Zdrowie

  Na co pomagają suplementy diety i czy trudno jest zarejestrować takie produkty? Czy muszą one spełnić jakiekolwiek normy? O prawnych aspektach rejestracji suplementów diety rozmawialiśmy z Katarzyną Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.

  Ospałość, zmęczenie, zawroty głowy i omdlenia - to objawy zbyt niskiego ciśnienia krwi. Czy to prawda, że niskociśnieniowcy żyją dłużej? Jak należy postępować z osobą, która zemdlała z powodu zbyt niskiego ciśnienia krwi? Kiedy niskie ciśnienie trzeba leczyć i o jakich chorobach może świadczyć gwałtowny spadek ciśnienia krwi? O tym w Dzień Dobry TVN kardiolog dr Piotr Gryglas.

  Fundacja Mozaika powstała, by pomagać niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom. Fundacja pomaga kobietom już w okresie prenatalnym. Co czują rodzice, kiedy dowiadują się, że ich dziecko urodzi się chore? Jak im pomóc? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN - Kamila Nems oraz Agata Rozumek.

  Prof. Jacek Moll – kardiochirurg dziecięcy, postanowił pomóc bardzo chorej dziewczynce, którą w Odessie nazywają Księżniczką. W studiu Dzień Dobry profesor był naszym gościem. Kiedy operował, modliło się za niego i chorą dziewczynkę pół Ukrainy. Jak wykonuje się wielkie operację na małych sercach?

  Wirus brodawczaka rozprzestrzenia się przez kontakty seksualne. Może dotknąć zarówo kobiety jak i mężczyzn. Brodawczak bardzo często przebiega bezobjawowo. Lubi się umiejscawiać w miejscach niewidocznych. Może prowadzić do zmian nowotworowych. W studiu Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski wyjaśnił, jak można go uniknąć i co zrobić - jeśli już nas zaatakował.

  W Polsce było kilka przypadków urodzeń bliźniąt syjamskich. Ostatnio w Warszawie przyszli na świat - zrośnięci brzuszkami - Dawid i Janek. Są to na tyle rzadkie przypadki, że cała Polska śledzi losy bliźniaków syjamskich. Zobaczcie, jakie są przyczyny urodzeń zrośniętych ze sobą dzieci.

  Na pytanie: w którym pomieszczeniu domowym jest najwięcej bakterii, większość zapewne odpowiedziałaby, że... w toalecie. Czy na pewno tak jest? O tym w Dzień dobry TVN dr Piotr Gryglas, który radzi w jaki sposób pozbyć się bakterii i kiedy drobnoustroje stają się niebezpieczne dla zdrowia.

  W Wielkiej Brytanii rozpoczęto zakładanie pierwszej uprawy "rybnych" roślin GMO. Dzięki nowym genom będą one bogate w korzystne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. I staną się pożywieniem dla ryb hodowlanych. Czy to znaczy, że ludzie będą podtruwani? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była dietetyk Aneta Łańcuchowska.

  Świeć przykładem - odrestauruj swój uśmiech! Jeśli chcesz zmienić swój wygląd i masz bardzo poważne kłopoty z uzębieniem - brak zębów, duże ubytki lub bardzo zepsute zęby, to zapraszamy do zgłoszenia się do nas. Wyślij swoje zgłoszenie na adres: metamorfozy@tvn.pl. Prosimy także o załączenie swojego zdjęcia ukazującego Wasz uśmiech.

  Dziennie Rob Gillett zjadał 7 tys. kalorii. Przy wzroście 160 cm jego obwód w pasie wynosił 198 cm. Gdy przekroczył wagę 220 kg, przestał wychodzić z domu. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ania Wendzikowska rozmawiała z "człowiekiem-pączkiem", który schudł aż 185 kg! Ile czasu mu to zajęło? Czy zawsze był otyły? Poznajcie człowieka, która uzależnił się od jedzenia.

