Leki na przeziębienie są ogólnodostępne w aptekach bez względu na wiek. Wykorzystują to młodzi ludzi, którzy szukając różnego rodzaju doznań, kupują je ze względu na substancje w nich zawarte, dzięki którym mogą się odurzać. Czy leki bez recepty, zawierające substancje psychoaktywne powinny być sprzedawane tylko dorosłym osobom? O tym gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.
Założyli kabaret, w którym w jawny sposób śmieją się z niepełnosprawności. To ich sposób na poradzenie sobie z nią. Ale pamiętajcie - wypada śmiać z niepełnosprawności tylko osobom niepełnosprawnym!!! W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psycholog Małgorzata Łuba. Jak wypracować do siebie dystans?
Maka, chleb, płatki zbożowe, makaron, kasze, ryż. O tym, jak ważne są zboża w naszej codziennej diecie wiemy wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, że zboże zbożu nierówne. Tylko to pełnowartościowe daje nam energię na cały dzień.W studiu gościem była dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda. A jaki wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu mają zboża?
Profesor Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytet Medycznego twierdzi, że e- papierosy szkodzą mniej. Ale jak bardzo mniej? Czy mniejsza szkodliwość jest potwierdzona badaniami? Czy aerozol wdychany razem z nikotyną jest pozbawiony substancji kancerogennych? Czy używanie papierosów elektronicznych może prowadzić do rozpoczęcia "przygody" z tymi, które zabijają - z tradycyjnymi papierosami?
Postanowiliśmy przetestować diety na zamówienie. Trzy reporterki Dzień Dobry TVN przez tydzień żywiły się gotowymi posiłkami dostarczanymi przez firmy cateringowe. Czy będąc na diecie "telefonicznej" rzeczywiście można schudnąć? Jak długo można być na takiej diecie? Jak wybrać najlepszą firmę, która będzie nam dostarczać zdrowe jedzenie?
10-letnia Nadia od urodzenia cierpi na dystrofię mięśniową merozynoujemną. Jest to choroba wrodzona. Nadia porusza się na wózku. "Nigdy nie zostawiamy swoich" - tak brzmi maksyma komandosów. I tym razem nie zostawili potrzebujacych. Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Posiadanie psychoterapeuty może w niektórych kręgach być traktowane jako wstydliwe. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Dominika Jagiełło oraz Aleksandra Krzemińska, które wzięły udział w akcji „Mam terapeutę". Towarzyszyła im Joanna Gutral - współorganizatorka akcji. Jak wyglądają relacje z terapeutą i jak wygląda psychoterapia? Jakie relacje powinny łączyć pacjenta z terapeutą, a jakie absolutnie nie mogą? Jak wybrać psychoterapeutę i jak wygląda pierwsza z nim sesja?
Słyszeliście dowcip: "Czym się różni terrorysta od kobiety z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)? Z terrorystą można negocjować...". Rzeczywiście moment, kiedy u kobiety pojawiają się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jest ciężki nie tylko dla niej, ale także jej partnera. W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak łagodzić jego skutki.
Łatwo stracić głowę, kiedy widzi się, jak najbliższa osoba osuwa się bez znaków życia na ziemię. Na szczęście 10-letnia Pola zachowała zimną krew i kiedy jej mama, na skutek wdychania czadu, straciła przytomność, zadzwoniła pod numer 112. Zobaczcie, jak mała bohaterka walczyła o życie swojej ukochanej mamy. Brawo!
Genetyka jest częścią medycyny. Jednak w pewnym sensie ją wyprzedza. Część chorób jest spowodowana defektem genetycznym. Jak można pomóc osobie, której choroba ma podłoże genetyczne? Czy możemy "naprawiać" niektóre geny? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. dr hab. n. med. Rafał Płoski - kierownik Zakładu Genetyki Medycznej na WUM. Czy genetyka może "wywróżyć" nam naszą chorobę?
