Grupa edukatorów seksualnych Ponton opracowała raport, z którego wynika, że ginekolodzy nie chcą zlecać badań najmłodszym pacjentkom, np. badań piersi. Pozwalają sobie na wygłaszanie prywatnych i wulgarnych opinii. Nie chcą przepisywać tabletek antykoncepcyjnych nastolatkom. Nawet polecają się napić alkoholu. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz Małgorzata Kot, autorka raportu.
Niestety w życiu zdarzają się sytuacje, które potrafią nieźle nas zestresować. Spotkanie z niektórymi ludźmi też potrafi wyprowadzić nas z równowagi. Najlepiej wtedy rozładować ten stres, ale nie na osobach najbliższych, tylko podczas ćwiczeń. W Dzień Dobry TVN trener personalny Szymon Gaś i prezenterka telewizyjna Katarzyna Kępka pokazali ćwiczenia, które pozwolą nam pozbyć się stresu. A Marcin Prokop zaprezentował własną definicję aktywności ruchowej.
Syn Pani Jolanty Kruczkowskiej, w 2010 roku, uległ poważnemu wypadkowi. Lekarze stwierdzili u niego śmierć mózgu. Pani Jolanta zgodziła się na oddanie organów syna do przeszczepu. Jak sama przyznaje - nie była to łatwa decyzja. Teraz założyła fundację, która pomaga takie niełatwe decyzje świadomie podjąć. W studiu Dzień Dobry TVN w przejmującej rozmowie z Dorotą i Marciem. Jak przebiega procedura orzekania śmierci mózgu?
Jedne mniej lub bardziej widoczne, ale każde może być niebezpieczne. Każde znamię na ciele trzeba pokazać lekarzowi. Najbardziej niebezpieczne są te bardzo ciemne - to kandydaci do zbadania. Jak działa dermatoskop? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dermatolog Łukasz Preibisz.
Wbrew pozorom kuchnia wcale nie jest najbardziej higienicznym miejscem w mieszkaniu, a na desce do krojenia znajduje się 200 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej! Jak to się dzieje i jakie deski do krojenia są dla nas najbezpieczniejsze?
Marcin Halbiniak jest znany przede wszystkim z serialu Detektywi. Jakiś czas temu bardzo ucierpiał w wypadku samochodowym. Złamania jego kości były bardzo poważne. Lekarze mówili, że rehabilitacja może potrwać dłużej niż 2 lata. Marcin nie chciał tak długo czekać. Co było powodem, dla którego zawalczył o pełną sprawność? I czy ją odzyskał? O tym powiedział w Dzień Dobry TVN. Brawo Marcinie!
Mowa o nikotynie płynnej, którą wypełnia się, ostatnio tak modne, e-papierosy. Można ją kupić w różnych smakach: czekoladowym, owocowym, kawowym czy nawet gumy do żucia. Czy płyn, który ma tak przyjemny smak może faktycznie przyczynić się do śmierci? O tym gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Burda.
Amnezja to dysfunkcja pamięci deklaratywnej. Nie ma reminiscencji, wspomnień, faktów z przeszłości, istnieje tylko "tu i teraz". Pamięć krótkotrwała jednak pozostaje. Co rusz media donoszą o ludziach, którzy odnajdują się w dziwnych okolicznościach zupełnie nie wiedząc kim są i skąd pochodzą. Taka dolegliwość dotknęła mężczyznę znalezionego w pobliżu myjni samochodowej w Oslo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i szef działu nauka miesięcznika „Focus" Jan Stradowski. Jakie obszary w mózgu odpowiadają za pamięć i dlaczego nie jest to jeden obszar?
Okazuje się, że nawet 18 mln osób po czterdziestym roku życia ma lub będzie miało, problemy ze wzrokiem. Jak się tego ustrzec? Czy społeczeństwu grozi "ślepota"? Czy można zatrzymać naturalny proces pogarszania się wzroku? Czy powinnyśmy używać różnych okularów do rożnych czynności? Czym są okulary progresywne? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był optometrysta Rafał Bohdanowicz.
