Wysokoenergetyczna dieta
Poziom energii pomoże nam podnieść dieta składająca się m.in. z dużej ilości warzyw (zarówno gotowanych, jak i surowych), owoców, zbóż (jak np. komosa ryżowa, owies czy pełnoziarnisty orkisz), pestek, orzechów, roślin strączkowych (odpowiednio przygotowanych) oraz rozgrzewających, poprawiających nasze trawienie przypraw, takich jak rozmaryn, kurkuma, imbir, tymianek, kmin rzymski itd.
Zobacz także:
Zioła na trawienie i na przemianę materii
Jak obniżyć cholesterol? Dieta i produkty obniżające cholesterol
Domowa hodowla kiełków krok po kroku
Czego powinniśmy unikać? Dużych ilości kawy i herbaty z teiną, które tylko pozornie dodają nam energii, ale w rzeczywistości uszczuplają nasze zasoby energetyczne. Powinniśmy również unikać żywności wysoko przetworzonej, alkoholu i innych używek, białej rafinowanej mąki oraz cukru.
- Nasiona pokrzywy - są naszym polskim super pokarmem. Wspierają nasz organizm w okresach wzmożonego stresu, wyczerpania i rozdrażnienia. Wzmacniają cały organizm. Bardzo korzystnie działają na nerki i nadnercza. Są przeciwzapalne, pobudzają regenerację tkanek oraz są silnie odżywcze. Można je dodawać do koktajli, zup czy sałatek. Przeciwwskazania: niewydolność nerek, choroby nadnerczy, indywidualne nietolerancje, przyjmowanie leków rozrzedzających krew, na nadciśnienie, cukrzycę i diuretyków. Pokrzywy nie powinny stosować również osoby przed i po zabiegach chirurgicznych oraz kobiety cierpiące na dolegliwości dróg rodnych.
- Chlorella i pędy młodego jęczmienia - w trakcie powrotu do równowagi warto wspierać organizm sporą dawką chlorofilu! Ten ostatni tylko jednym atomem różni się od heminy (cząstki składowej hemoglobiny). W heminie jest żelazo, a w chlorofilu magnez. Chlorofil pomaga nam delikatnie oczyścić i odżywić organizm. W cudowny sposób podnosi nasz poziom energii. Sporej dawki tego życiodajnego, zielonego barwnika dostarczą nam młody/zielony jęczmień lub chlorella (wybierajmy tę z rozbitymi ściankami komórkowymi, która dostarczy nam cennych wartości odżywczych; najmniej wychładzająca alga). Warto dodać, że chlorella jest tą rośliną, która zawiera największe dawki chlorofilu na naszej planecie. Bogaty w chlorofil jest również jarmuż. Można go przyjmować w postaci koktajlu:
Szejk energetyczny z jarmużem, jabłkiem i pomarańczą
Składniki:
- 1 większe jabłko pokrojone w kostkę
- duża garść jarmużu (duży liść)
- sok z 4 pomarańczy
- 1 łyżeczka świeżo startego imbiru
- 1/3 łyżeczki kurkumy
- szczypta świeżo mielonego pieprzu
- 1 łyżeczka naturalnego miodu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Wypijamy najlepiej od razu po zmiksowaniu.
- Prażone nasiona jałowca - choć to może nie jest najsmaczniejszy sposób na pobudzenie (jeśli szukamy alternatywy dla porannej kawy) to na pewno jest skuteczny. Wystarczy uprażyć kilka nasion jałowca, a następnie je ssać. Uwaga: przeciwwskazaniem do stosowania jałowca są ostre zapalenia nerek i ciąża.
Oddech dodający energii
Sama zdrowa dieta nie dostarczy wystarczającej ilości energii, zapewniającej nam dobre samopoczucie. Istotnym elementem naszej „gospodarki energetycznej” są: ruch i prawidłowe oddychanie. W trakcie aktywności fizycznej organizm pobiera więcej tlenu, Pobudza się również krążenie, dzięki czemu tlen dociera do wszystkich komórek ciała. Zwiększa się poziom hemoglobiny - mamy więcej energii. Choć jedzenie jest paliwem dla organizmu, nie może być ono „spalone” i przekształcone w energię i ciepło bez udziału tlenu. Oddech jest zatem jednym z najbardziej niedocenianych jej źródeł. Kiedy za oknami robi się ciepło i zielono to najlepszy moment na spacery na łonie natury lub przejażdżki na rowerze. W trakcie spaceru możemy usiąść na moment na ławce. Zamknąć oczy i przenieść uwagę na spokojny, ale głęboki oddech.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN