Hipnoza regresyjna jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w dzieciństwie. Czy można ją uznać za terapię? Kto może się jej poddać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeutka par, psycholog Zuzanna Celmer.
Jak zrobić syrop z sosny? Które pędy najlepiej się do tego nadają? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska opowiedziała o cudownych właściwościach sosny oraz zastosowaniu jej młodych pędów, pączków, kory, żywicy i drewna. Z pędów, poza syropem, można zrobić również sałatkę albo nalewkę. Co jeszcze? Wiemy, że pyłki sosny uczulają. Czy to znaczy, że sosnowa kuracja nie jest dla każdego? Na to pytanie Agnieszka Cegielska odpowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Wyniki badań u dziecka dezaktualizują się nawet w ciągu miesiąca. To jeden z powodów dla których u małych pacjentów tak trudno zdiagnozować nowotwór we wczesnym stadium. Jakie badania warto wykonywać regularnie? Czym nowotwór u dziecka różni się od raka u dorosłego? W Dzień Dobry TVN o profilaktyce onkologicznej u dzieci mówiła pediatra z Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka dr Olga Gryniewicz-Kwiatkowska.
Wirus HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, może być przenoszony drogą płciową poprzez stosunek z osobą zakażoną lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, a także używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób oraz przez łożysko lub krew w trakcie porodu. Okres inkubacji wynosi nawet kilka lat. Ile w Polsce żyje osób z wirusem HIV? Z czym muszą się na co dzień mierzyć osoby z HIV? Gdzie mogą się zgłosić po pomoc? I jak wygląda ich leczenie i czy można całkowicie wyleczyć HIV? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr n. med. Joannę Kubicką z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i Irenę Przepiórkę, certyfikowanego konsultanta ds. HIV/AIDS, prezesa Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami".
Na zespół Perraulta choruje tylko kilkadziesiąt osób na świecie. Wśród nich znalazły się pozytywnie nastawione do świata siostry: Magda i Natalia Cegielskie. Choroba odbiera im słuch i powoduje coraz większe problemy ze sprawnością fizyczną. Co sprawia im największą trudność w życiu codziennym? Pamiętają jak to jest słyszeć? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z siostrami i ich mamą Iwoną Głowacz.
Jakub Pater w wypadku samochodowym stracił przednie zęby. Nowy uśmiech chciał mieć ze względu na swoje dzieci. Zabieg wszczepiania implantów nie był prosty - doszło również do częściowego zaniku kości w szczęce. Czy przebiegł bez komplikacji o tym w Dzień Dobry TVN powiedział dr Armando Lopes z Malo Clinic. Czy panu Jakubowi trudno było przyzwyczaić się do nowych zębów?
Męczenie kleszcza, który się w nas wpił, może spowodować, że zwymiotuje. To jedna z najgorszych rzeczy, które mogą nam się przydarzyć w takiej sytuacji - to właśnie w układzie pokarmowym pajęczaka znajdują się niebezpieczne dla nas bakterie. Jak go wyciągnąć? Czy wokół ugryzienia przez zarażonego boreliozą kleszcza zawsze robi się rumień? Jakie są objawy tej niebezpiecznej choroby? O tym w Dzień Dobry TVN Barbara Pasek, która choruje na boreliozę i dr Małgorzata Konik, która specjalizuje się w leczeniu choroby.
Polacy są jednym z najbardziej otyłych narodów w Europie. Nasze dzieci zajmują niechlubne pierwsze miejsce w tym rankingu. Jak jeść i nie tyć? Dlaczego posiłki należny spożywać powoli? I po co ta szklanka wody przed jedzeniem? W Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek i prowadząca program "36,6 st. C" Ewa Drzyzga powiedzieli, dlaczego dieta to zły pomysł i co to slow food.
Bardzo wiele kobiet w ciąży ma nudności. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekspertkę mikroodżywiania Martę Mieloszyk-Pawelec, aby podpowiedziała, jak sobie radzić z tą uciążliwą przypadłością.
