Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie i z nadwagą, jednak guz może pojawić się u każdej z nas. Poza regularnym badaniem się w domu należy również regularnie wykonywać badanie mammograficzne. Szybko wykryta choroba to większa szansa na przeżycie. Na czym polega badanie mammografem i kto powinien je wykonywać? A co z badaniem piersi w domu? W Dzień Dobry Wakacje o profilaktyce dotyczącej raka piersi mówiła dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld - ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
Kucharz Giancarlo Russo jest w trakcie terapii odchudzającej. W ciągu 4 tygodni schudł aż 11 kg! To jednak bardzo duże tempo utraty kilogramów. Jak racjonalnie chudnąć? Wystarczy odstawienie cukru, czy konieczny jest większy wysiłek? A może kluczem do sukcesu jest indywidualna dieta? W Dzień Dobry Wakacje mówiła o tym dietetyczka Olga Kryczka, która ma pod swoimi skrzydłami Giancarlo. Ciekawe czego kucharzowi na diecie brakuje najbardziej...
Podobno ilu byłych palaczy, tyle sposobów na rzucenie tego strasznego nałogu. Czym palenie różni się od innych uzależnień, a w czym jest do nich podobne? Jak wpływa nie tylko na nas, ale i na osoby w naszym otoczeniu? W Dzień Dobry Wakacje psycholog Ada Nowakowska z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym powiedziała o tym jak wygląda walka z nałogiem w praktyce.
W Dzień Dobry Wakacje ekspert mikroodżywiania Marta Mieloszyk-Pawelec powiedziała o diecie dobrej dla naszego mózgu. Hormony w ludzkim organizmie syntezują o różnych porach dnia i nocy, dlatego też w każdym momencie dnia są nam potrzebne różne składniki odżywcze. Co i kiedy jeść żeby właściwie nakarmić mózg? Zobaczcie przepis na idealny jadłospis na cały dzień.
Łukasz Kubot został tegorocznym triumfatorem prestiżowego turnieju tenisowego na kortach Wimbledonu. W parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo pokonali parę Oliver Marach - Mate Pavić. Gdzie stanie puchar, który Łukasz wywalczył na turnieju? Jak zareagowała mama, kiedy zadzwonił do niej tuż po wygranym meczu? Która tenisistka według Łukasza jest najładniejsza? Czy będzie namawiał swoje dzieci do gry w tenisa? Z tenisistą spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.
Sebastian Kulis to autor wirtualnego zielnika Roślinne porady. O roślinach wie prawie wszystko. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry Wakacje, aby zapytać skąd wzięła się jego pasja i czy jada tylko to co sam nazbiera. Powiedział nam również, co zrobić z częściami roślin, które zazwyczaj wyrzucamy.
Alkohol jest samodzielnym czynnikiem rozwoju nowotworów. Co sprawia, że jest taki toksyczny? Dlaczego alkohol jest bardziej niebezpieczny dla kobiet? O jego szkodliwym działaniu rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje ambasadorem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Pawłem Koczkodajem.
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryli nowe właściwości oleaceiny - składnika oliwy z oliwek. Otóż może ona zapobiegać wielu chorobom, np. udarowi i zawałowi serca. Jak naukowcy wpadli na pomysł zbadania oliwy z oliwek? Czy każda oliwa ma taką samą zawartość oleaceiny? Czy ta substancja znajduje się w jakiejś roślinie, która rośnie w Polsce? O właściwościach oleaceiny w Dzień Dobry Wakacje mówił prof. Marek Naruszewicz, pod którego kierownictwem dokonano tego odkrycia i dr Monika Czerwińska.
Dieta zawierająca warzywa i owoce jest istotnym czynnikiem obniżającym poziom zachorowania na raka. O zaletach ich jedzenia mówiła w Dzień Dobry Wakacje dietetyk kliniczna dr Iwona Sajór. Które z warzyw i owoców mają działanie przeciwzapalnie? Czy obróbka termiczna niweluje wszystkie witaminy?
