Jedzmy mądrze, żyjmy dłużej

Co jeść by cieszyć się długim i zdrowym życiem? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały nam o tym dr Lucilla Titta, specjalistka w dziedzinie żywienia i koordynatorka projektu SmartFood w Europejskim Instytucie Onkologicznym w Mediolanie oraz dziennikarka Eliana Liotta - autorki książki "Dieta Smartfood".

Co zatem jeść?

Dwadzieścia produktow Longevity Smartfood nie tylko dostarcza bogactwa potrzebnych substancji, lecz rownież zawiera cząsteczki, które – jak potwierdzają badania in vitro oraz na modelach zwierzęcych – oddziałują na geny kontrolujące długość i jakość życia. Wszystkie produkty są łatwo dostępne i, co może zaskoczyć, jest wśród nich nawet czekolada:

Czerwone pomarańcze

Szparagi

Kaki

Kapary

Czerwona kapusta

Wiśnie

Gorzka czekolada (co najmniej 70%)

Cebula

Kurkuma

Truskawki

Owoce leśne (maliny, jagody, jeżyny i porzeczki)

Sałata

Bakłażany

Jabłka

Chili i pikantna papryka

Fioletowe ziemniaki

Ciemne śliwki

Radicchio

Czarna i zielona herbata

Winogrona

Grupa Protective Smartfood to 10 produktów i kategorii produktów, które stanowią źródło witamin, minerałów, takich jak wapń i żelazo, polifenoli, oraz dobrych tłuszczów niezbędnych naszemu organizmowi. Badania wykazały, że produkty te chronią przed otyłością i wieloma chorobami przewlekłymi. Odłóżmy na bok obsesję liczenia kalorii, włączmy do menu pełne ziarna zbóż i w spokoju delektujmy się smakiem orzechów włoskich, laskowych albo orzeszków ziemnych.

Oto talizmany Smartfood:

Czosnek

Pełne ziarna zbóż

Zioła

Świeże owoce

Orzechy

Rośliny strączkowe

Oliwa

Oleje z nasion

Nasiona oleiste

Warzywa

Czego nie jeść?

Oto lista produktów, które należy ograniczyć, bądź całkowicie wyeliminować

Wędliny. Przetworzone i zakonserwowane mięso zawiera potencjalnie rakotwórcze konserwanty, pełno w nim tłuszczów nasyconych i soli. Eksperci Światowej Fundacji Badań nad Rakiem nie popierają nawet umiarkowanego spożycia wędlin. A eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, w październiku 2015 roku, stwierdzili, że szkodzą na równi z paleniem i azbestem.

Czerwone mięso. Odrobina wołowiny, cielęciny, jagnięciny, wieprzowiny nie powinna zagrażać zdrowiu, lecz ich nadmiar bez wątpienia tak, badania nie pozostawiają wątpliwości.

Pokarmy bogate w sól. Ograniczenie spożycia soli wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem mnóstwa potraw, które ją zawierają, począwszy od gotowych produktów (nawet słodyczy).

Wysokokaloryczne produkty przemysłowe. Żywność o tak zwanej wysokiej gęstości energetycznej zawiera mnóstwo kalorii w niewielkiej ilości: to przede wszystkim tłuszcze i/lub cukry. Zastępy technologów żywienia i specjalistów od marketingu starają się, by te produkty coraz skuteczniej nęciły zewnętrznym opakowaniem i smakiem: mają się przecież sprzedać, zawojować klientów supermarketów. Lecz nadmiar ciastek, herbatników i tym podobnych produktów tuczy i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.

Słodzone napoje. Napoje gazowane, takie jak oranżada czy cola, są nafaszerowane cukrem i nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Nadmierne spożycie to prosta droga do nadwagi i otyłości, z całym wachlarzem związanych z nimi patologii. To samo dotyczy napojów o minimalnej zawartości owoców albo herbaty, za to z mnóstwem kalorii.

Alkohol. Alkohol z wina, koktajli, digestifów czy szampana jest metabolizowany jako substancja toksyczna. By uniknąć ryzyka, ustalono standardową ilość, którą organizm jest w stanie tolerować. Na przykład, jeśli chodzi o wino, jest to jeden kieliszek dziennie dla kobiet, maksymalnie dwa dla mężczyzn.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości