w studiu Dzień Dobry TVN z tancerzem Stefano Terrazzino.
Patrząc na tę niesamowitą obrazkową historię narysowaną ręką Mikołaja, trudno uwierzyć, że bohater przedstawionego reportażu, ma kłopoty z komunikacją. O Mikołaju porozmawialiśmy z małżeństwem psychologów, dr Anną Waligórską i jej mężem Michałem Waligórskim, którzy zajmują się chorymi na Zespół Aspergera.
Ciężką pracę na siłowni można wspomóc odpowiednio dobranymi odżywkami i suplementami diety. Jednak decydując się na zażywanie "wspomagaczy" warto podeprzeć się pomocą specjalisty, który pomoże nam w doborze odpowiedniego preparatu.
HCV jest najgroźniejszym wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W Polsce jest około 730 tysięcy zakażonych. wykrywalność tego wirusa w Polsce jest znikoma pod tym znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.
Dzięki nowopowstałym stronom internetowym pacjenci mogą ocenić swoich lekarzy. W środowisku lekarzy, fora te są mało popularne. W studiu poznaliśmy dwa różne punkty widzenia na ich temat.
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że obecnie mamy trzeci stopień zagrożenia pandemią grypy. Naukowcy nie pytają już "czy", ale "kiedy" wybuchnie - podkreślali specjaliści ds. chorób zakaźnych na konferencji prasowej w Warszawie.
W Polsce jest ponad 20 szkół jazdy dla osób niepełnosprawnych. Firmy motoryzacyjne starają się też jak najbardziej dostosować swoje samochody do użytku przez osoby niepełnosprawne. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kajetana Kajetanowicza i Macieja Węsławskiego, z którymi dyskutowaliśmy o ich doświadczeniach z osobami niepełnosprawnymi za kierownicą.
W warszawskim hotelu Radisson w dniach 12-13 grudnia odbędzie się międzynarodowa konferencja pod hasłem. „Współczesne spojrzenie na powiększanie piersi i operacje odmładzające twarz”. O nowoczesnej chirurgii plastycznej rozmawialiśmy z inicjatorem konferencji Dr n. med. Andrzejem Sankowskim.
O Bezpłodności, niepłodności i in vitro rozmawialiśmy z psychologiem Bogdą Pawelec pracującą z osobami chorującymi na niepłodność, Blanką Żukowską przewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodości i Wspierania Adopcji i ginekologiem Jarosławem Niemoczyńskim.
Jeżeli obecna tendencja zachorowań się utrzyma, nowotwór już za dwa lata stanie się światowym zabójcą numer jeden. Do 2030 roku co najmniej 75 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na chorobę nowotworową.
W cyklu Zielone Drzwi gościliśmy dziś Justynę Steczkowską. Piosenkarka przekazała na ręce Ani Maruszeczko czek z pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży jej płyty "Puchowe kołysanki" - kwota zasiliła konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam". 10% wpływów ze sprzedaży albumu przeznaczone jest na rzecz fundacji.
Dlaczego powinniśmy jeść ryby, jakiego karpia najlepiej kupić by zachwycił nas jego smak i dlaczego śledź jest w Polsce niedoceniony. O wszystkim tym rozmawialiśmy z dr n. med. Agnieszką Jarosz i dietetykiem Ewą Ceborską.
Doktor Piotr Gryglas odpowiadał w programie Dzień Dobry TVN na pytania widzów, dotyczące powikłań po szczepieniach, przyczyn bólu żołądka oraz przygotowania małego dziecka do wyjścia na mróz.
W Internecie powstał nowy serwis społecznościowy, poświęcony tym razem chorobom - naszechoroby.pl. Doktor Dariusz Sarti uważa, że taki serwis jest potrzebny, ale może służyć zachowaniom hipochondrycznym. Poza tym, w tym serwisie mogą pojawić się oferty rozmaitych znachorów. Tam, gdzie kończy się medycyna, zaczyna się magia - mówi. Co o tym sądzi psycholog Katarzyna Korpolewska?
