Ta choroba może nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Wywoływana przez bakterie, które przenoszą kleszcze. Do czego może doprowadzić nieleczona borelioza? Czy może doprowadzić do śmierci? Jakie obszary naszego ciała lubią kleszcze? Czy możemy już mówić o epidemii tej choroby? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Janem Stradowskim, dziennikarzem naukowym i szefem działu nauki magazynu „Focus”, który z wykształcenia jest lekarzem medycyny.
Osłabieniem brak apetytu, utrata wagi, mdłości i rozpieranie w brzuchu po jedzeniu - to tylko niektóre z pierwszych objawów marskości wątroby. Kolejnymi, w bardziej zaawansowanym stadium, są: żółtaczka i gromadzenie płynów w jamie otrzewnej. Jednak marskość wątroby może przez lata rozwijać się bezobjawowo. Dlaczego chorują na nią coraz młodsi ludzie? Co jest najczęstszą przyczyną zwłóknienia wątroby? Jak leczyć marskość wątroby? Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Piotr Gryglas.
Wydawałoby się, że ta bakteria jest już zwalczona. Mamy szczepionki, antybiotyki, a mimo to rośne liczba chorych na krztusiec. Dlaczego? Jakie grupy wiekowe najgorzej znoszą chorobę? Jakie są objawy krztuśca? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego.
Chore dzieci są porzucane w szpitalnych łóżkach. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był profesor Janusz Książek z Centrum Zdrowia Dziecka. Jak skrócić ich proces adopcyjny? Czy rodzice w ogóle nie interesują się swoimi chorymi dziećmi? Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci? Zapraszamy, w imieniu Anny Maruszeczko, na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Kamil Bednarek, Maciej Miecznikowski, Szymon Majewski i Jarosław Boberek zaśpiewali i zatańczyli dla dzieci chorych na nowotwory. To była dla nich jedyna okazja, by choć na chwilę zapomnieć o chorobie. W studiu Dzień Dobry TVN Jarosław Boberek opowiedział o dzieciach, którym nie zostało już wiele czasu...
Aż 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Wielu z nich nawet nie wie, że na nią choruje. Cukrzyca jest szczególnie groźna dla dzieci. Jak rozpoznać cukrzycę na wczesnym jej etapie? Jak wygląda dieta cukrzycowa? Czy dziecko chorujące na cukrzyce może jeść słodycze? Jak żyć z tą chorobą? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Olę Budzyńską - mamę Jasia chorującego na cukrzycę oraz dr Martę Wysocką-Mincewicz - kierownika Oddziału Diabetologii w Centrum Zdrowia Dziecka.
Trwa akcja Movember. W jej ramach prowadzący i reporterzy Dzień Dobry TVN zapuszczają wąsy, a tymczasem autor tego video zwrócił uwagę na problem raka prostaty w nieco inny sposób... Jaki? Warto obejrzeć.
Katarzyna Gajewska ma 35 lat i pracuje jako psycholog. Powoli traci wzrok. Jak pogodzić się ze stratą wzroku i czy w ogóle jest to możliwe? O tym Pani Katarzyna opowiedziała studiu Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Anny Maruszeczko "Zielone Drzwi".
W Polsce 31 proc. dorosłych przyznaje się do palenia papierosów. 14 proc. młodych ludzi w wieku 15-20 lat to palacze. Już dziś wiadomo, że połowa z nich umrze z powodu nowotworu płuc. Dlatego warto rzucić palenie już dzisiaj - w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak skutecznie rzucić palenie? Przyznajcie się, ile razy próbowaliście rzucić palenie papierosów? Udało Wam się rzucić palenie?
Okazuje się, że męskie penisy są narażone na niebezpieczny ucisk siodełka w czasie jeżdżenia na rowerze. Może to powodować impotencję. Amerykański urolog przeprowadził badania z których wynikało, że u kolarzy cztery razy częściej niż np. u pływaków czy biegaczy występują zaburzenia erekcji. W Warszawie pewien kolarz doznał bardzo poważnego urazu - rama wypożyczonego roweru pękła na pół i uszkodziła mu prącie. Czy zatem mężczyźni powinni zrezygnować z jazdy na rowerze? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: Daria Kałuzińska, znajoma poszkodowanego, oraz internista dr Piotr Gryglas.
