O swoich koleżanka mówi "moje laski na wózku". W studiu Dzień Dobry TVN gościem była autorka bloga "Kulawa Warszawa" Izabela Sopalska, która odpowiedziała o sile stereotypu, kategoriach piękna i pewnej niezwykłej przygodzie w autobusie.
Narty były całym jego życiem... niestety miał wypadek: złamany kręgosłup, przerwany rdzeń .... i teraz "zawsze ma miejsce siedzące". Dzięki rodzinie, znajomym i ludziom dobrej woli Sławkowi udało się ponownie stanąć na nogi.
Podobno co setna osoba przejawia skłonności psychopatyczne. W jakiej dziedzinie życia jest najwięcej psychopatów? Jak ich rozpoznać? Czy w zachodniej cywilizacji jest więcej psychopatów? Czy istnieją jakieś relacje między inteligencją a skłonnościami psychopatycznymi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Jona Ronsona - walijskiego dziennikarza, autora książki „Czy jesteś psychopatą?”.
Monika Jarosińska sama wykryła guzek w piersi. Jednak wszystko skończyło się dobrze. Jakie zmiany w piersiach i na piersiach powinny nas zaniepokoić? Jak skutecznie badać piersi? Czy przed okresem, po okresie, a może w trakcie? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dr Joanna Pabich-Worożbit, ginekolog, oraz Monika Jarosińska.
Od rana, w kawiarence TVN, ustalaliśmy poziom tkanki tłuszczowej i masę mięśniową. Można było sprawdzić na ile zużyty jest nasz organizm. Jak określa się wiek metaboliczny? Na pewno nie jest to badanie dla wstydliwych. Ile lat metabolicznych ma przecięty Polak? Co o naszym zdrowiu i kondycji mówi poziom tłuszczu i mięśni? Jak interpretować wyniki pomiaru składu ciała? O tym - wyczerpująco opowiedział Mariusz Kurpiński - trener i fizjoterapeuta.
Wystarczy przyłożyć do ucha telefon komórkowy, aby do głowy zaczęło przenikać promieniowanie. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN Przemysława Kitowskiego - wynalazcę antyradiacyjnej osłony na telefon, która chroni czaszkę przed promieniowaniem. Jak ona działa? Z czego się składa? Kiedy wynalazek wejdzie na rynek?
Okazuje się, że pogotowie ratunkowe nie jest dla każdego. I to pogotowie poprosiło nas, czyli redakcję Dzień Dobry TVN, o pomoc. Tylko w czym program śniadaniowy może pomóc służbie zdrowia? Otóż może. O szczegóły Marcin Sawicki zapytał ratownika medycznego Ariela Szczotoka.
Czasem oprócz wspomnień z wakacji przywozimy przebarwienia słoneczne na skórze. Co jaki czas nakładać filtr słoneczny? Czym dokładnie jest przebarwienie słoneczne? Czy może przekształcić się w coś niebezpiecznego? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr n. med. Krzysztof Gojdź.
Ice Bucket Challenge to oblewanie się zimną wodą i wpłacanie pieniędzy na konto fundacji, które opiekują się chorymi na SLA – stwardnieniem zanikowym bocznym. Dzięki akcji wielu ludzi dowiedziało się, czym jest ta choroba i jaki jest jej przebieg. A niektórzy, że w ogóle istnieje. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Bożena Jóźwiak, która choruje na stwardnienie boczne zanikowe. Jakie są pierwsze objawy choroby? Czy na tą chorobę jest lekarstwo? Co sądzi o akcji Ice Bucket Challenge wśród celebrytów?
Niedawno dużo się mówiło o sukcesie naszych lekkoatletów na Mistrzostwach Świata 2014 w Zurychu. Niewiele jednak osób wie, że ogromne sukcesy odnieśli również para-lekkoatleci, którzy na Mistrzostwach Europy Niepełnosprawnych 2014 zdobyli aż 32 medale i w klasyfikacji medalowej uplasowali się na 8 miejscu (na 37 państw). Poznajcie naszych mistrzów: Mateusza Michalskiego – mistrza świata i paraolimpijskiego w sprincie oraz Macieja Lepiato – mistrza świata i paraolimpijskiego w skoku wzwyż. W Dzień Dobry TVN gościliśmy także fizjoterapeutę kadry narodowej w lekkoatletyce - Mateusza Ottę.