Mniszek lekarski towarzyszy ludziom od wieków. W Polsce jest dwieście jego odmian. Jakie ma właściwości prozdrowotne? Jak wykorzystuje się go w kosmetyce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Jaś urodził się w 29 tygodniu ciąży i ważył 790 gramów. Rodzice Jasia oprócz wielkiej radości poczuli przerażenie i bezsilność. Lękali się o życie synka, który trafił na oddział intensywnej terapii. Jakie czynniki sprzyjają przedwczesnemu porodowi? Jakie problemy zdrowotne miewają wcześniaki? I czego najbardziej obawiają się rodzice wcześniaków? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN neonatolog prof. Ryszard Lauterbach. Ile ważyło najmniejsze urodzone dziecko?
Agencja Leżę i Pracuję nie testuje materaców, a jej pracownikom nie w głowie odpoczynek. Jej założyciele to: Artur Szaflik, który po wypadku cierpi na paraliż wszystkich 4 kończyn oraz Maja Lipiak, która od zawsze chciała poświęcić życie pomocy innym ludziom. Jak zaczęła się ich wspólna ścieżka? Opowiedzieli o tym w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko.
Wiosna to pora, kiedy rośliny budzą się do życia. Które z nich można wykorzystać do pielęgnacji ciała? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły chemiczki i zielarki: Marta Remplewicz oraz Zofia Marciniak.
W wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego Pan Eugeniusz Konieczny stracił słuch w prawym uchu. Z pomocą przyszli mu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wszczepili pacjentowi protezę ucha środkowego. To pierwsza taka operacja w Polsce i przełom w laryngologii! Jak dziś czuje się pacjent i na czym polega innowacyjność implantu? Naszymi gośćmi byli dr Agnieszka Wiatr, dr hab. Maciej Wiatr i prof. Jacek Składzień.
Każdy z nas ma w pracy stresujące momenty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa biznesu Tomasza Jamroziaka, aby powiedział, czy każdy rodzaj stresu jest niebezpieczny dla zdrowia i jak radzić sobie z długotrwałym stresem związanym z życiem zawodowym. Obok niego na naszej kanapie usiadł strażak Błażej Klęczar. Zapytaliśmy go, jak odreagowuje stres i czy strażacy czasami potrzebują pomocy psychologa.
Katar nieleczony trwa tydzień, leczony - siedem dni, a z czystkiem - cztery. Jakie są inne prozdrowotne właściwości tej rośliny? Po jaki rodzaj czystka sięgać? Czy można podawać go dzieciom? Dlaczego powinni po niego sięgać palacze? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Tabata to ostatnio bardzo modny rodzaj treningu. Czym się charakteryzuje? Jak dobierane są ćwiczenia? Jakie efekty osiągniemy wykonując je? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN trenerkę Anetę Nikodemską. Mogliśmy również zobaczyć skrócony trening w wersji dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych.
Istnieje teoria, że cukier uzależnia tak silne jak alkohol i narkotyki. Czy to prawda? Czy jedzenie niedzielnego ciasta babci to już uzależnienie? Jak na glukozę reaguje nasz organizm? W Dzień Dobry TVN dietetyk Justyna Mizera powiedziała, jak zachowuje się człowiek na cukrowym "głodzie" i kto jest w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o uzależnienie od cukru.
Przyjęło się mówić, że nasze kręgosłupy są zniszczone od długiego siedzenia. Innego zdania jest fizjoterapeuta Wacław Niedzielski, który uważa, że mamy problemy z kręgosłupem, ponieważ siedzimy w nieodpowiedniej pozycji. Jakie ma na to dowody? Jak należy siedzieć, aby nie obciążać kręgosłupa? Pan Wacław przyniósł do Dzień Dobry TVN ergonomiczne krzesło przyjazne dla kręgosłupa. Czym się różni od zwykłego krzesła? Czy siedzenie na piłce jest zdrowe?