3-letni Krystian Polkowski cierpi na neuroblastomę IV stopnia, jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Z medycznego punktu widzenia już dawno nie powinien żyć. Jednak chłopiec kurczowo trzyma się życia. Krystian potrzebuje kilkuset tysięcy złotych na leczenie. Jan Komasa i Józef Pawłowski, a także kilkanaście innych gwiazd, postanowili mu pomóc. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Polkowska, mama Krystiana, oraz Paulina Szubińska-Gryz, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Jak czuje się teraz Krystian?
Naomi Muras cierpi na zespół Proteusza. To rzadka choroba genetyczna. Długo ukrywała chorobę. Jej pasją jest fotografowanie, w szczególności mody. Vogue, zwany "biblią mody" opublikował jej zdjęcia. Marzy o tym, by spotkać swojego idola, którym jest ... Marcin Tyszka. W studiu Dzień Dobry TVN Naomi opowiedziała o swojej chorobie i o tym, jak odniosła spektakularny sukces. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Dla wielu kobiet poród, zamiast być najwspanialszym momentem w życiu, jest traumą, która w późniejszych etapach życia nie pozwala na posiadanie drugiego dziecka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem były: Karolina Piotrowska – organizatorka akcji „Lepszy poród”, w której kobiety piszą na kartkach, co przeżyły podczas porodu, oraz Ewa Sokołowska-Fabisiewicz – mama pięcioletnich bliźniaczek. Swój poród pamięta jako jedno z najgorszych momentów w swoim życiu.
W październiku 2010 r. w wieku 3,5 roku Oliwier zachorował na neuroblastomę IV stopnia - złośliwy nowotwór z przerzutami do szpiku, węzłów chłonnych i kości. Po 8 cyklach chemioterapii, operacji wycięcia guza, autoprzeszczepie, radioterapii – w lutym 2012 r. udało mu się wygrać z nowotworem – na kolejne 2 lata. Niestety w styczniu tego roku choroba wróciła ze zdwojoną siłą. Rodzice zbierają środki na kosztowną zagraniczną terapię, która znacząco zwiększy jego szansę na wyzdrowienie. Jaki jest stan zdrowia chłopca? Kiedy będzie mógł skorzystać z terapii eksperymentalnej? Jak lokalna społeczność zaangażowała się w pomoc Oliwierowi? Kto ze znanych osób postanowił pomóc chłopcu? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: przyjaciółkę rodziny chłopca Monikę Karpińską oraz piłkarzy: Radosława Majdana i Piotra Świerczewskiego.
20-22 listopada odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych, poświęcony transplantologii. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był prof. Tadeusz Wróblewski, z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby z Warszawskiego Uniwersytet Medyczny. Jakie filmy będą wyświetlane na festiwalu? Czy to są filmy instruktażowe czy fabularne? Jak wygląda statuetka?
Od trzech miesięcy w cyklu EWOlucja śledzimy zmagania trzech wspaniałych kobiet Joanny, Ani i Agnieszki. Pod skrzydłami Ewy Chodakowskiej próbują zmienić swoje życie i swoje ciało. Dziewczyny wzięły udział w warsztatach treningowych, które organizuje Ewa. Jak je wspominają? O tym opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN. Jaką trenerką jest Ewa?
Fundacja "Jesteśmy kroplą" zajmuje się dostosowaniem do fizyczności dzieci z niepełnosprawnościami placów zabaw i eliminowanie barier architektonicznych. Są kroplą w morzu potrzeb. Ale kroplą, która draży skałę. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Dąbrowska, Prezes Stowarzyszenia Jesteśmy Kroplą, oraz Agata Battek. Jak zamierzają zmienić rzeczywistość, by była atrakcyjna dla wszystkich?
Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc często są mylone z innymi dolegliwościami. Dr Piotr Dąbrowicki, alergolog, w TVN Cafe, wyjaśnił jej genezę i następstwa. Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Jak rozwija się choroba? O ile, nieleczona, skraca życie? Jakie są choroby towarzyszące obturacyjnej chorobie płuc?
Marzena Erm była naszym gościem w kwietniu 2013 roku. Wspólnie ze swoim kolegą - Mateuszem opowiadali o akcji zbierania pieniędzy na jej leczenie. Pieniądze udało się zebrać. Kolejnym etapem leczenia miał być przeszczep szpiku... niestety przeszczep odwołano. Dlaczego?