11 sierpnia tego roku obiegła świat zaskakująca i smutna wiadomość - znany i lubiany aktor Robin Williams popełnił samobójstwo! Jak się okazało, od lat zmagał się z depresją. Wielu zastanawiało się, dlaczego człowiek, słynący z ról komediowych, popadł w tę chorobę. Psychologa Annę Golan spytaliśmy, dlaczego znane osoby często zmagają się z depresją i czym różni się ona od zwykłego przygnębienia, a wokalistkę Pati Sokół o jej doświadczenia z tą chorobą. Pati opowiedziała nam również, jak poznała Robina Williamsa i jakie sprawił na niej wrażenie.
Ostatnio bardzo głośno jest o wirusie Ebola, który obecnie zbiera śmiertelne żniwa w Afryce. Brak skutecznego lekarstwa powoduje, że drży przed nim cały świat. W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem Ebola? Czy ryzyko zachorowań w Polsce jest duże? Czy jesteśmy przygotowani na ewentualną epidemię? O to zapytaliśmy Katarzynę Pancer – kierowniczkę najbardziej strzeżonego laboratorium w Polsce – BSL 3 oraz lekarkę Agnieszkę Łuczak, która wielokrotnie wyjeżdżała na misje do najbiedniejszych miejsc świata.
Wspólnie z dietetykiem, Anną Jelonek, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, zyskującym ostatnio coraz większą popularność, dietom w proszku. Czy to dobry sposób na redukcję wagi i czy każdy może w ten sposób odchudzać?
Dla osób uczulonych na jad pszczoły śmiertelnie niebezpieczne może być każde użądlenie. jak sprawdzić czy jesteśmy uczuleni, jak rozpoznać objawy wstrząsu anafilaktycznego i jak pomóc osobie użądlonej? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy prof. Jerzego Kruszewskiego, Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Alergologii.
Kleszcze występują głównie w lasach liściastych, ukrywają się w wysokich trawach, na gałęziach drzew i w zaroślach! Liczba zachorowań na boreliozę wzrosła, w tym roku, o 30%! Jak zminimalizować ryzyko zachorowania? Jak usunąć kleszcza i dlaczego nie można go stresować opowiedziała w studiu Dzień Dobry Wakacje dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Jaki wpływ na nasze zdrowie samopoczucie i stan umysłu ma oddech? Jak oddychać prawidłowo, zwłaszcza w stresującej sytuacji, powiedział nam Bartosz Niedaszkowski fizjoterapeuta i jogin. Ćwiczycie jogę?
"Najważniejsze jest to, żeby się nie poddawać, nie skreślać się na początku, tylko walczyć tak długo jak tylko możemy to walczyć" Po 12 miesiącach leczenia Szymon Styrczula-Maśniak pokonał raka. Dziś w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedział nam o walce jaką stoczył o swoje życie i o dokumentującym ją filmie, który w tym czasie nakręcił wspólnie z Tomaszem Grzywińskim.
Po krztuścu i odrze wraca kolejna choroba zakaźna - różyczka. W ciągu roku liczba zachorowań wzrosła sześciokrotnie. Chorują głównie na nią mężczyźni między 16. a 25. rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje? Czy różyczka jest groźną chorobą? Jakie są jej objawy? Jak można się nią zarazić? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa, który gościł w Dzień Dobry TVN.
Osoby niepełnosprawne fizycznie ogranicza nie tylko ich własne ciało, ale także ludzie zdrowi, którzy niejednokrotnie zamykają się na nich, ponieważ nie wierzą, że niepełnosprawni mogą tak samo mocno kochać i opiekować się innymi. Czy społeczeństwo jest przygotowane, aby akceptować związki osób niepełnosprawnych? Czy miłość do osoby niepełnosprawnej to poświęcenie? Anna Maruszeczko zapytała o to gościa Dzień Dobry TVN prezesa fundacji "Integracja" Piotra Pawłowskiego.
