Pan Hubert wraz z kolegami postanowił odpalić petardy, które zostały mu po sylwestrze. Niestety jedna z nich okazała się wadliwa i jej wybuch rozerwał Panu Hubertowi dłoń. Lekarze nie dawali mu szansy na odratowanie kończyny. Ostatnią szansą był telefon do dr Adama Domasiewicza, który podjął się uratowania dłoni. O akcji przyjęcia Pana Huberta na oddział, stanie jego dłoni i operacji słynny chirurg powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Gratulujemy dr Domasiewiczowi i jego zespołowi. Pamiętajcie, że - jak powiedział nasz dziennikarz - zabawa petardami jest jak "całowanie tygrysa w zadek"...
Kobiety w ciąży najbardziej obawiają się bólu, który będzie towarzyszył im podczas porodowi. Ale jest sposób, by go złagodzić - znieczulenie zewnątrzoponowe. O dostępie do tego rodzaju znieczulenia, jego działaniu i przeciwwskazaniach do jego zastosowania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekologiem-położnikiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.
Naukowcy z Uniwersytetu Michigan doszli do wniosku, że niektóre grupy produktów spożywczych mają działanie uzależniające. Dla widzów Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, jakie jedzenie może uzależniać i jak walczyć z tego typu nałogiem.
Polacy udowodnili już wiele razy, że reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Tak samo było w przypadku akcji Podziel się pięknem. Pieniądze zebrane podczas tego projektu zostały przekazane na Fundację TVN Nie jesteś sam. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych L'OREAL Beatę Iwanienko, która powiedziała nam o tej akcji.
Jest takie miejsce w Warszawie, gdzie można pośmigać na nartach. To Górka Szczęśliwicka. Wysłaliśmy tam prezentera pogody Dzień Dobry TVN Bartka Jędrzejaka, aby mógł pohasać sobie po stoku. Towarzyszyły mu dwie urocze instruktorki narciarstwa - Gosia i Dagmara. Tak rozgrzały Bartka, że latał po górce jak złoto ;) Dziewczyny miały też kilka cennych porad, dla rodziców, którzy chcieliby nauczyć swoje dzieci jazdy na nartach.
Z roku na rok przybywa uzależnionych od alkoholu, substancji chemicznych i innych używek. O terapiach uzależnień w ośrodkach prywatnych i ośrodkach NFZ oraz dostępności do specjalistów z zakresu psychiatrii i psychologii w dużych i małych miastach rozmawialiśmy z goszczącą w Dzień Dobry TVN psycholog Moniką Dreger.
Dziś razem z Tomkiem Choińskim, przy muzyce Michaela Jackosna, trenujemy ramiona. Zobaczcie zestaw ćwiczeń, jaki dla Was przygotował. Zachęcamy do ćwiczeń! Pamiętajcie też o głębokim oddechu i truchcie.
Maria jest jedynym reaktorem nuklearnym w Polsce i jednym z głównych światowych producentów izotopów niezbędnych w medycynie nuklearnej. Jakie schorzenia potrafi zdiagnozować? Jakimi dawkami izotopów operują lekarze? Co by się stało, gdyby reaktor przestał działać? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n.med. Krzysztof Toth, z którym rozmawialiśmy o zaletach i wadach medycyny nuklearnej.
Na prawym brzegu Wisły, na Grochowie powstała kilometrowa ścieżka rowerowa. Przetestował ją dla nas Tomasz Zubilewicz, który opowiedział także o dzisiejszej pogodzie. Dlaczego ścieżka ma szansę stać się nową atrakcją turystyczną?
Od 1 stycznia tego roku każde dziecko musi mieć swoją książeczkę zdrowia. Rodzice powinni ją zabierać na każdą wizytę u lekarza. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego, by zapytać, co znajduje się w książeczce, gdzie należy się po nią zgłosić i dlaczego jej posiadanie jest takie istotne.
Początek tygodnia to dobry czas na wdrożenie noworocznych postanowień. W tym roku na pewno się uda ;) W realizacji marzeń pomoże nam Tomek Choiński. Nasz trener przygotował krótki zestaw ćwiczeń, dzięki którym wysmuklisz i wzmocnisz swoje ciało. Do dzieła!
Gościem Anny Maruszeczko była Daria Bielska. 21-latka przełamuje wszelkie stereotypy i gra rugby. Daria jako dziecko uległa wypadkowi w wyniku czego dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Dlaczego wybrała grę w rugby? Co daje jej ten sport?
Wiele osób, nie mogąc się doczekać wizyty u lekarza specjalisty, stawia sobie diagnozę na podstawie informacji znalezionych w internecie. Często takie samodzielne leczenie nie jest trafione. Dlatego wydaje się, że lepszym i bezpieczniejszym sposobem na kolejki do przychodni może okazać się telemedycyna. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Anetę Górską-Kot, aby zapytać ją, jak działa ten system i czy ma jakieś ograniczenia.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 20-21 tygodniu ciąży. Dlaczego powinna zgłosić się w tym czasie na drugie badanie ultrasonograficzne? Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w rozwoju dziecka? Czy nawiązuje się wówczas więź między matką a dzieckiem?
O naprotechnologii zrobiło się głośno kilka tygodni temu za sprawą Małgorzaty Kożuchowskiej, która przyznała, że zaszła w ciąże stosując tę metodę. Na czym konkretnie polega ta technika? Kto może z niej skorzystać i czy zawsze jest gwarantem wyleczenia niepłodności? Zapytaliśmy o to Małgorzatę Bechler, instruktora Modelu Creighton oraz dr Aleksandrę Baryłę, specjalistę ginekologii i położnictwa.
Amerykańscy chemicy: David Withlock i Jasmina Aganovic chcą, abyśmy zamiast mydła używali bakterii w płynie. Podobno dzięki temu będziemy zdrowsi. Ponadto, według nich "czysty" nie znaczy "zdrowy". W celu potwierdzenia tej tezy David od 12 lat nie kąpie się. Chce w ten sposób wytworzyć taki ekosystem, w którym bakterie na jego skórze będą mogły odżywiać się tym, co sam wydziela naturalnie. Zobaczcie do jakich wniosków już doszli. Z naukowcami rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.
Trojaczki: Ania, Alicja i Aleksander, zwane Drużyną A, urodziły się w 25. tygodniu ciąży. Cała trójka ważyła łącznie niecałe 2400 gramów. Pierwsze miesiące dzieci spędziły w szpitalu, walcząc o życie. Udało się. Teraz maluchy potrzebują kosztownej rehabilitacji. Na szczęście rodzice trojaczków nie są osamotnieni w walce o swoje dzieci. Zobaczcie, kto i w jaki sposób im pomaga. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła mamę Drużyny A Agnieszkę Czerkies oraz organizatorkę akcji "Ciacho" Beatę Olech-Harężlak.
Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć? Czy w Święta można ich uniknąć? Gościem Dzień Dobry TVN była Agata Ziemnicka, dietetyczka, która zdradziła kilka sprawdzonych sposobów na to, jak złagodzić skutki świątecznego obżarstwa.
Po Świętach niektórzy boją się stanąć na wadze. Dlatego dla tych, którym w czasie Świąt na brzuchu przybyło kilka oponek, trener personalny Tomek Choiński przygotował odpowiedni zestaw ćwiczeń. Dzięki niemu nadmiar tłuszczyku zostanie spalony. Pokazał też zestaw sylwestrowy ;) Gotowi do działania?
Czasami bardzo chcemy coś w życiu zmienić, ale lękamy się zmian. Co wtedy? Jak oswoić lęk przed tym, co nowe? Dlaczego niektórzy z nas boją się zmian? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z psycholog Anną Kędzierską, aktorką Anną Oberc i finalistą programu MasterChef Adamem Kozaneckim.
W 2008 roku Stefan Meller - tata naszego redakcyjnego kolegi Marcina - zmarł z powodu raka jelita grubego. Żyłby do tej pory, gdyby wcześniej poddał się kontrolnie kolonoskopii. Od tego czasu Marcin namawia wszystkich na to badanie. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o swoich doświadczeniach związanych z kolonoskopią. W studiu gościliśmy również prof. Jarosława Regułę - kierownika Kliniki Gastroenterologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Zapytaliśmy go, czy kolonoskopia rzeczywiście jest w stanie wykryć zmiany na wczesnym etapie i kto powinien się jej poddać.
