Współczesne wampiry nie żywią się - jak ich pradziad Drakula - krwią. Ich przysmakiem jest energia innych ludzi. Wysysają ją z nas tak długo, aż stajemy się słabi psychicznie i fizycznie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy trenera rozwoju osobistego Justynę Dworczyk, by powiedziała, jakie są typy wampirów energetycznych i jak się przed nimi bronić.
Według rankingu Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu wynika, że kranówka z Krakowa pod względem czystości zajmuje drugie miejsce wśród szesnastu krajów na świecie. Lepsza jest jedynie woda z Singapuru. Ale według ekspertów wodę z kranu możemy pić w całej Polsce. O skomentowanie tych informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: Rzecznika Prasowego MPWiK w Warszawie Romana Bugaja i Michała Kożurno, który propaguje picie wody z kranu. Dowiedzieliśmy się, jakie są zasady picia kranówki, skąd warszawskie wodociągi pobierają wodę i jak ją filtrują.
W Poznaniu student zaatakował tasakiem profesora Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa społecznego dr Konrada Maja, który powiedział, skąd się bierze agresja wśród uczniów i studentów oraz jak rozładować napięcie psychiczne.
Po zimie nasza skóra jest przesuszona i podrażniona. Powodem takiego stanu są m.in: mróz, wiatr i bijące z kaloryferów przesuszone powietrze. Gość Dzień Dobry TVN dermatolog dr Łukasz Preibisz powiedział, dlaczego początek wiosny to najlepszy moment, aby zadbać o skórę, jakim zabiegom należy się teraz poddać i jak przygotować skórę na działanie promieni słonecznych.
Krzysztof Sałajczyk kilka lat temu uległ wypadkowi samochodowemu. Doszedł do zdrowia, chociaż lekarze dawali mu tylko 1 proc. szansy na przeżycie. Jak mówi, wypadek zmobilizował go do tego, aby pomagać innym. Do Zielonych Drzwi zaprosiła Krzysztofa Anna Maruszeczko. Zapytała go, jak długo dochodził do zdrowia, kto mu pomagał podczas rehabilitacji i w jaki sposób on sam wspiera potrzebujących. Powiedział również o batalii, jaką stoczył, aby uzyskać odszkodowanie.
Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 30-31 tygodniu ciąży. Na tym etapie dziecko przygotowuje się już do wyjścia i układa się główką w dół. Dlaczego przyszła mama ma w tym czasie trudności ze zgięciem reki? I z jakiego powodu zacząła chrapać?
Czy kobieta chora na nowotwór ma szansę urodzić zdrowe dziecko? Wielu lekarzy doradza wówczas usunięcie ciąży. Czy chemioterapia może zaszkodzić dziecku? Jakie mogą być powikłania? Chorym kobietom pomaga Fundacja Rak&Roll założona przez Magdę Prokopowicz. Kim są Boskie Matki? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy: Dominikę Kulczyk, prowadzącą program „Efekt Domina" oraz Monikę Dąbrowską z fundacji Rak&Roll. W jaki sposób fundacja Dominiki Kulczyk chce pomóc chorym kobietom?
Maciej Mańka jest tegorocznym maturzystą. Mimo że chłopak nie zdał jeszcze egzaminu dojrzałości, już teraz zadziwił cały naukowy świat. Maciej odkrył nową technologię hodowli sztucznego płuca. Jak mu się to udało? Od kiedy interesuje go medycyna? Jak na jego odkrycie zareagowało środowisko naukowo-medyczne? O swoich planach na przyszłość opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Dr Igor Mokryk na Ukrainie pracował w klinice kardiochirurgii dziecięcej. Co zmusiło go do emigracji? Dlaczego wybrał Polskę? Jak przyjęto go na Śląsku? Dlaczego nazywają go "ukraińskim Religą"? Czy myśli o powrocie na Ukrainę? O swoich planach lekarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
20 marca w Krakowie odbędzie się charytatywny "Bieg Marzanny dla małych serc". Wszystkie pieniądze, jakie uda się tego dnia uzbierać, zostaną przekazane na rzecz fundacji profesora Skalskiego. Jaki sprzęt jest w szpitalu potrzebny? Czego brakuje? I kto może wziąć udział w biegu? Z profesorem Januszem Skalskim oraz biorącymi udział w biegu lekarzami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Sen jest niezwykle ważny, ponieważ pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Osoby, którym dokucza bezsenność mają problemy z pamięcią, szybciej się złoszczą i są bardziej impulsywni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kierownika Pracowni Elektroencefalografii i Badań nad Snem dr Tadeusza Piotrowskiego i internistkę, specjalistkę w zakresie chorób wewnętrznych i chorób płuc dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz, aby zapytać, jak działa niewyspane ciało i umysł i jak zbyt mała dawka snu odbija się na naszym ciele i zdrowiu.
