Strój do jazdy konnej – z czego się składa i jak wybrać najlepszy?

Dwie osoby jadące konno przez park
Fot. vm/ Getty Images
Marzysz o galopie przez lasy lub udziale w zawodach skoków przez przeszkody? Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z jeździectwem jest dobrze skompletowany strój do jazdy konnej. Dowiedz się, z jakich elementów powinien się składać.

Jazda konna, tuż obok golfa i tenisa, uznawana jest za sport niezwykle elitarny. Jednak choć kiedyś uprawiała go jedynie arystokracja, dziś dostępny jest dla każdego. Jeździectwo w różnej jego formie uprawiają dorośli i dzieci, kobiety i mężczyźni. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do grona jeźdźców, pamiętaj – zanim znajdziesz odpowiedniego konia, musisz skompletować strój do jazdy konnej . Bez względu na to, czy będziesz trenował ujeżdżanie czy skoki przez przeszkody, będzie Ci potrzebny podstawowy zestaw odpowiedniej odzieży. Sprawdź, co się na niego składa i jak go dobrać, by spełniał swoją funkcję.

Strój do jazdy konnej dla początkujących – z czego się składa?

Strój do jazdy konnej powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do Twojej sylwetki. Nie może na nim nic powiewać lub trzepotać, ponieważ nawet najmniejszy hałas może spłoszyć konia. Kostium nie powinien być jednak zbyt ciasny, aby nie krępował ruchów. Dodatkowo musisz zadbać o elementy zapewniające Ci bezpieczeństwo w czasie jazdy oraz potencjalnego upadku. Podstawowe stroje do jazdy konnej składają się z:

· nakrycia głowy – każdy jeździec powinien mieć na sobie odpowiednie nakrycie głowy: toczek lub kask z regulowanym paskiem pod brodą. Nakrycie ochroni głowę podczas upadku lub od uderzenia np. o gałąź drzewa. By spełniało swoją funkcję, musi być dobrze dopasowane do kształtu czaszki. Jeśli najczęściej jeździsz w upalne dni, poszukaj przewiewnego toczka lub kasku z odpowiednimi otworami wentylacyjnymi;

· kamizelka ochronna – niezależnie od warunków atmosferycznych na koszulkę, bluzę lub kurtkę załóż specjalną ochronną kamizelkę. Jej wzmocniona struktura ochroni jeźdźca w trakcie upadku. Damski strój do jazdy konnej będzie różnił się od męskiego dopasowaniem oraz wcięciem w talii;

· buty i sztylpy – bardzo ważnym element stroju do jazdy konnej jest odpowiednie obuwie. Powinno ono być wąskie i mieć twardą podeszwę. Podczas jazdy będziesz często opierał stopy o strzemiona, a miękka podeszwa może szybko spowodować ból stóp. Na łydki załóż sztylpy, czyli skórzane ochraniacze, które zabezpieczą Twoje nogi przed otarciami;

· spodnie – na początku przygody z jeździectwem wystarczą Ci obcisłe, ale elastyczne spodnie lub legginsy. Stroje do jazdy konnej doświadczonych jeźdźców składają się jednak ze specjalnych bryczesów. Są one wyposażone w dodatkowe materiałowe wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenie;

· palcat – nazywany również szpicrutą, to niedługi bat zakończony małą „łopatką”. Jest pomocny przy komunikacji człowieka z koniem. Poprzez delikatne smaganie lub uderzanie ciała konia jeździec może wysyłać mu komendy i sygnały.

· rękawiczki – zakłada się je do jazdy konnej bez względu na porę roku czy pogodę. Pomagają w utrzymaniu wodzy i palcatu.

Strój do jazdy konnej dla dzieci – jaki wybrać?

Strój do jazdy konnej dla dzieci nie różni się wiele od jego wersji dla dorosłych. Z tego też powodu bez względu na to, czy jest to strój do jazdy konnej dla dziewczynki czy dla chłopca, będzie on prawdopodobnie w klasycznej kolorystyce: czarnej, brązowej lub beżowej. Zestaw dla dziecka można urozmaicić kolorową koszulką z komiksowym wizerunkiem konia lub kolorowymi ozdobami na kask. Przy wyborze stroju do jazdy konnej dla dziecka pamiętaj , że jest ono zazwyczaj dużo bardziej narażone na różnorodne kontuzje i otarcia. Obowiązkowo musi więc ono założyć dobrze dopasowany toczek i kamizelkę. W czasie zimniejszych dni nie zapomnijmy o szaliku i rękawiczkach, a nawet bawełnianej czapce zakładanej pod kask.

Konkursowy strój jeździecki – co założyć na zawody?

Gdy przejdziesz już przez pierwszy etap nauki jazdy konno, przyjdzie czas na Twoje pierwsze zawody jeździeckie. Oprócz doświadczenia i nietuzinkowych umiejętności będzie Ci potrzebny odpowiedni konkursowy strój jeździecki . Nie ma jednej konkretnej reguły mówiącej, jak taki strój na konia powinien wyglądać. Zasady dotyczące ubrania jeźdźca narzuca bowiem organizator konkursu. Zazwyczaj wymagana jest jeździecka marynarka, koszula z wysokim kołnierzykiem, białe bryczesy oraz krawat lub muszka. Dopuszczalnych jest zaledwie kilka kolorów stroju: czarny, czerwony, granatowy, niebieski, zielony, szary i brązowy. Strój do jazdy konnej musi być czysty, schludny i dopasowany. Najważniejszą regułą jest jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa, czyli posiadanie toczka.

Zobacz film: Święto jeździectwa. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!