24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Otyłość to poważna cywilizacyjna, choroba, na którą cierpi ponad 60 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. Problem otyłości dotyczy także dzieci. O przyczynach otyłości, prawidłowym odżywianiu, sprawności fizycznej i metodzie "małych kroczków" rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Ewą Chodakowską, trenerkę fitness i idolką milionów kobiet. - Nie ma wymówek (...), możemy o siebie zadbać, bo zdrowie jest priorytetem - mówiła w Dzień Dobry TVN Ewa Chodakowska.
Poziom głośności w polskich szkołach przekracza wszelkie normy. Z głośnej szkoły dziecko wychodzi na pełną szumów i gwaru ulicę. Na uszach ma słuchawki, a z nich leci głośna muzyka. Potem wraca do domu, ogląda telewizor i gra w gry - często również z użyciem słuchawek żeby nie przeszkadzać innym domownikom. To wszystko sprawia, że nasze dzieci zaczynają tracić słuch w coraz młodszym wieku. Jak je przed tym uchronić? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to specjalistę od dźwięku i układu słuchowego - otochirurga prof. Henryka Skarżyńskiego.
"Dieta Mind" to nie tylko sposób jedzenia. To sposób na życie. Na czym polega styl żywienia, który ma nie tylko odmłodzić nasz mózg, ale również uchronić nas przed Alzheimerem i ulepszyć zachodzące w mózgu procesy myślowe? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychodzietetyka i gastrocoacha Mikołaja Choroszyńskiego - twórcę diety wspomagającej nie tylko nasz mózg, ale również resztę ciała. Dlaczego według niego ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia nie ma znaczenia? I czy fast food raz na jakiś czas przekreśla naszą szansę na zdrowy mózg?
Neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś opracowali unikalną metodę operowania tętniaków. Świat medyczny nazwał ją Teddy Bear Technique, czyli techniką na misia. Na czym ona polega? Czy sprzęt, który jest wykorzystywany przy zabiegach neurochirurgicznych jest drogi? Jednego z braci - dr Marcina Misia gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Badania czytelnictwa wskazują, że aż jedna trzecia kupowanych przez Polaków książek to poradniki. Czy tego typu lektura naprawdę nam służy? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarza Jakuba Poradę i coacha biznesu Miłosza Brzezińskiego. Co według nich powinien zawierać skuteczny poradnik?
Trichotillomania to wstydliwa choroba polegająca na wyrywaniu sobie włosów. Czasem chory nie ogranicza się do łowy i wyrywa sobie także rzęsy i brwi. Choroba dotyka aż 5 proc. społeczeństwa. Co ma wspólnego z nawykiem obgryzania paznokci? Kiedy się zaczyna? Jak chory może sobie pomóc i do kogo powinien się zgłosić? Czy trichotillomania może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia? I co czuje chory podczas wyrywania włosów? O tym w Dzień Dobry TVN trycholog i psycholog Magdalena Szymczak.
Dbanie o cerę to nie tylko drogie kremy na dzień, na noc i pod oczy. To również odpowiednia dieta. Co nas "upiększa od środka"? O tym w Dzień Dobry TVN dietetyczna Aneta Łańcuchowska. Zobacz, które kasze, mięsa, oleje, warzywa, owoce i rośliny strączkowe sprawią, że Twoja skóra będzie świetlista i nawilżona. Które z nich opóźnią procesy starzenia? I co z mitem o piciu 2 l wody dziennie? Ile faktycznie powinniśmy jej pić?
To dopiero piąty rok Macieja Oksztulskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Większość studentów w tym czasie kończy studia magisterskie. Ale nie on. Maciej za chwilę będzie bronił doktorat z prawa międzynarodowego. Z powodu autyzmu, który zdiagnozowano u niego dopiero w wieku 6 lat, aż do 2000 roku nie było z nim żadnego kontaktu. "Największym problemem jest to, żeby zrozumieć, że on ma do powiedzenia znacznie więcej" - powiedział gospodyni cyklu "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko jeden z wykładowców Maćka prof. dr hab. Maciej Perkowski. Jak doktorant wyobraża sobie przyszłość?
