Endometrioza dotyka ponad miliona Polek. Czym jest ta choroba? Dlaczego można ją traktować jako zmianę złośliwa? Jakie są jej objawy? Dlaczego jest groźna dla zdrowia? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN specjalistę ginekologa, eksperta w dziedzinie leczenia endometriozy dra nauk med. Mikołaja Karmowskiego.
Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie zarażenia się tą chorobą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? A co, jeśli nie wyjmiemy go w całości? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Supergan-Marwicz z UwM i ratownik medyczny Ariel Szczotok.
Podczas ślubu Pippy Middleton wiele osób zwróciło uwagę na jej pięknie wyrzeźbione ramiona. Jak zatem "zrobić sobie Pippę na ramionach"? :) Odpowiednie ćwiczenia pokazali w Dzień Dobry TVN trener personalny Tomasz Choiński i Małgorzata Włodarczyk.
Według statystyk ok. 15 proc. dzieci między 6. a 7. rokiem życia moczy się w nocy. Jak to wyeliminować? Dlaczego dzieci siusiają podczas snu? Czy jest za to odpowiedzialny stres? Do jakiego lekarza zgłosić się, kiedy dziecko moczy się w nocy? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dziecięcego Grzegorza Paruszkiewicza, aby zapytać go o zaburzenia oddawania moczu u dzieci.
Światowy Dzień bez Tytoniu to dobra okazja na rzucenie palenia. Jak to zrobić skutecznie? Jakie leki mogą nam pomóc rzucić palenie? Jakie są konsekwencje palenia? Co się dzieje w naszym ciele, kiedy rzucimy ten nałóg? O tym w Dzień Dobry TVN mówili pulmonolog dr hab. Tadeusz Zielonka i psycholog Matylda Skubikowska.
Kiedy żar leje się z nieba, dzieci lubią pluskać się w fontannie. Okazuje się, że kąpiel w takim miejscu nie jest wskazana. Jakie mikroorganizmy znajdują się w wodzie? Jakie choroby wywołują? Czy kurtyny wodne są bezpieczniejsze dla zdrowia? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał o tym z Jackiem Żakiem z Inspekcji Sanitarnej w Krakowie.
Czasami po zakończeniu burzliwej dyskusji żałujemy, że nie potrafiliśmy rzucić na czas celnej, ciętej riposty. Czy można nauczyć się odgryzania z klasą? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z aktorką Katarzyną Kwiatkowską, coachem biznesu Miłoszem Brzezińskiem i dziennikarzem Rafałem Madajczakiem.
Niewidomi gracze tenisa? Może się wydawać, że to niemożliwe. A jednak! Bind tenis to stosunkowo nowa w Polsce dyscyplina sportowa. Jak wyglądają treningi i zawody? Czym różni się od normalnego tenisa? I jak wpływa na życie codzienne zawodników? W cyklu "Zielone Drzwi" Anna Maruszeczko gościła zawodników blind tenisa: Grzegorza Kurpińskiego i Marcina Króla.
Podczas biegu survivalowego rok temu zdarzył się tragiczny wypadek. Jego uczestniczka Marzanna Wieczorek została wybita z wielkiego materaca i spadła na plecy. W wyniku upadku uszkodzony został kręgosłup. Teraz Pani Marzanna ciężko pracuje, by stanąć na nogach o własnych siłach. Jej determinacja sprawiła, że robi postępy i pomimo obaw lekarzy, którzy uważali, że nigdy nie odzyska samodzielności, zaczyna samodzielnie ruszać nogami. "Lena (wnuczka) jest moim lekarstwem" - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Olej z konopi wraca do łask ze względu na swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Co kryje w sobie olej konopny? Jak go stosować w kuchni, a jak w kosmetyce? Jak go przechowywać, by nie stracił swoich właściwości? O właściwościach oleju konopnego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem Anetą Łańcuchowską.
Z danych fundacji DKMS wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 1,2 mln potencjalnych dawców, a już ponad 4 tys. Polaków stało się dawcami szpiku kostnego. Jednym z pierwszych był ks. Piotr Sadkiewicz. Duchownego i kierownika Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Gliwicach prof. dr hab. n. med. Sebastiana Giebla zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka jest postawa Kościoła wobec transplantacji i czy w Polsce wciąż brakuje organów do przeszczepów.
Wielu uważa, że soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów. Nie każdy jednak może je nosić. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy optometrystkę Magdalenę Sadowską, aby zapytać, dla kogo są soczewki kontaktowe, a dla kogo nie, jakie choroby są przeciwwskazaniem do ich noszenia, czy można w nich spać i do czego może doprowadzić nieprawidłowe noszenie soczewek.
Według statystyk w ostatnim czasie w Polsce doszło do wzrostu zachorowań na salmonellę. Dlaczego? Dla kogo salmonella może być szczególnie groźna? Jak się chronić przed zatruciem pokarmowym tą bakterią? Jakie są objawy zatrucia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: rzeczniczki Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joannę Narożniak i internistę dra n. med. Piotra Gryglasa.
Dzika róża to najbogatsze źródło witaminy C, jakie znajdziemy w Polsce. Zawiera również karoteny. W kuchni można wykorzystać ją do zrobienia cukru i soli różanej, miodu różanego i konfitury. A jak najefektywniej wykorzystać ją w kosmetyce? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Cegielska dowiedziała się jak używać olejku i wody różanej. Czemu olej różany należy do najdroższych na świecie?
Koktajl to świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają czasu, a chcą zdrowo żyć. Do ich przygotowania wystarczy nóż, deska, blender i pomysł. Co, gdy brakuje nam tego ostatniego? Należy sięgnąć po najnowszą książkę kucharską Ewy Chodakowskiej i jej męża Lefterisa Kavoukisa. Tam znajdziesz multum prostych przepisów na proste koktajle. Czy każdy może je pić? Zastąpią nam posiłek? W Dzień Dobry TVN para opowiedziała o zbilansowanej diecie dla każdego.
Marzysz o tym, by schudnąć, ale słabość do słodyczy zawsze bierze górę? Być może zdrowe jedzenie jest wbrew twojej naturze? Hiszpańscy naukowcy odkryli zależność między genami a naszymi ulubionymi potrawami. Dziennikarz Robert Stockinger rozmawiał na ten temat przez skype z Silvią Berciano, współautorką badań.
Do tej pory karą za nieszczepienie dziecka był mandat. Rodzice płacili i dalej nie szczepili. Ostatnio do sądów spłynęły pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich rodzicom, którzy nie zaszczepili swoich dzieci. Czy to zbyt drastyczne posunięcie? Jak takie ograniczenie będzie wyglądało w praktyce? I czemu część rodziców boi się szczepień? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Paweł Grzesiowski i prawnik Eliza Kuna.
Skuszony wizją pięknego ciała, które będzie robiło wrażenie na wszystkich plażowiczach w Chałupach wybrałeś się na siłownię, ale o ćwiczeniu nie masz zielonego pojęcia? Ten materiał jest dla Ciebie! W Dzień Dobry TVN ortopeda Adrian Rymarczyk powiedział jak nie ćwiczyć. Zobacz najczęstsze błędy popełniane podczas treningu.
Od gwiazd Hollywood, przez sportowców, modelki i ludzi biznesu po "wczorajszych" imprezowiczów. Klientela barów kroplówkowych jest bardzo różnorodna. Można zamówić gotowy "koktajl", ale istnieje też możliwość dobrania jego składu do indywidualnych potrzeb. Ten dożylny zastrzyk energii może zawierać miedzy innymi witaminy, magnez i wapń. Co jeszcze? Jakie są wady kroplówek witaminowych? Być może są świetnym środkiem doraźnym, ale należy pamiętać, że nigdy nie zastąpią odpowiedniej diety i mogą być tylko dodatkiem do niej.
Anna Kmieć: "Jaś urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem wewnętrznym i wiotkością krtani. W swoim krótkim życiu przeszedł już 18 operacji. Pomimo tych swoich chorób (...) jest bardzo uśmiechnięty, ten jego uśmiech, ta jego iskierka w oczach wszystko wynagradza". Jaś Kmieć i Łukasz Malaczewski poznali się podczas rehabilitacji. Dziś są przyjaciółmi i wspólnie przygotowują się do triathlonu.
Hipnoza regresyjna jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w dzieciństwie. Czy można ją uznać za terapię? Kto może się jej poddać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka par, psycholog Zuzanna Celmer.
Jak zrobić syrop z sosny? Które pędy najlepiej się do tego nadają? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska opowiedziała o cudownych właściwościach sosny oraz zastosowaniu jej młodych pędów, pączków, kory, żywicy i drewna. Z pędów, poza syropem, można zrobić również sałatkę albo nalewkę. Co jeszcze? Wiemy, że pyłki sosny uczulają. Czy to znaczy, że sosnowa kuracja nie jest dla każdego? Na to pytanie Agnieszka Cegielska odpowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Wyniki badań u dziecka dezaktualizują się nawet w ciągu miesiąca. To jeden z powodów dla których u małych pacjentów tak trudno zdiagnozować nowotwór we wczesnym stadium. Jakie badania warto wykonywać regularnie? Czym nowotwór u dziecka różni się od raka u dorosłego? W Dzień Dobry TVN o profilaktyce onkologicznej u dzieci mówiła pediatra z Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka dr Olga Gryniewicz-Kwiatkowska.
Wirus HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, może być przenoszony drogą płciową poprzez stosunek z osobą zakażoną lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, a także używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób oraz przez łożysko lub krew w trakcie porodu. Okres inkubacji wynosi nawet kilka lat. Ile w Polsce żyje osób z wirusem HIV? Z czym muszą się na co dzień mierzyć osoby z HIV? Gdzie mogą się zgłosić po pomoc? I jak wygląda ich leczenie i czy można całkowicie wyleczyć HIV? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr n. med. Joannę Kubicką z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i Irenę Przepiórkę, certyfikowanego konsultanta ds. HIV/AIDS, prezesa Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami".
Na zespół Perraulta choruje tylko kilkadziesiąt osób na świecie. Wśród nich znalazły się pozytywnie nastawione do świata siostry: Magda i Natalia Cegielskie. Choroba odbiera im słuch i powoduje coraz większe problemy ze sprawnością fizyczną. Co sprawia im największą trudność w życiu codziennym? Pamiętają jak to jest słyszeć? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z siostrami i ich mamą Iwoną Głowacz.
Jakub Pater w wypadku samochodowym stracił przednie zęby. Nowy uśmiech chciał mieć ze względu na swoje dzieci. Zabieg wszczepiania implantów nie był prosty - doszło również do częściowego zaniku kości w szczęce. Czy przebiegł bez komplikacji o tym w Dzień Dobry TVN powiedział dr Armando Lopes z Malo Clinic. Czy panu Jakubowi trudno było przyzwyczaić się do nowych zębów?
Męczenie kleszcza, który się w nas wpił, może spowodować, że zwymiotuje. To jedna z najgorszych rzeczy, które mogą nam się przydarzyć w takiej sytuacji - to właśnie w układzie pokarmowym pajęczaka znajdują się niebezpieczne dla nas bakterie. Jak go wyciągnąć? Czy wokół ugryzienia przez zarażonego boreliozą kleszcza zawsze robi się rumień? Jakie są objawy tej niebezpiecznej choroby? O tym w Dzień Dobry TVN Barbara Pasek, która choruje na boreliozę i dr Małgorzata Konik, która specjalizuje się w leczeniu choroby.
Polacy są jednym z najbardziej otyłych narodów w Europie. Nasze dzieci zajmują niechlubne pierwsze miejsce w tym rankingu. Jak jeść i nie tyć? Dlaczego posiłki należny spożywać powoli? I po co ta szklanka wody przed jedzeniem? W Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek i prowadząca program "36,6 st. C" Ewa Drzyzga powiedzieli, dlaczego dieta to zły pomysł i co to slow food.
Bardzo wiele kobiet w ciąży ma nudności. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekspertkę mikroodżywiania Martę Mieloszyk-Pawelec, aby podpowiedziała, jak sobie radzić z tą uciążliwą przypadłością.
Mniszek lekarski towarzyszy ludziom od wieków. W Polsce jest dwieście jego odmian. Jakie ma właściwości prozdrowotne? Jak wykorzystuje się go w kosmetyce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.