W Święta Bożego Narodzenia wiele osób bierze sobie za punkt honoru, aby zjeść wszystko, co pojawi się na stole. Nawet nie uchowają się przed nimi zapasy w lodówce. Po takiej wyżerce brzuch robi się, jak balon, a żołądek i wątroba wołają o pomoc. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Justynę Mizerę, aby powiedziała nam, jak przygotować się do świątecznego obżarstwa i jak można się ratować, kiedy już wrzucimy do brzucha zbyt dużo. Natomiast Marcin Prokop zaśpiewał kawałek utworu, który zapewne będzie się nam cisnął na usta po wypiciu naparu z kopru. ;)
Dziś wieczorem odbędzie się X finał wspólnej akcji programu Uwaga i Fundacji TVN 'Nie jesteś sam'. Na jaki cel były zbierane w tym roku pieniądze? I jak wyglądają przygotowania do gali? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: Tomasz Kubot i Robert Bednarski.
W Święta Bożego Narodzenia lubimy sobie podjeść. W te dni nie powinniśmy jednak zapomnieć o kilkuminutowej dawce ruchu. W Dzień Dobry TVN trener personalny Tomek Choiński pokazał ćwiczenia na spalanie tłuszczu, które warto zrobić po odejściu od stołu. Tym razem będziecie mieli okazję zobaczyć Tomka w wersji slow motion :)
W tym roku nie musimy się martwić odśnieżaniem samochodu i grzęźnięciem w zaspach. Wysokie temperatury tej zimy cieszą głównie tych, którzy nie lubią zimna. Niestety okazuje się, że ocieplanie się klimatu ma poważne konsekwencje, chociażby zdrowotne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pulmonologa dra n. med. Tadeusza Zielonkę, aby zapytać, jakie choroby wywołuje globalne ocieplenie, czy w przyszłości w Polsce będziemy chorować na malarię i w końcu co globalne ocieplanie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza.
Zbilansowana dieta skraca czas leczenia. Niedożywiony pacjent może spędzić w szpitalu więcej czasu. Dlaczego polskie szpitale karmią swoich pacjentów niesmacznym i mało wartościowym jedzeniem? Ile kosztuje dzienne menu pacjenta? I dlaczego doszło do zatruć pokarmowych w pięciu warszawskich szpitalach? Zapytaliśmy o to Hannę Stolińską-Fiedorowicz, dietetyka klinicznego.
Badania pokazują, że w szkole przodują dzieci, które wykazują chęć do poznawania świata, zadawania pytań, czytania i brania aktywnego udziału w dyskusjach podczas lekcji. Jak więc wzbudzić w dziecku zainteresowanie światem i nauką? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: pedagoga dr Anetę Czerską - założycielkę Instytutu Rozwoju Małego Dziecka oraz psychologa Małgorzatę Ohme.
Na świecie marnuje się bardzo wiele jedzenia. Francja postanowiła poradzić sobie z tą sytuacją i zabroniła supermarketom wyrzucania jedzenia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności Magdalenę Krajewską i restauratorkę Agnieszkę Kręglicką, by porozmawiać o problemie marnowania żywności w Polsce. Zastanawialiśmy się, dlaczego sieci handlowe, mimo deklarowania chęci przekazywania jedzenia organizacjom charytatywnym, nie robią tego i co sami możemy zrobić, by nie marnować pożywienia. Zobaczcie, co najczęściej wyrzucamy do śmieci.
Czy wykluczenie z diety mięsa i ryb jest dobre dla naszego organizmu? Czym zastąpić wartości odżywcze, których dostarczamy w pokarmach mięsnych? Jak mądrze przejść na wegetarianizm? Czy na taką dietę mogą pozwolić sobie kobiety w ciąży lub dzieci? Zapytaliśmy o to Anetę Łańcuchowską, dietetyczkę i technologa żywienia.
Wokół człowieka jest pole magnetyczne i elektryczne. Czym jest aura? Czy można ją zobaczyć? Podobno każde ciało emanuje energią, która posiada barwy. Skąd się biorą te kolory? Czym są czakry?