Niektórzy boją się pająków, inni mają lęk wysokości, ale są i tacy, którzy odczuwają strach przed rozmową telefoniczną. W Dzień Dobry TVN psycholog społeczny Beata Bianca-Kotoro powiedziała, skąd bierze się telefobia.
W związku z pogarszającym się słuchem 68-letni wokalista Brian Johnson przerwał trasę koncertową AC/DC po USA. Dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, prof. Henryk Skarżyński zaprosił wokalistę na konsultację i diagnostykę w swoim ośrodku. W jaki sposób Henrykowi Skarzyńskiemu udało się skontaktować ze światową gwiazdą? Co muzykowi może dolegać? Z profesorem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Wczesne poznanie swoich predyspozycji genetycznych oraz zmiana stylu życia wpływają na zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na różnego rodzaju choroby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy analityka genetycznego dra inż. Adama Kuzdralińskiego, aby zapytać, jak jest z kondycją Polaków, co kryją męskie geny i na czym polega ich badanie.
Ostatnio dużą popularność zdobywa gorset treningowy, dzięki któremu można wymodelować sylwetkę. Jakie ma inne właściwości? O tym w Dzień Dobry TVN brafitterka Monika Kołodyńska.
Nie tylko zwierzęta mają pasożyty. Także ludzie są przez nie atakowane. I właśnie w celu pozbycia się ich z organizmu coraz więcej osób poddaje się tzw. odrobaczaniu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, aby zapytać, w jaki sposób możemy się zarazić pasożytami, co może świadczyć o ty, że je mamy i czy zwalczanie ich na własną rękę, bez sprawdzenia prawdziwej przyczyny dolegliwości, jest bezpieczne.
Beata Olek zwróciła się do pewnej drukarni z prośbą o zniżkę na druk ulotek dla jej niepełnosprawnej córki cierpiącej na autyzm. Odpowiedź prezesa drukarni bardzo zaskoczyła i osobiście dotknęła Panią Beatę. Upokorzona matka chorego dziecka nagłośniła sprawę w sieci. Z jakim odbiorem spotkał się jej apel? Panią Beatę Olek gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Mały Piotruś Wróbel choruje na nowotwór oczu. Chłopiec potrzebuje 1,5 miliona złotych na skomplikowane leczenie. Weźmy przykład z przedszkolaków z Gryfina i pomóżmy choremu Piotrusiowi! Z Piotrusiem i jego rodzicami spotkał się Mateusz Hładki.
Problemy z zębami Katarzyna Powarow zaczęła mieć we wczesnym dzieciństwie. Pogłębiły się one po urodzeniu dziecka. Kiedy brat zgłosił ją do castingu „Marzenie o pięknym uśmiechu”, miała tylko cztery swoje zęby. Specjaliści z Malo Clinic Warsaw postanowili jej pomóc. Zobaczcie, jaką technikę zastosowali, aby odbudować jej uzębienie.
Łukasz Brunacki jest niepełnosprawny od urodzenia. Na co dzień pracuje w przychodni lekarskiej i radzi sobie świetnie. Okazuje się, że nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym jest zaradny. Dowodem na to jest, stworzony przez niego, portal randkowy dla niepełnosprawnych. Łukasza gościliśmy w Zielonych Drzwiach. Powiedział nam o swoim stosunku do niepełnosprawności i życia. Zobaczcie, jaką radę ma dla innych osób niepełnosprawnych.
Okazuje się, że to w czym gotujemy ma ogromne znaczenie nie tylko dla smaku potrawy, ale również dla naszego zdrowia. Czy garnki i naczynia mogą być toksyczne? Wybór garnków na rynku jest ogromny. Emaliowane, żeliwne, teflonowe z aluminium, tytanowe. Które z nich są najbezpieczniejsze i w które warto zainwestować? Zapytaliśmy o to Katarzynę Bosacka, prowadzącą program "Wiem co jem" i "Wiem co kupuję".