Dlaczego coraz więcej młodych kobiet pali? - Bo kiedy trzymają w ręku papierosa, czują się trendy - wyjaśnia terapeuta uzależnień Anna Maria Ciechowicz. Dzięki papierosowi kobieta ma co zrobić z rękami, gdy bark jej poczucia pewności. Papieros stał się elementem wizerunku młodej, wyzwolonej Polki.
Lekarze z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy przeprowadzili pionierską operację wszczepienia specjalnego stymulatora pacjentowi chorującemu na depresję. To urządzenie wielkości pudełka od zapałek emitujące prąd, który pobudza ośrodek wydzielania serotoniny oraz układ limbiczny, odpowiadający za nasz temperament. Czy to urządzenie pomoże chorym na depresję?
W kolejnym odcinku „Zielonych Drzwi” poznaliśmy paraolimpijczyków. Polscy paraolimpijczycy należą do światowej czołówki - zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i w ogólnej klasyfikacji medalowej - polscy paraolimpijczycy zajmują wyższe pozycje niż zdrowi sportowcy. Bohaterowie reportażu - wioślarze Jola Pawlak i Piotr Majka - jeszcze nie mają na swoim koncie medalu olimpijskiego, ale w tym roku są faworytami w swojej dyscyplinie sportowej.
Szacuje się, że około 80 proc. ludności jest zakażona wirusem opryszczki wargowej i twarzowej. Nie wszyscy jednak na nią chorują. U większości osób nie ma objawów zakażenia. Natomiast część nosicieli wirusa cierpi na nawrotowe występowanie choroby. Lato jest porą roku, która sprzyja nasileniu się objawów opryszczki, podobnie jak: przeziębienie, osłabienie organizmu, niedożywienie, uszkodzenie naskórka, silne nasłonecznienie i stres.
Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności zrealizował swoje marzenia. Zdobył dwa bieguny i wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro. Swoimi osiągnięciami udowodnił, że do realizacji niemożliwego wystarczą tylko chęci. Teraz zamierza dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z innymi ludźmi, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, są niepełnosprawni. Z Janem Melą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o jego fundacji "Poza Horyzonty".
Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych daje niesamowite możliwości rehabilitacji i poprawy samopoczucia - mówi Jarosław Rola, niepełnosprawny instruktor jazdy na nartach, który od 10 lat, czyli od wypadku, jeździ na nartach w pozycji siedzącej. Karpacz to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niepełnosprawni mogą uczyć się jazdy na nartach.
Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób podnosi "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego i definiując jako "zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".
Dzieci bardzo źle reagują na ból. - Jeśli jest jakakolwiek możliwość uśnieżenia go lub osłabienia, należy to zrobić - radzi psycholog Magdalena Wayda. A co na ten temat mają do powiedzenia lekarze i Narodowy Fundusz Zdrowia?
Z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych co roku umiera w Polsce około 170 tys. osób. Nadciśnienie tętnicze, zawał serca i udary mózgu dotykają coraz częściej osoby młode lub w średnim wieku. Jak dbać o serce od najmłodszych lat?
Czym jest depresja poporodowa? Jakie są jej symptomy? Jak można pomóc kobiecie, która jest w stanie szoku po urodzeniu dziecka? Naszymi gośćmi byli: ginekolog, dr Witold Rogiewicz i psycholog Joanna Piertusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".
Kobiety w wieku 20 lat, o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej powinny przyjmować dziennie od 2000 do 2200 kalorii, natomiast przy małej aktywności czy siedzącym trybie życia - od 1700 do 1900 kalorii - radzi dietetyczka Anna Różańska.
Zostawiła dziecko, które mimo choroby mamy jest zdrowe i do końca życia będzie przypominało mi Agatę - mówi Jacek Olszewski, mąż zmarłej Agaty Mróz. Czy kobieta śmiertelnie chora może ocalić siebie i dziecko, czy powinna zrezygnować z dziecka, by ratować swoje życie? A może nie powinna się decydować na dziecko, wiedząc, że może umrzeć?