Dieta OXY bazuje na żurawinie, kefirze oraz otrębach pszennych. Należy do diet odchudzających. Czy ta dieta jest rzeczywiście zdrowa? Z ilu etapów się składa? Czy mogą ją stosować osoby uczulone na laktozę i gluten? Czy dieta OXY ma efekty uboczne? O tym prowadzący Dzień Dobry TVN Jolanta Pieńkowska i Robert Kantereit rozmawiali ze współtwórczynią diety OXY dietetyczką Patrycją Mazur.
Audiodeskrypcja umożliwia niewidomym "zobaczyć" film. Na czym dokładnie polega? W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko był Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja. Jak niewidomy, tylko z pomocą smartphone'u i aplikacji dedykowanej, może "obejrzeć" film?
Grupa edukatorów seksualnych Ponton opracowała raport, z którego wynika, że ginekolodzy nie chcą zlecać badań najmłodszym pacjentkom, np. badań piersi. Pozwalają sobie na wygłaszanie prywatnych i wulgarnych opinii. Nie chcą przepisywać tabletek antykoncepcyjnych nastolatkom. Nawet polecają się napić alkoholu. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz Małgorzata Kot, autorka raportu.
Niestety w życiu zdarzają się sytuacje, które potrafią nieźle nas zestresować. Spotkanie z niektórymi ludźmi też potrafi wyprowadzić nas z równowagi. Najlepiej wtedy rozładować ten stres, ale nie na osobach najbliższych, tylko podczas ćwiczeń. W Dzień Dobry TVN trener personalny Szymon Gaś i prezenterka telewizyjna Katarzyna Kępka pokazali ćwiczenia, które pozwolą nam pozbyć się stresu. A Marcin Prokop zaprezentował własną definicję aktywności ruchowej.
Syn Pani Jolanty Kruczkowskiej, w 2010 roku, uległ poważnemu wypadkowi. Lekarze stwierdzili u niego śmierć mózgu. Pani Jolanta zgodziła się na oddanie organów syna do przeszczepu. Jak sama przyznaje - nie była to łatwa decyzja. Teraz założyła fundację, która pomaga takie niełatwe decyzje świadomie podjąć. W studiu Dzień Dobry TVN w przejmującej rozmowie z Dorotą i Marciem. Jak przebiega procedura orzekania śmierci mózgu?
Jedne mniej lub bardziej widoczne, ale każde może być niebezpieczne. Każde znamię na ciele trzeba pokazać lekarzowi. Najbardziej niebezpieczne są te bardzo ciemne - to kandydaci do zbadania. Jak działa dermatoskop? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dermatolog Łukasz Preibisz.
Wbrew pozorom kuchnia wcale nie jest najbardziej higienicznym miejscem w mieszkaniu, a na desce do krojenia znajduje się 200 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej! Jak to się dzieje i jakie deski do krojenia są dla nas najbezpieczniejsze?
Marcin Halbiniak jest znany przede wszystkim z serialu Detektywi. Jakiś czas temu bardzo ucierpiał w wypadku samochodowym. Złamania jego kości były bardzo poważne. Lekarze mówili, że rehabilitacja może potrwać dłużej niż 2 lata. Marcin nie chciał tak długo czekać. Co było powodem, dla którego zawalczył o pełną sprawność? I czy ją odzyskał? O tym powiedział w Dzień Dobry TVN. Brawo Marcinie!
Mowa o nikotynie płynnej, którą wypełnia się, ostatnio tak modne, e-papierosy. Można ją kupić w różnych smakach: czekoladowym, owocowym, kawowym czy nawet gumy do żucia. Czy płyn, który ma tak przyjemny smak może faktycznie przyczynić się do śmierci? O tym gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Burda.
Amnezja to dysfunkcja pamięci deklaratywnej. Nie ma reminiscencji, wspomnień, faktów z przeszłości, istnieje tylko "tu i teraz". Pamięć krótkotrwała jednak pozostaje. Co rusz media donoszą o ludziach, którzy odnajdują się w dziwnych okolicznościach zupełnie nie wiedząc kim są i skąd pochodzą. Taka dolegliwość dotknęła mężczyznę znalezionego w pobliżu myjni samochodowej w Oslo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i szef działu nauka miesięcznika „Focus" Jan Stradowski. Jakie obszary w mózgu odpowiadają za pamięć i dlaczego nie jest to jeden obszar?
Okazuje się, że nawet 18 mln osób po czterdziestym roku życia ma lub będzie miało, problemy ze wzrokiem. Jak się tego ustrzec? Czy społeczeństwu grozi "ślepota"? Czy można zatrzymać naturalny proces pogarszania się wzroku? Czy powinnyśmy używać różnych okularów do rożnych czynności? Czym są okulary progresywne? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był optometrysta Rafał Bohdanowicz.
Oliwka choruje na achondroplazję. Matka zrzekła się władzy rodzicielskiej zaraz po urodzeniu Oliwki. Na szczęście dziewczynka znalazła rodzinę zastępczą. Pod swoje skrzydła wzięła ją Iwona Szmigiel. Okazuje się, że wbrew zasadom choroby, Oliwka urosła...
Andrzej Polan, w kuchni Dzień Dobry TVN, przygotował ciasto marchewkowe idealne ze szklanką soku pomarańczowego oraz pieczone placki z cebulą i makiem idealne ze szklanką soku pomidorowego. Towarzyszyła mu Joanna Koroniewska, ambasadorka akcji "5 porcji zdrowia".
Dzieci nieszczepionych jest coraz więcej. Szczepionki przeciw np. osie czy odrze mają złą sławę. W 2013 roku liczba takich dzieci wyniosła pięć i pół tysiąca. Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci? Czy nie stać ich na szczepionki, a może powód jest zupełnie inny? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Bogumiła Litwińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Czy szczepionki nadal zawierają rtęć?
Wiele dzieci nie lubi się myć i niestety niektórym ta niechęć nie przechodzi wraz z wiekiem. Kiedy ktoś, umęczony nieprzyjemnych zapachem, zwróci im uwagę, lubią odwoływać się do znanego powiedzenia: "Częste mycie skraca życie". Czy rzeczywiście tak jest? O tym w Dzień Dobry TVN dermatolog Marcin Ambroziak.
Czy każdy lek ma swój tańszy zamiennik? Czy zamienniki leków są bezpieczne dla zdrowia? Gdzie ich szukać - w aptece czy w Internecie? O lekach generycznych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN Katarzyną Sabiłło z Fundacji "Lege Pharmaciae".
Miała wypadek samochodowy, po którym lekarze nie dawali jej dużych szans na przeżycie. Rodzice byli przygotowani na najgorsze. Jednak po trzech miesiącach Ludwika odzyskała świadomość, a od czterech lat pracuje nad sobą, aby odzyskać sprawność i energię. Co do tej pory udało jej się zrobić? W jaki sposób wypadek wpłynął na jej psychikę? Ludwiko, trzymamy za Ciebie kciuki, mocno!
Boli cię głowa, jesteś zmęczona, masz wahania wagi i problemy z koncentracją? Twój organizm może być zakwaszony! Co jest przyczyną zakwaszenia organizmu i jak to sprawdzić? Jak można odkwasić organizm? O tym w Dzień Dobry TVN dietetyk Magdalena Jarzynka.
Palacze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego palą. To inherentna cecha nałogu. Częściej zapadają na nowotwory, w tym najczęściej złośliwe, choroby serca, krążenia. Koszty leczenia chorób odtytoniowych szacowane są na kilkanaście miliardów złotych rocznie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Bożena Janicka z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz prof. Witold Rużyłło - dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Trwa nowa akcja Fundacji TVN "Nie jesteś sam" i firmy odzieżowej. Dorota Wellman wzięła w niej udział. "Nosisz koszulkę, pomagasz potrzebującym". W akcję charytatywną zaangażowały się także: Daria Widawska i Dorota Gardias. Przyłącz się do akcji "Dobro jest w modzie"!