Bóle menstruacyjne mogą zaburzyć stan pycho-fizyczny kobiety uniemożliwiając jej jednocześnie wykonywanie pracy. Z tego też powodu jedna z brytyjskich firm wprowadziła urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Z urlopu korzystają też między innymi kobiety w Indonezji, Japonii, Korei Południowej. Czy rozwiązanie przyjęłoby się również w Polsce? Z gośćmi Dzień Dobry TVN: prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem, położnikiem i Moniką Zakrzewska, socjologiem, trenerem biznesu zastanowiliśmy się nad tym, czy polityka menstruacyjna może negatywnie wpłynąć na wizerunek kobiety na rynku pracy. Czy może to być kolejny argument, dla którego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet?
Liposukcja brzucha to inaczej odsysanie tłuszczu z brzucha i okolic talii. Zabieg nie zastępuje diety i ćwiczeń, a jedynie je wspomaga. Zobaczcie, jak wygląda liposukcja. Wykonał ją dr n. med. Sebastian Kołodziej z kliniki dra n. med. Krzysztofa Gojdzia - jedynego w Polsce certyfikowanego lekarza i wykładowcy elitarnej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej Anti Aging.
MRKH to zespół wad rozwojowych, obejmujący brak lub znacznego stopnia niedorozwój pochwy i macicy. Dotyka jedną na cztery, pięć tysięcy kobiet. O to, jak można pomóc kobietom z zespołem MRKH i jaka jest jego geneza zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ginekolog dr n. med. Karinę Kapczuk i dziennikarkę, organizatorki konferencji na temat MRKH Jolantę Drzewakowską.
Wiele razy podejmowaliśmy u nas temat smogu, mając nadzieję, że w najbliższej przyszłości - dzięki działaniom władz - Polacy nie będą musieli oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Niestety niewiele się zmienia. Okazuje się, że wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć znajduje się Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta ds. zanieczyszczeń powietrza Łukasza Adamkiewicza, by zapytać go skąd bierze się smog w poszczególnych miastach Polski i jak wpływa on na nasze życie. Mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce zmieni się na lepsze.
Tobiasz i Agnieszka Wilk, technolodzy żywienia opracowali metodę, dzięki której można pozbyć się tkanki tłuszczowej w łatwy i przyjemny sposób. Tym samym małżeństwo obala wszystkie dotychczasowe teorie dietetyków i trenerów fitness. Jak przy minimalnym zaangażowaniu uzyskać maksymalne efekty? Czym są dni obfite i dni deficytowe? Dlaczego należy zrezygnować z treningów cardio? Autorów innowacyjnej metody gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Sytuacja, kiedy na świat przychodzą bliźnięta syjamskie zdarza się raz na 100 tysięcy urodzeń. Operacje ich rozdzielenia są dużym wydarzeniem. W przypadku Janka i Dawida, którzy urodzili się zrośnięci brzuszkami oraz u zrośniętych kręgosłupami Darii i Olgi, operacja się udała. Jak wygląda ich życie po operacji? Zobaczcie, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć każdego dnia.
Janusz Keplin, kierowca jednego z warszawskich autobusów, podczas pierwszego dnia w pracy uratował życie swojej pasażerce. Kiedy kierowca zorientował się, że dzieje się coś nie tak? Co dolegało kobiecie? I Jak obecnie czuje się pasażerka? Z Januszem Keplinem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Okazuje się, że produkt oznaczony etykietką "bio" czy "eko" wcale nie daje nam gwarancji, że kupujemy zdrowszą żywność. Jakie trzeba spełniać warunki, by uzyskać certyfikat ekologicznego sposobu produkcji? Dlaczego ceny produktów "bio" są droższe od żywności konwencjonalnej? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Monikę Stromkie-Złomaniec.
Bohaterka cyklu "słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest w 28-29 tygodniu ciąży. Na tym etapie dziecko jest już świadome otaczającego go świata. Słyszy dźwięki i odczuwa ból. A jak czuje się przyszła mama?