Oliwka choruje na achondroplazję. Matka zrzekła się władzy rodzicielskiej zaraz po urodzeniu Oliwki. Na szczęście dziewczynka znalazła rodzinę zastępczą. Pod swoje skrzydła wzięła ją Iwona Szmigiel. Okazuje się, że wbrew zasadom choroby, Oliwka urosła...
Andrzej Polan, w kuchni Dzień Dobry TVN, przygotował ciasto marchewkowe idealne ze szklanką soku pomarańczowego oraz pieczone placki z cebulą i makiem idealne ze szklanką soku pomidorowego. Towarzyszyła mu Joanna Koroniewska, ambasadorka akcji "5 porcji zdrowia".
Dzieci nieszczepionych jest coraz więcej. Szczepionki przeciw np. osie czy odrze mają złą sławę. W 2013 roku liczba takich dzieci wyniosła pięć i pół tysiąca. Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci? Czy nie stać ich na szczepionki, a może powód jest zupełnie inny? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Bogumiła Litwińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Czy szczepionki nadal zawierają rtęć?
Wiele dzieci nie lubi się myć i niestety niektórym ta niechęć nie przechodzi wraz z wiekiem. Kiedy ktoś, umęczony nieprzyjemnych zapachem, zwróci im uwagę, lubią odwoływać się do znanego powiedzenia: "Częste mycie skraca życie". Czy rzeczywiście tak jest? O tym w Dzień Dobry TVN dermatolog Marcin Ambroziak.
Czy każdy lek ma swój tańszy zamiennik? Czy zamienniki leków są bezpieczne dla zdrowia? Gdzie ich szukać - w aptece czy w Internecie? O lekach generycznych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN Katarzyną Sabiłło z Fundacji "Lege Pharmaciae".
Miała wypadek samochodowy, po którym lekarze nie dawali jej dużych szans na przeżycie. Rodzice byli przygotowani na najgorsze. Jednak po trzech miesiącach Ludwika odzyskała świadomość, a od czterech lat pracuje nad sobą, aby odzyskać sprawność i energię. Co do tej pory udało jej się zrobić? W jaki sposób wypadek wpłynął na jej psychikę? Ludwiko, trzymamy za Ciebie kciuki, mocno!
Boli cię głowa, jesteś zmęczona, masz wahania wagi i problemy z koncentracją? Twój organizm może być zakwaszony! Co jest przyczyną zakwaszenia organizmu i jak to sprawdzić? Jak można odkwasić organizm? O tym w Dzień Dobry TVN dietetyk Magdalena Jarzynka.
Palacze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego palą. To inherentna cecha nałogu. Częściej zapadają na nowotwory, w tym najczęściej złośliwe, choroby serca, krążenia. Koszty leczenia chorób odtytoniowych szacowane są na kilkanaście miliardów złotych rocznie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Bożena Janicka z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz prof. Witold Rużyłło - dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Trwa nowa akcja Fundacji TVN "Nie jesteś sam" i firmy odzieżowej. Dorota Wellman wzięła w niej udział. "Nosisz koszulkę, pomagasz potrzebującym". W akcję charytatywną zaangażowały się także: Daria Widawska i Dorota Gardias. Przyłącz się do akcji "Dobro jest w modzie"!
Kobieta, w czasie ciąży, zazwyczaj przybiera na wadze. Joanna Gocławska-Mazur, młoda mama i trenerka, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedziała o swojej walce z nadwagą i drodze, jaką musiała przebyć, by przeistoczyć się w motyla! Dlaczego zdecydowała się pomagać innym mamom, których kształty po ciąży stały się nieco rubensowskie? W jakim czasie, po ciąży, można zacząć ćwiczyć?