  Co o naszym zdrowiu mówi nasza skóra? Czy rumień na skórze, zmiany guzkowe i nadmierna potliwość powinny nas zaniepokoić? O czym świadczą sińce pod oczami i wyjątkowa bladość skóry? Jakie rodzaje nowotworów objawiają się zmianami na skórze, oczywiście oprócz nowotworu skóry? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem.

  Łukasz Wysocki, uczeń I LO im. S. Staszica w Lublinie, odkrył substancję, która opóźnia rozwój choroby Alzheimera. Czy lek mógłby być produkowany i rozdystrybuowany na rynek farmaceutyczny? W studiu Dzień Dobry TVN Łukasz opowiedział, dlaczego zdecydował się poszukiwać leku na Alzheimera.

  Podobno najpierw rujnuje nerki. Z czasem, z powodu zakwaszenia spowodowanego spożywaniem nadmiernej ilości białka - cały organizm. Pierre Dukan został skreślony z listy francuskich lekarzy. Czy ze względu propagowanie swojej diety? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Zbigniew Gaciong, nefrolog, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

  Gdy miał 3 miesiące, lekarze podali mu zintegrowaną szczepionkę. Jego stan nagle się pogorszył. Zapadł w śpiączkę, a gdy się obudził był apatyczny, miał drgawki, przestał się prawidłowo rozwijać. Diagnoza: mózgowe porażenie dziecięce. Brytyjscy lekarze, którzy podali mu w szpitalu szczepionkę nigdy nie potwierdzili, że to powikłania po szczepieniu. Rodzice, teraz już 4-letniego Maksa, nie zgadzają się z tym. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mamę Maksa Panią Anetę Szenderę i dr Bożenę Ryczkowską, pediatrę. Jak przebiega rehabilitacja Maksa i ile kosztuje? Czy rodzice chłopca będą walczyć o odszkodowanie?

  Przychodzi pacjent do lekarza i... stoi w kolejce po zdrowie... i życie. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer przyjrzał się funkcjonowaniu NFZ... z bliska. Ile trzeba czekać na wizytę do lekarza? Co na ten temat ma do powiedzenia były minister zdrowia Marek Balicki? Dlaczego polski pacjent, by się leczyć, musi liczyć na szczęście lub znajomości?

  Paweł Urbański - informatyk, ekonomista, coach, pierwszy niewidomy Polak, który zdobył Kilimandżaro. Gra także w golfa i jeździ na nartach. Wzrok stracił w wieku 13 lat. Jednak, jak mówi, do wszystkiego można się przyzwyczaić. Przyzwyczaił się do tego, że nie widzi, ale swojej ślepoty nie traktuje jako bariery w życiu. Poznajcie Pawła Urbańskiego, gościa Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach.

  Kłopoty w koncentracją, brak kreatywności, ospałość, a nawet depresja. Czy prawdą jest, że po spożyciu jedzenia typu fast food nasz organizm zaczyna szwankować? Reporter Dzień Dobry TVN postanowił przeprowadzić eksperyment - przez tydzień żywił się w fast foodzie. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Zuzannę Antecką - psychologa i dietetyczkę.

  Cellulit to zmora wielu kobiet. Prototypem baniek chińskich są tradycyjne bańki szklane. Jak i czym natrzeć ciało przed masażem chińskimi bankami i dlaczego jest to takie ważne? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do korzystania z masażu bańką chińską ? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Monika Kozak - masażystka, która w swojej pracy używa chińskich baniek.

  Wykonują złożone czynności w czasie głębokiego snu. Kiedyś owiany legendami i mitami - dziś uznany za chorobę. Somnambulizm popularnie zwany lunatyzmem. Daniel w czasie epizodu lunatycznego wypadł przez okno i cudem udało mu się uniknąć śmierci. Czy pełnia Księżyca ma wpływ na lunatykowanie? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był psychiatra dr n. med. Michał Skalski - specjalista od zaburzeń snu.

  Pobudza. Jest smaczna. Podnosi ciśnienie. Rozgrzewa. Niektórzy jednak nie chcą pić kawy ani napojów energetyzujących. Czy można zastąpić kawę, herbatę czy energetyki? A może spróbować yerba-mate, imbir i ostre przyprawy zawierające kapsaicynę? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Agnieszka Piskała - dietetyczka

  Karmienie piersią ma wpływ na zdrowie dziecka. Czy nie przeceniamy tego wpływu? Niektóre matki nie chcą, a niektóre nie mogą karmić piersią. Kogo zapytać, jakim mlekiem zastępczym karmić noworodka? Czy powiedzieć o swojej decyzji lekarzowi? Dlaczego kobiety decydują się na to, by nie karmić piersią? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: położna Anna Kalinowska - Garbala oraz Katarzyna Kamińska, która nie karmiła piersią.

  Lekarze ze Świdnicy walczą o życie ekstremalnie otyłego mężczyzny. Pacjenta ważącego około 300 kg do szpitala przywieziono dużym policyjnym busem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Barbara Markowska, która przez lata prowadziła program o odchudzaniu oraz Magdalena Gajda - rzecznik praw osób chorych na otyłość . Dlaczego ludzie otyli budzą pewien rodzaj wstrętu? Czy naprawdę są to ludzie słabi, którzy nie mogą zapanować nad swym apetytem na kaloryczne jedzenie i słodycze?

  Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali ustalili, że leki przeciwbólowe zawierające paracetamol mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu u dziecka. Zatem - jakie leki stosować u noworodków i dzieci? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN - dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra. Czy paracetamol może być toksyczny dla osób dorosłych?

  U 27-letniego Kamil Nowosielskiego zdiagnozowano złośliwy nowotwór mózgu. W walce z chorobą wspierali go bliscy, rodzina i przyjaciele. Przeszedł kilka operacji. Po każdej z nich stan Kamila się pogarszał. Z pomocą życzliwych osób udało mu się znaleźć wyspecjalizowaną klinikę w Houston. Tam lekarze są dobrej myśli.

  Wspólna akcja Mennicy Polskiej i Fundacji TVN "Nie jesteś sam" - „Szczęśliwe dukaty” rozpoczęła się 18 stycznia i będzie trwać do połowy marca. Inkrustowane niebanalnymi wzorami stworzonymi przez: Bożenę Walter, Annę Maruszeczko, Dorotę Wellman, Magdę Mołek, Kingę Rusin, Marcina Prokopa. Dukaty pomogą chorym dzieciom. Będzie można nimi także płacić za produkty. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Bożena Walter – Prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam” oraz Grzegorz Zambrzycki - Prezes Mennicy Polskiej.

  Okazuje się, że można się już ubezpieczyć od następstw zachorowania na nowotwory i poniesionych na leczenie kosztów. Ile kosztuje takie ubezpieczenie, co dokładnie nam daje i czy każdy może się ubezpieczyć? Czy, by podpisać taką umowę, musimy dostarczyć ubezpieczycielowi komplet badań medycznych? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Polscy naukowcy przeszczepiają twarz, wyhodowali "sztuczną" skórę oraz przywracają słuch. Na świecie w innowacyjności z zakresu medycyny jesteśmy pionierami. W studiu Dzień Dobry TVN o nowoczesnych metodach kształcenia lekarzy opowiedzieli: Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy z Centrum Nauki Kopernik oraz dr n.med. Anna Duława-Bułdak z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobaczcie, jak fantomy noworodków szkolą przyszłych lekarzy!

  Basen i jacuzzi to niebezpieczna dla nas miejsca, bo - jak mówi dr. Paweł Grzesiowski - mikroby nie śpią i korzystając z kąpieli w miejscach publicznych narażamy się na infekcje. Jakie? Kto nie powinien korzystać z publicznych basenów? Czy konieczna jest kąpiel przed wejściem na basen?