Jeśli wybierasz się po raz pierwszy do ginekologa, warto dowiedzieć się, jak wyglądają gabinety ginekologiczne. Dzięki naszym poradom zobaczysz, czego możesz się spodziewać.
Wiele kobiet odczuwa niepokój, bo nie wie, jak wygląda wizyta u ginekologa – jak się przygotować, ubrać i czy trzeba być gotowym na jakieś pytania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.
Wizyta u ginekologa jest stresująca nie tylko dla młodych kobiet, ale także dla tych dojrzałych. Istnieje kilka kluczowych momentów, kiedy iść do ginekologa w ciąży oraz kiedy jest obowiązkowy czas na pierwszą wizytę.
Do tej pory zdarzają się dwudziestokilkuletnie dziewczyny, które jeszcze nigdy nie były u ginekologa. Zdarzają się nawet takie trzydziestolatki. Jak to możliwe? Nie było potrzeby, na ciążę jeszcze przyjdzie czas... Na co nam więc ginekolog?
Seksuolog jest specjalistą, który zajmuje się schorzeniami w sferze seksualnej człowieka. Uczucie zaspokojenia seksualnego jest jedną z podstawowych potrzeb i problemy w tej dziedzinie życia wpływają na całe funkcjonowanie człowieka. Wizyta u seksuologa często kojarzy się z dużym stresem, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda wizyta w poradni seksuologicznej i z jakimi problemami udać się do seksuologa.
Tunele w uszach to celowo wykonane przez wycięcie bądź rozciągnięcie otwory w ciele, najczęściej w płatku ucha. Ich rozmiary wahają się od 1,5 mm do nieograniczonej górnej granicy. Wymagają niezwykle dokładnej higieny, gdyż bardzo często stają się miejscem stanów zapalnych. Jak o nie dbać i jak krok po kroku bezpiecznie rozciągać?
Kamień nazębny gromadzi się u styku zębów i dziąseł. Z pozoru bezbolesny, wygląda nieestetycznie i jest przyczyną wielu chorób jamy ustnej. Dlaczego powinien być usuwany i jak często?
Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe, inaczej Choroba Afektywna Dwubiegunowa (ChAD), to zespół zaburzeń psychicznych charakteryzujący się naprzemiennymi okresami depresji i manii. Fazy te mogą być rozdzielone okresem normalnego samopoczucia. ChAD jest coraz częściej spotykanym problemem w społeczeństwie i wymaga leczenia psychiatrycznego. Dotyka także ludzi związanych z show-biznesem. O chorobie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Marzeną Mawricz i muzykiem Michałem Wasilewskim, który sam boryka się z ChAD.
Kiedy spotka nas coś miłego i ekscytującego odczuwamy radość, przypływ sił i energii. Innym razem, gdy życie przyniesie nam trudną sytuację, z którą nie umiemy sobie w danej chwili poradzić, odczuwamy przygnębienie i smutek. U niektórych osób emocje te pojawiają się jednak bez wyraźnej przyczyny, za to w dużym, trudnym do opanowania natężeniu. Zmagają się te osoby z trudną do wytrzymania huśtawką emocjonalną, od depresji po euforię. Może to świadczyć o cierpieniu na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (inaczej dwubiegunowe zaburzenia nastroju).
30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Zaburzenia dwubiegunowe i ich objawy można porównać do wędrówki po wysokich górach - wędrowiec przemierza szczyty z pasją, wciąż widzi cudowne krajobrazy. Uczucie szczęścia rozpiera piersi, człowiek próbuje się “nasycić” otaczającym go pięknem. Chłonie oczami widoki, czuje się wspaniale, chce żyć pełnią życia i wędrować dalej, gdzie go oczy poniosą. Nagle spada, łamiąc sobie dotkliwie wszystkie kości. Przez miesiące patrzy na sufit szpitalnej sali, nie mogąc się ruszyć. Życie wędrowca z nieba zamienia się w piekło. Zupełnie jak w życiu osoby chorującej na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
Strach, lęk i stres to naturalne stany emocjonalne, które każdy z nas dobrze zna z codziennego życia. To prawidłowa reakcja na trudne dla nas sytuacje, takie jak np. wystąpienia publiczne, potencjalne zagrożenia (warczący pies lub grupa groźnie wyglądających obcych ludzi) czy ważne dla nas wydarzenia. Jeśli jednak stan niepokoju utrzymuje się dłużej i jest bardzo nasilony, nawet jeśli stresujący moment dawno minął, a utrzymujące się napięcie utrudnia lub uniemożliwia poradzenie sobie z codziennymi obowiązkami i problemami, lęk z naturalnej reakcji obronnej staje się chorobą i poważnym problemem. Mówimy wtedy o zaburzeniach lękowych.
Sytuacja dotycząca działania szpitali psychiatrycznych w Polsce jest dramatyczna. Na wizytę u psychiatry w ramach NFZ trzeba czekać nawet kilka miesięcy - ze względu na małą liczbę lekarzy. W Warszawie zamknięto jedyny oddział psychiatryczny dla dzieci. Co robić, kiedy potrzebujesz pomocy psychiatry? Gdzie i do kogo się zgłosić?
Na zaburzenia rozwojowe u dzieci w dużym stopniu ma wpływ nie tylko najbliższa rodzina i to, jakie emocje towarzyszą dziecku od początku jego życia. Główne przyczyny takich nieprawidłowości nadal są nieznane. Im więcej stresu, lęku, emocji o negatywnym zabarwieniu oraz agresji, tym większa szansa na pojawienie się poważnych zaburzeń.