W ramach akcji 5 porcji zdrowia Joanna Koroniewska i Andrzej Polan przygotowali w kuchni Dzień Dobry TVN dania, w kórych znalazły się młode warzywa i pyszne polskie truskawki. Na stole pojawiły się: kremowa zupa z młodej marchewki, cukinia smażona i piklowane truskawki, placki z młodych ziemniaków i kurkami smażonymi oraz drożdżowe ślimaczki z truskawkami. Smacznego!
Brazylijczyk przeszedł 10 operacji plastycznych, aby zostać Azjatą. Fani gwiazd upodabniają się do nich. Każdy chyba zna sławną kobietę-kota. Do kogo najczęściej chcą się upodobnić pacjentki gabinetów chirurgii plastycznej? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dr Marcin Ambroziak, dermatolog, specjalista medycyny estetycznej, oraz dr Marek Szczyt - chirurg plastyczny.
Gdzie jest prostata? Jakiej jest wielkości i jak wygląda? Ile ma objętości? Kiedy powinno się badać prostatę? Jak się bada prostatę? Zobaczcie, jak Dorota Wellman przepytała na tę okoliczność lekarza urologa.
Każdy z nas posiada w swoim organizmie drożdżaki. Specjaliści biją na alarm: grzybica zabiła na świecie już 1,5 mln ludzi! Dlaczego w erze antybiotyków jest aż tak groźna? Jak ją rozpoznać i kiedy udać się do lekarza? Czy nieleczona może doprowadzić do śmierci? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Leszczyńska.
Zespół Pradera-Williego to choroba, której podstawowym objawem jest głód. Chore dziecko nie ma nad nim kontroli. Ile osób żyje w Polsce z tym schorzeniem? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Dorota Kataryńczuk-Borowik, Łukasz Borowik oraz 8 letnia Julia Borowik, która cierpi na Zespół Pradera-Willego. Jak można pomoc takiemu dziecku? Czy ich głód jest nie do zaspokojenia?
Pokrzywa, ziele owsa, rumianek, nawłoć, mięta, melisa, lawenda, lipa. Klaudyna Hebda, która prowadzi blog zielarski, omówiła działanie poszczególnych ziół niezbędnych w każdej, dobrze prosperującej, domowej apteczce.
Około 90% niewidzących dopiero w pewnym wieku straciło wzrok, a nie urodziło się bez niego. Sylwia Rękawek-Michoń i Patryk Michoń zaprojektowali metki dla niewidzących opisujące kolor. Pomogli niewidzącym zobaczyć kolor swoich ubrań.
Metoda in vitro jest szansą dla wielu bezdzietnych par, które nie mogą począć dziecka metodą naturalną. Są jednak osoby, które mimo tych problemów, nie biorą pod uwagę metody in vitro, ponieważ zabieg ten "kłóci się z ich religią". Tym właśnie parom proponuje się naprotechnologię. Na czym polega ta metoda? Czy jest skuteczna? Porozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN dr Grzegorzem Południewskim.
Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że przenoszą one boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale zapewne niewiele osób słyszało, że kleszcze roznoszą również bakterię, która może spowodować zakrzep krwi w kończynach, a nawet w głowie. Czy choroby wywołane tą bakterią często występują w Europie? Co robić, kiedy ugryzie kleszcz? Czy aparaty na kleszcze są skuteczne? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa.
Są kobiety, które liczą kalorie nawet wtedy, kiedy są w ciąży. Dlaczego zależy im bardziej na tym, żeby dobrze wyglądać w lustrze niż urodzić zdrowe dziecko? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, dyskutowaliśmy z Agatą Ziemnicką-Łaską – psycholożką, dietetyczką i oczywiście mamą, oraz z ginekologiem dr. Grzegorzem Południewskim. Jak lekarze rozpoznają, czy kobieta w ciąży się głodzi?
Amanda to „szczęśliwa siódemka”. Została wybudzona ze śpiączki po 7 miesiącach jako 7 dziecko w klinice „Budzik”. W Kinice "Budzik" wciąż są wybudzane dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: rodzice Amandy - Regina i Mariusz Suszczykowie oraz Monika Kuszyńska. Jakie są prognozy dla Amandy?