Lato to dobry czas, aby odpocząć. Jak to zrobić? O swoich pomyśle na relaks prowadzącemu Projekt Plaża Olivierowi Janiakowi powiedział bloger Adam Zadrożny.
Już od najmłodszych lat warto instruować dzieci, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. O korzyściach, jakie wynikają ze znajomości zasad pierwszej pomocy prowadzący Projekt Plaża Olivier Janiak rozmawiał z blogerką i technikiem analityki medycznej Anną Dydzik.
W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy: Norberta Hubera, Mateusza "Maślaka" Masłowskiego, Jakuba Ziobrowskiego z polskiej reprezentacji juniorów oraz trenerów reprezentacji - Sebastiana Pawlika i Macieja Zendeła. Na swoim koncie juniorzy mają 48 wygranych spotkań. - Czujemy się mocni. Cieszy nas to. To jest naprawdę wspaniale uczucie - mówił w studiu jeden z trenerów. Nas też to cieszy. Gratulujemy wygranej!
Kijów. Szpital, gdzie leczą się weterani wojny, która trwa bez przerwy od 2014 roku. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej, która ponad dwa lata temu sama została poważnie ranna podczas walk we wschodniej części Ukrainy.
Gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia i złe przyzwyczajenia, mogliby uniknąć wielu chorób. Naukowcy przewidują, że do 2030 roku liczba chorych na nowotwory wzroście aż o 75 procent. Jest jednak prosty sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania - to regularna aktywność fizyczna.
Jak diagnozować pacjenta po wypadku? Jakie urazy mogą po latach dać o sobie znać? Jak często osoby po wypadkach trafiają do fizjoterapeuty? Czym jest Tergumed? Do naszego studia w Uniejowie zaprosiliśmy ekspertów: fizjoterapeutę Pawła Sitarskiego i balneologa Dariusza Klareckiego, by porozmawiać z nimi o rehabilitacji powypadkowej.
Niewierność jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń. O tym, jak poradzić sobie ze zdradą i, jak potrafi się zemścić zraniona kobieta rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Katarzyną Fik, uczestniczką programu "Projekt Lady", Tatianą Mindewicz-Puacz, mentorką w programie oraz prowadzącą Małgorzatą Rozenek-Majdan. Czy kobiety są bardziej mściwe od mężczyzn? Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami? I komu chciała "nastukać" Dorota Wellman? :-)
Polacy są w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Powstawaniu otyłości sprzyjają rożne czynniki: środowiskowe, genetyczne, a także niektóre schorzenia. Otyłość sprzyja powstawaniu m.in.: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy choroby zwyrodnieniowej stawów. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje otyłość za jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych, która zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów. Jakich? Jak wystrzegać się otyłości? I jak sprawdzić czy ten problem nas dotyczy?
Łuszczyca - ta przewlekła i nawracająca choroba ujawnia się zwykle między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Na skórze chorego pojawiają się procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów. Warto wiedzieć o łuszczycy jak najwięcej, bo to nie jest choroba zakaźna, a zachorować na nią może każdy z nas. Dlatego do studia Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów. Naszymi gośćmi byli: dr Dariusz Klarecki, balneolog i Grzegorz Rąpel, fizjoterapeuta i dyrektor ośrodka w Busku Zdroju. Co jest przyczyną łuszczycy?
25 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Jogi. Dlatego do studia Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy ambasadorkę jogi Małgorzatę Pieczyńską, Joannę Jedynak, instruktorkę jogi i panie z kołobrzeskiej szkoły jogi. Piotr Kraśko, namówiony przez Dorotę Wellman, postanowił przyłączyć się do ćwiczeń. Zobaczcie, jak mu poszło! :-) Ćwiczycie? Co daje Wam joga?
W wakacje często zapominamy o skutkach nierozsądnego opalania. Ponad trzy i pół tysiąca Polaków choruje na czerniaka. Jedną z tych osób jest Pani Monika Smykiewicz. Oto jej historia. Jakie znamiona powinny zwrócić naszą uwagę? Kto szczególnie powinien zachować umiar w opalaniu?