Zespół serotoninowy (inaczej zespół serotoninergiczny) jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem farmakoterapii, spowodowanym stosowaniem leków o działaniu serotoninergicznym. Pojawia się jako działanie niepożądane, na skutek interakcji między lekami lub w wyniku przedawkowania leków. Objawy zespołu serotoninowego obejmują hipertermię, skurcze mięśni, zaburzenia krążenia oraz świadomości.
Aloes to roślina o bardzo charakterystycznym wyglądzie, od wielu lat uprawiana w polskich domach. Syrop z aloesu czy sok z aloesu z miąższem to wyroby dobrze znane ze względu na właściwości prozdrowotne.
Przedsionek pochwy to struktura należąca do narządów rozrodczych żeńskich. Prawidłowy przedsionek pochwy jest różowy i niebolesny. Często jednak dochodzi do schorzeń tego obszaru, takich jak zapalenie przedsionka pochwy.
Nerwice to grupa zaburzeń psychicznych, którym towarzyszą lęk, niepokój, napięcie, natrętne myśli i czynności, a także obniżenie nastroju. Wielu lekarzy zmaga się z problemem, jak leczyć nerwicę, ale przede wszystkim, jak wyleczyć nerwicę bezpowrotnie?
Cellulit wodny to przypadłość, z którą walczy wiele kobiet – zarówno szczupłych, jak i tych z nadwagą. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale zaniedbany może przez lata przechodzić w kolejne stadia chorobowe – ostatni stopień cellulitu to już zmiany nieodwracalne i bolesne. Dlatego też warto rozpocząć walkę z pomarańczową skórką już przy jej pierwszych oznakach.
Depresja jest chorobą atakującą nie tylko psychikę jednej osoby. Jest to również choroba relacji. Nasze zachowania względem chorego mogą polepszyć lub jeszcze bardziej pogłębić jego stan. Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Jak pomóc osobie z depresją na odległość?
Bezsenność jest problemem, który dotyczy sporej grupy osób. Może być chorobą samą w sobie lub symptomem poważniejszych dolegliwości, jednak jej lżejsze stadium z powodzeniem można leczyć domowymi sposobami. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko zasnąć, mamy dla ciebie kilka rad.
Chyba każdy chciałby mieć ładny uśmiech, którego ozdobą będą piękne, białe zęby. W końcu są one naszą wizytówką. Jednak nie zawsze wyglądają na tyle dobrze, by odsłaniać je w pełnym uśmiechu. Podpowiadamy, jak wybielić zęby w domu.
Ejakulacja jest u mężczyzn fizjologicznym wytryskiem nasienia z prącia, który następuje w wyniku stymulacji seksualnej. Zwykle jest ona poprzedzona stymulacją penisa w czasie stosunku seksualnego lub mastrubacji i wiąże się z osiągnięciem orgazmu. Główne problemy z ejakulacją dotyczą jej braku lub przedwczesnego wytrysku. Istnieje także zjawisko ejakulacji u kobiet, które również związane jest ze szczytowaniem seksualnym.
Erekcja, inaczej wzwód, to gotowość penisa do odbycia stosunku seksualnego. Polega na powiększeniu i usztywnieniu penisa. Czasami zdarza się, że mimo podniecenia mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Problemy z erekcją mogą dotyczyć każdego mężczyzny, niezależnie od wieku. Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem, prowadzącym do frustracji i braku satysfakcji z życia seksualnego obojga partnerów. Poznanie przyczyn zaburzeń erekcji umożliwia ich skuteczne wyleczenie.
Życie osób z fobią społeczną jest ciężkie Trudno jest im wykonywać najprostsze codzienne aktywności. Nie chodzi tylko o wychodzenie do ludzi, ale również strach np. przed jedzeniem przy innych ludziach, nawet najbliższych. Osoby z fobią społeczną nie chodzą na wesela lub inne rodzinne uroczystości. Niechętnie również podejmują zatrudnienie. Jak walczyć z fobią społeczną i jak się ją leczy?
Histeria znana jest już od starożytności – pierwotnie nazywano tak kobiecą przypadłość związaną z aktywnością macicy. Dziś histerią nazywamy potocznie zachowanie typowe dla najmłodszych. Histeria u dziecka objawia się silnym płaczem i dobitnie manifestowaną złością.
Jęczmień pod okiem to zapalenie ropne powieki, spowodowane infekcją drobnoustrojami. Objawia się bolesnością, zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem. Jęczmień pod okiem u dziecka i dorosłego przebiega podobnie. By wiedzieć, jak wyleczyć jęczmień pod okiem, trzeba znać jego przyczynę. Jęczmień pod okiem wywoływany jest najczęściej zakażeniem gronkowcami.
Jonoforeza to metoda rehabilitacji, która polega na dostarczaniu lekarstwa w chore miejsce przy pomocy prądu. To zabieg całkowicie bezbolesny, a nawet odprężający. Stosowana od lat wspomaga leczenie schorzeń kręgosłupa, nerwobóli, a nawet chorób krtani i stanów zapalnych.
Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, daje doskonałe efekty w leczeniu defektów kosmetycznych, jak rozstępy czy cellulit, a także usuwaniu zmarszczek czy niedoskonałości w okolicy oczu. Karboksyterapia pomaga również w leczeniu schorzeń, takich jak niewydolność żylna czy zaburzenia krążenia.
Kolagen to białko pełniące bardzo ważną rolę w organizmie. Niestety pod pojęciem tym nie kryje się jedna substancja, przez co sprawa się nieco komplikuje. Typów kolagenu jest ponad 20, a każdy z nich decyduje o innym efekcie. W takim razie powstaje pytanie, który kolagen wybrać?
Łopian czy korzeń łopianu to określenia, które dość często spotkać można w medycynie naturalnej. Wielu specjalistów zajmujących się ziołolecznictwem wskazuje na wielokierunkowe działanie tej rośliny. Stosowana jest ona zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.