Korzystanie z solarium przed 25. rokiem życia dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Jakie znamię na skórze powinno nas zaniepokoić i, kiedy powinniśmy się zgłosić do dermatologa? Czy poparzenia w wieku dziecięcym mogą być przyczyną czerniaka u dorosłego już człowieka? Czym jest tzw. akumulacja promieniowania ultrafioletowego? I jak zabezpieczać skórę przed słońcem? O tym w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.
Czy można skutecznie schudnąć bez dietetyka, by uniknąć efektu jojo? Ile trzeba przetestować na sobie diet, żeby wreszcie trafić na tę odpowiednią, która pozwoli zrzucić nam zbędnie kilogramy? O tym, jak chudnąć się w domu, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dietetyczką i psychologiem Agata Ziemnicką.
Komórki macierzyste ratują życie. Krew pępowinową można przechowywać na gorsze czasy w specjalnie do tego przeznaczonych warunkach. Jak często wykorzystywana jest krew pępowinowa? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Grzegorz Humienny, tata Michała, któremu komórki macierzyste uratowały życie oraz lek. med. Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym różni się krew pępowinowa od tej z późniejszych etapów naszego życia? Czym jest bak komórek macierzystych i jak w nim ulokować swoją przyszłość, by potem wyjąć odsetki?
Grzyby mogą zaatakować nasz organizm. Tworzą one naturalną mikroflorę jelita. Jednak czasem wymykają się spod kontroli organizmu i wtedy mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jakie są objawy zagrzybienia organizmu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Piskała, dietetyczka.
Długie włosy to atrybut kobiecości. Kiedy się go traci zyskuje on na wartości. Szczególnie, kiedy nowotwór pozbawia włosów małą dziewczynkę. Coraz więcej osób i salonów fryzjerskich dołącza do akcji "Włosem w raka". Zebrano już 23 metry włosów z 29 głów. W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: Elżbieta Rutkowska Szymska, która aktywnie wspiera akcję oraz Joanna Polkowska-Gryszczuk, która wspiera Stowarzyszenie Niebo rakowi wspak. Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Biorą tabletki z larwami tasiemca. Katują się drakońskimi dietami. Stosują nawet elektrowstrząsy. Kupują tabletki tzw. "spalacze tłuszczu" w Internecie, które w rezultacie spalają ich ciała od wewnątrz. O innymi, równie kontrowersyjnych, jeśli nie bardziej, metodach odchudzania, opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN: Agnieszka Czerwińska, była modelka XXL, która schudła 65 kilogramów oraz Anna Jelonek, dietetyk. Jak schudnąć mądrze i z głową?
Gośćmi Anny Maruszeczko w "Zielonych Drzwiach" byli dziś: Agata Gawska, wiceprezes Fundacji Aktywizacja i Dariusz Gosk, ekspert ds. włączania osób niepełnosprawnych w rynek pracy. Jak zachęcić osoby z niepełnosprawnością do aktywnego poszukiwania pracy? Jakie korzyści, z zatrudniania osób niepełnosprawnych płyną dla pracodawców?
Karolina Wiktor przeszła dwa udary mózgu. One doprowadziły do afazji. Musiała na nowo nauczyć się pisać i czytać. A książka "Wołgą przez Afazję" to zapis jej zmagań z chorobą. Karolina była gościem Doroty i Marcina w Dzień Dobry TVN. Co czuje osoba, która nie może porozumiewać się z otoczeniem? Co pozwoliło jej przetrwać trudne chwile?
Na początku dziewczynki były bardzo zamknięte, ale potem stało się jasne, że cheerleading to ich żywioł. Monika Matusiewicz - trenerka cheerleaderek na wózkach - była gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach".
Poszedł na wycięcie żylaków, a wykryto u niego ciężką chorobę nerek. W czasie rutynowych badań okazało się, że nerki już nie funkcjonują. Okatwiusz Owczarek musiał przejść ich transplantację. Dawcą była jego mama - Barbara Rzepecka. Czy nie miała wątpliwości kiedy przyszło do oddania jednej z jej nerek? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej syn Oktawiusz Owczarek.
Podobno włosy zachowują pamięć tego, co jemy i pijemy. Włos wiele mówi o naszym zdrowiu. Co wpływa na kondycję włosów - kosmetyki, które stosujemy do ich pielęgnacji czy może nawyki żywieniowe? Jak się bada włosy? Dlaczego włosy wypadają i stają się coraz słabsze? O tym w Dzień Dobry TVN trycholog Izabela Szymczak oraz prowadzący program "Ostre cięcie" w TTV - Tomasz Schmidt i Andrzej Wierzbicki.