Rak piersi dotyka wielu kobiet. Według danych jedna na osiem Polek zachoruje na ten nowotwór. Życie chorych może być łatwiejsze dzięki urządzeniu stworzonemu przez polskich naukowców - innowacyjnemu aparatowi do śródoperacyjnego naświetlania raka. Na czym polega ta metoda? Czym różni się od zwykłej radioterapii? W jakich nowotworach aparat może być wykorzystywany?
Pod skrzydłami Fundacji TVN Nie Jesteś Sam jest wielu podopiecznych. Wśród nich są Wiktoria Klińska i Paulina Bogacz. O czym marzą dziewczynki? Jak ich rodzice walczą o to, aby miały w miarę normalne dzieciństwo? W jaki sposób pomaga im fundacja? Dziewczynki i ich rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Piotr Wróbel, filmowiec i muzyk, a przede wszystkim ojciec autystycznego Iana, postanowił pokonać na piechotę ponad 500 kilometrów, by zbierać pieniądze na chorego syna i rozpropagować ideę przekazania 1 proc. podatku na jego rehabilitację. O trasie, którą pokonał, projekcie i swoim poświęceniu dla chorego syna opowiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył mu oczywiście syn Ian. Ile czasu zajęło mu pokonanie tej trasy? Czy czuje się bohaterem? I co może powiedzieć rodzicom autystycznych dzieci?
Niewłaściwa dieta matki wpływa na dziecko karmione piersią. Jak powinna odżywiać się matka? Jakich produktów nie powinna spożywać? I jak radzić sobie z kolkami u niemowlęcia? O to zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - pediatrę dr Jolantę Wacławek z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Co powinniśmy wiedzieć o autyzmie? Czy jest możliwe, aby osoby dotknięte autyzmem żyły normalne? Jak możemy im pomóc? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem i terapeutką Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, Izabelą Mingą - mamą chłopca z autyzmem oraz psychologiem i dyrektorką przedszkola dla dzieci z autyzmem Magdaleną Pytel.
Nick Littlehales uczył gwiazdy sportu, jak spać, by się wyspać. Jego bestsellerowy poradnik właśnie ukazał się po polsku. Jak należy przygotować się do snu? Ile godzin powinniśmy spać, aby się wyspać i w jakiej pozycji? Nicka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wypadek żużlowca Tomasza Golloba był bardzo poważny. W jego wyniku sportowiec ma liczne obrażenia, w tym uraz kręgosłupa. Czy Tomek ma szansę wrócić do pełnego zdrowia? Co się działo w trakcie jego wybudzenia ze śpiączki farmakologicznej? Jak pracuje się ze sportowcami po takich wypadkach? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z: psycholog sportu Katarzyną Selwant, fizjoterapeutą Damianem Danielskim i reporterem Uwagi, który po wypadku żużlowca rozmawiał z jego rodziną - Jakubem Dreczką.
Pokrzywa to wyjątkowe źródło witamin i minerałów. Jakich? O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. W jakich miesiącach najlepiej zbierać pokrzywę? W jakiej postaci można ją serwować?
Często z tego, że zajadamy stres, zdajemy sobie sprawę już po fakcie. Za chwilę gastronomicznej przyjemności płacimy poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Wtedy znowu sięgamy po jedzenie, by poprawić sobie nastrój. Jak wydostać się z zaklętego kręgu? Czy podjadanie związane jest tylko ze stresem? O tym w Dzień Dobry TVN żona kucharza Jana Kuronia Aneta Kuroń i psychodietetyk Justyna Markowska.
Lekarz gwiazd, autor książki "Twoje zdrowie w twoich rękach", francuski kardiolog i dietetyk. W Dzień Dobry TVN dr Frédéric Saldmann wytłumaczył, na czym polegają systemy samoleczenia, w które wyposażony jest ludzki organizm. Dlaczego należy spać nago i w zupełnej ciemności? Jaka jest optymalna długość urlopu? I co to znaczy, że "ładujemy się w ruchu"?
Skakanie na skakance jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Jak robić to prawidłowo? Jak minuta skakania wpływa na nasz organizm? W Dzień Dobry TVN trener personalny Szymon Gaś, trenerka Katarzyna Kępka i niezwykła moc skakanki!