Są osoby, które nie piją alkoholu, nawet podczas spotkań towarzyskich. Niestety nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem gospodarzy przyjęcia lub innych imprezowiczów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego oraz popularyzatora wiedzy z zakresu savoir-vivre i etykiety w biznesie Wojciecha S. Wocława, by zapytać, jak odmawiać picia alkoholu, żeby nikt się nie obraził. Czy odwrócenie kieliszka to dobry sposób?
Niektórzy, żyjąc w ciągłym pędzie, nie potrafią nagle się zatrzymać i wyjechać na urlop. Jak można im pomóc? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psycholog Joanną Heidtman, dyrektor komunikacji i PR Pauliną Smaszcz-Kurzajewską oraz projektantem Dawidem Wolińskim. Jak nasi goście lubią odpoczywać podczas wakacji? Ile potrzebują czasu, aby się zresetować?
Gluten, nabiał, mięso... coraz częściej decydujemy się na wyeliminowanie jakiegoś produktu lub składnika z naszej diety. Przy tym nie kierujemy się zdrowym rozsądkiem i tym, czego faktycznie nie toleruje nasz organizm, a modą. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodietetyk Justynę Markowską, która powiedziała z których produktów możemy bezpiecznie zrezygnować nie narażając naszego zdrowia. Czy każdy, niezależnie od wieku, płci i rodzaju wykonywanej pracy może usunąć z diety co mu się podoba?
W Tychach powstało Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci - Świetlikowo. Uruchomiła je Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci. W akcję zaangażowała się m.in. podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. W jakim celu powstało Świetlikowo? Co zapewnia chorym dzieciom? Jak można pomóc centrum? W Tychach był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Czy między mamą na wózku a mamą na nogach jest jakaś różnica? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko spotkała się z Katarzyną Wojtaszek, niepełnosprawną mamą 11-letniego chłopca i założycielką fundacji "Jedyna taka", która między innymi wspiera niepełnosprawne mamy. Jakie przeszkody spotykają młodą mamę na wózku? I czy są takie, których nie da się "przeskoczyć"?
Podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego jego uczestnicy, zebrani w salach konferencyjnych w Katowicach, mogli obserwować na żywo pokazowe operacje wykonywane w Toruniu i Krakowie. Zabiegi były wykonywane technikami znikomo inwazyjnymi, które nie są powszechne w środowisku urologicznym. Jakie są zalety takich technik?
Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, jednak coraz więcej osób w wieku dojrzałym ma z nim problem. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet. Jakie czynniki wpływają na pojawienie się trądziku? Czy można go leczyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy można zapobiec pojawieniu się wyprysków na skórze? I czy mit o nieodpowiedniej diecie ma coś wspólnego z prawdą? W Dzień Dobry TVN o trądziku rozmawialiśmy z dermatologiem Marcinem Ambroziakiem.
Lato to czas imprez w plenerze, które są bardzo głośne. Czy w związku z tym powinniśmy zabierać na nie nasze dzieci? A jeśli tak, to jak chronić ich słuch? Czy przebywanie w głośnych miejscach niszczy słuch dziecka bardziej niż dorosłego? Może dobrym pomysłem jest wychowywanie dziecka w ciszy? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości związane ze słuchem rozwiewa audiolog i foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu dr Elżbieta Włodarczyk.
Traumatyczne zdarzenia mają negatywny wpływ na ludzką psychikę. Jak się po nich podnieść? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: terapeutkę i mentorkę z programu "Projekt Lady" Tatianę Mindewicz-Puacz.
"Woda to źródło życia" - być może to banał, ale często zapominamy o tym, jak ważne jest nawadnianie naszego organizmu, który w 70 proc. składa się z wody. Woda jest nam niezbędna do przeprowadzania wszelkiego rodzaju procesów zachodzących w człowieku: od oczyszczania z toksyn po regenerację i nawadnianie tkanek. Jak skutecznie nawadniać organizm? Czy zwykła woda wystarczy? Czy kawa i herbata faktycznie odwaniają? O symptomach odwodnienia i dbaniu o gospodarkę wodną organizmu powiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyk Ewa Sypnik-Pogorzelska.