Badania są zatrważające - co piąty młody Polak ma już za sobą eksperymenty z narkotykami! Nie są to już od dawna znane narkotyki takie jak: heroina, amfetamina i extasy, których skład i działanie są znane lekarzom. Dzieciaki sięgają także do narkotyków wieloskładnikowych, których ośrodki toksykologiczne nie są w stanie przebadać! W Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko mówił o zagrożeniu związanym z braniem nowoczesnych narkotyków i jak rozpoznać, czy dziecko jest pod wpływem dopalacza.
Wychowanie niepełnosprawnego dziecka na pewno nie jest łatwe. Wielu mężczyzn to przerasta, dlatego odchodzą od rodziny. Dlaczego jest to takie trudne dla nich? W Dzień Dobry TVN odpowiedzieli na to pytanie Edyta Bienias – mama samotnie wychowująca niepełnosprawnego syna i Marek Wysocki – ojciec niepełnosprawnego dziecka.
I nie po to, by szokować, ale po to, by zwrócić uwagę na palący problem - rak jąder. O raku piersi mówi się wszem wobec, ale kurtyna milczenia zapada, kiedy mamy do czynienia z rakiem jąder. Pewna grupa mężczyzn postanowiła to zmienić. W Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Tomasz Bużański, urolog, oraz Rafał Liszewski, który umieścił swoje zdjęcie w Internecie w ramach solidarności z chorymi na raka jąder. Jak szukać symptomów raka jąder?
Została potrącona przez tramwaj. W wyniku poniesionych obrażeń straciła nogę. Poznajcie Izabelę Słowik, bohaterkę kolejnego odcinka cyklu "To cud, że żyję", która powtarza wszystkim, że warto żyć i walczyć o siebie.
Bóle kręgosłupa, ból nóg i pleców, ból podczas stosunków, następstwa rozcięcia krocza. To tylko niektóre objawy po ciąży. Jak sobie z nimi radzić, w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła Monika Krawczyk - rehabilitantka.
Gośćmi Zielonych Drzwi i Anny Maruszeczko byli: prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka i Pani Bożena Walter, prezes Fundacji 'TVN nie jesteś sam'. Klinika świętuje 10-lecie istnienia, a Fundacja TVN wyremontowała klinikę za 30 milionów złotych.
Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy najbardziej znanego bioenergoterapeutę w Polsce - Zbyszka Nowaka i jego żonę Aleksandrę Nowak, która zajmuje się kontaktem Pana Zbyszka z mediami. Jak się poznali? Jaki prywatnie jest Zbyszek Nowak, który w latach 90. prowadził popularny program "Ręce, które leczą"? Kto rządzi w ich związku? Na co znany bioenergoterapeuta wydaje zarobione pieniądze? Jakie ma słabości?
Implant ma długość około 4 centymetrów. Wszczepienie wymaga znieczulenia miejscowego. Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tej innowacyjnej w Polsce metody antykoncepcji? Czy jest bardziej bezpieczny niż tabletki antykoncepcyjne? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Grzegorz Południewski - ginekolog i położnik. Jaka jest skuteczność tej metody w zestawieniu z innymi, bardziej popularnymi?
W sklepach ze zdrową żywnością pojawiły się produkty pochodzące z Azji i Ameryki Południowej: spirulina, chlorella, fasolka adzuki, stewia i jagody goji. Zaliczane są do superfoods, czyli bardzo zdrowych produktów. Mają one coraz więcej zwolenników. Ale, czy każdy może je jeść? Czy swoją codzienną dietę można oprzeć tylko o te produkty? I czy w Polsce od lat hodowane warzywa i owoce mają podobe działanie? O tym w Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
Czym objawia się nietolerancja laktozy? Jaki produktów nie powinny spożywać osoby z nietolerancją laktozy? Czym można zastąpić mleko w diecie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN alergologa dr Piotra Dąbrowieckiego.
Strażak Sławomir Wilczyński udowadnia, że wystarczy wierzyć i chcieć, by wyjść nawet z największej opresji. Pan Sławomir, będąc na służbie, uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Stracił obie nogi i nie może już wrócić do pracy. Dlaczego firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić mu odszkodowania? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "To cud, że żyję".