Po likwidacji rządowego programu wsparcia in vitro samorządy postanowiły wspierać finansowo pary starające się o dziecko tą metodą. Lokalne władze w Łodzi robią to już od roku. Ile par zgłosiło się do tamtejszego programu? Jaki był odsetek ciąż? Kto może wziąć udział w programie? Do ilu prób refundowanych można przystąpić? Jaka jest szansa na zajście w ciążę po trzech próbach? I jakie inne miasta wspierają finansowo in vitro? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekologa dr hab. n. med. Michała Radwana z Centrum Leczenia Niepłodności w Łodzi.
Wieloletnie zaniedbania spowodowały, że Pani Beata Biedrzycka w wieku 24 lat ma liczne braki w uzębieniu. Z tego powodu rzadko się uśmiecha. Zębami młodej mamy zajęli się specjaliści z Malo Clinic. Zobaczcie, jak przebiegał sam zabieg i, jak teraz, po stomatologicznej metamorfozie, wygląda Pani Beata.
Wielu wydaje się, że alkoholizm dotyczy ludzi o niższym statusie społecznym. Nic bardziej mylnego - alkoholizm jest uzależnieniem demokratycznym i dotyka także dziennikarzy, nauczycieli, prawników i lekarzy. Co decyduje o tym, że mamy problem z alkoholem? Jak piją mężczyźni, a jak kobiety? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutkę Tatianę Mindewicz-Puacz.
Ładne, białe i pełne zęby to marzenie każdego. Jak uzyskać ujmujący uśmiech? Pani Barbara to bohaterka naszej metamorfozy. W sukurs przyszła jej klinika Malo Clinic Warsaw. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Barbara Zielińska oraz dr Armando Lopez.
Asia studiuje i pracuje. Zdarza się jej więc "zarwać" noc. Zgodziła się wziąć udział w naszym eksperymencie. Porównaliśmy jej zachowanie po 30 godzinach bez snu z tym, jak zachowuje się wyspana. Asia wykonywała proste czynności takie jak: robienie makijażu czy ćwiczenie. Postarała się również odpowiedzieć na proste pytania. Nad eksperymentem czuwał dr n. med. Krzysztof Czarnobilski. Jak brak snu wpłynął na motorykę i koordynację ruchów oraz logiczne myślenie dziewczyny?
W Poznaniu w ciągu ostatnich tygodni zarejestrowano 20 przypadków podejrzeń i zachorowań na odrę. Jakie są jej objawy? W jaki sposób można się nią zarazić? Jak wygląda wysypka występująca w tej chorobie? Jakie są powikłania po odrze? W Dzień Dobry TVN mówił o tym kierownik Kliniki Pediatrii z oddziałem obserwacyjnym WUM dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Z inicjatywy wadowickiej Rady Kobiet, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek w jednej ze szkół czytano książkę "Damy, dziewuchy, dziewczyny", która zawiera historie znanych i silnych kobiet. Pomysł nie spodobał się małopolskiej kuratorce, która stwierdziła, że uczennice nie potrzebują takiej motywacji i nie trzeba ich dowartościowywać. Czy miała rację? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z autorką wspomnianej książki Anną Dziewit-Meller i psycholog dr Ewą Jarczewską-Gerc. Co robić, aby dziewczynki wyrosły na silne kobiety?
Prowadząc hedonistyczny tryb życia, można wpaść w wiele pułapek. Kiedy przyjemność staje się toksyczna i w jaki sposób może zatruwać człowiekowi życie? O uzależnieniu od przyjemności mówił w Dzień Dobry TVN terapeuta Robert Rutkowski. Wyjaśnił również, dlaczego według niego praca nie powinna być pasją.
Egzoszkielet to urządzenie wykorzystywane w wojsku do wzmocnienia mięśni żołnierzy. Sprzęt znalazł również zastosowanie w rehabilitacji osób po poważnych uszkodzeniach układu nerwowego, jak np. w przypadku Tomasza Golloba. Dosłownie stawia chorego na nogi. Na czym polega rehabilitacja za jego pomocą? Jakie warunki musi spełnić pacjent, aby do jego rehabilitacji użyty został egzoszkielet? I ile kosztuje taki sprzęt? O tym w Dzień Dobry TVN dr Krzysztof Radziszewski - koordynator Kliniki Rehabilitacji w Bydgoszczy, która na co dzień stosuje egzoszkietety.
Pigwa to idealny owoc na przeziębienie. Dla podkręcenia apetytu mamy powinny go dawać dzieciom niejadkom. Za co jeszcze należy ją cenić? Jakie przetwory można z niej zrobić? Jaka jest różnica między pigwą a pigwowcem? Jakie witaminy i składniki mineralne zawiera? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
W Polsce każdego roku średnio rodzi się tysiąc dzieci z FAS, czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym. Jak zdiagnozować tę chorobę? Jakie są jej objawy? Czy jedna lampka wina wypita w trakcie ciąży też może zaszkodzić nieurodzonemu dziecku? Czy FAS można wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeuta i diagnosta FAS Joanna Andrzejewska.
Powszechnie uważa się, że konserwanty mogą szkodzić i lepiej ich unikać. Innego zdania jest jednak prof. Krzysztof Krygier z Wydziału Nauk Żywności SGGW. Dlaczego według niego konserwanty to nie samo zło? Swoje racje przedstawił w Dzień Dobry TVN.
Dysmorfofobia to zaburzenie, w którym występuje przesadne zaabsorbowanie rzekomym defektem ciała. Przypadłość dotyczy 2 proc. ludzi i występuje częściej niż schizofremia. Prawdopodobnie cierpiał na nią Michael Jackson. Co sprzyja wystąpieniu tego zaburzenia? Jak je leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Annę Sierakowską.
Wiele kobiet marzących o dziecku szuka dawców nasienia w Internecie. Jednym z nich jest bohater naszego reportażu, który pomaga zajść w ciążę bez seksu i za darmo. Jak mówi, jest dawcą z pobudek patriotycznych. Według jego wiedzy, do tej pory, na świat przyszło 12 jego dzieci. Od kiedy jest dawcą? Jak na pomysł zostania nim zareagowała jego żona? Czy zgłaszają się do niego tylko samotne panie? Czy pokazuje kobietom badania lekarskie?
Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.
Wielu osobom wydaje się, że grypa to choroba banalna. Prawda jednak jest taka, że nie wolno jej bagatelizować. Z powodu grypy w zeszłym sezonie zmarło w Polsce ok. 140 osób, a na świecie - pół miliona ludzi. Jakie grożą nam powikłania po grypie? Ile osób zmarło w zeszłym roku z powodu Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Czy sami możemy odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN internista dr Michał Sutkowski.
Przed telewizorem też możesz ćwiczyć. Wystarczy pięć minut, by rozruszać się i - jak mówi trener Szymon Gaś - zaakcentować wszystkie partie mięśniowe. Zobaczcie, jak robi to pod okiem trenera prezenterka Katarzyna Kępka.
Polacy pokonali w niedzielnym meczu Czarnogórę 4-2. Dzięki wygranej zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie i awans na Mistrzostwa Świata w 2018 roku w Rosji. Gratulujemy i dziękujemy naszej reprezentacji!!! :-)
O najczęstszych chorobach pasożytniczych, występujących w Polsce, ich objawach i sposobie leczenia rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i specjalistą chorób zakaźnych Jolantą Popielską. Jak można się zarazić owsikami, a jak tasiemcem? Jakie są objawy owsicy i jak ją leczyć? Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać?
We wrześniu lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. W Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Wielgoś i lek. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha opowiedzieli o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Jak długo i w jaki sposób przygotowywali się do tej operacji? Jaką procedurę trzeba przejść , aby dostać się na taki zabieg? Gratulujemy polskim lekarzom!
W kolejnym odcinku cyklu Dziecinnie proste Zosia (lat 11) i Helenka (lat 8) tłumaczyły swojej babci, co wpływa na poczucie równowagi. Jakie doświadczenia przy tym zrobiły? Co pomaga w utrzymaniu równowagi?
Jest coraz zimniej, wieje duży wiatr, pada, a dni są coraz krótsze. Sprzyja to pogorszeniu samopoczucia. Jak sobie umilić jesienne dni? O gadżetach na taką pogodę mówił w Dzień Dobry TVN trener personalny Miłosz Brzeziński.