Polskie dzieci i nastolatki tracą słuch z powodu nadmiernego i zbyt długotrwałego hałasu. Jednym z głównych winowajców są popularne odtwarzacze do słuchania muzyki. Problem jest tym bardziej niebezpieczny, że w dużym stopniu nieuświadomiony. Czy ubytki słuchu są nieodwracalne?

  "Mój 4-letni synek ma wędrujące jądra. Nie wiem, co mam robić. Cześć lekarzy zaleca zabieg, a inni każą czekać, aż same zstąpią do moszny. (...) Proszę pomóżcie mi!" Co na to nasz ekspert, dr Piotr Gryglas?

  Rugby jest sportem brutalnym - mówi Ryszard Plinta - trener reprezentacji polski w rugby, ale osoby niepełnosprawne nie mają z tym żadnego problemu - dodaje. Jeśli chodzi o aspekt rehabilitacyjny, rugby jest bardzo efektywną formą, zarówno jeśli chodzi o rehabilitację pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

  Pediatrzy alarmują - ryzyko śmierci dziecka jest w Polsce o 40 proc. większe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Fundacja ORIMARI prowadzi kampanię społeczną "Kochasz, chronisz, zapobiegasz. Badaj swoje dziecko". Kampania ma zachęcić rodziców do tego, by przynajmniej raz w roku poddali badaniu swoje dziecko.

  Otyłość może powodować cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zaburzenia hormonalne, nowotwory, impotencję, a także depresję. Problemy z nadwagą ma 61 proc. Polaków. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Otyłości.

  Politycy w sejmie dyskutują nad tym, gdzie, kiedy i jak powinniśmy się leczyć, wykazując niezwykłą troskę o nasze zdrowie. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się ich zdrowiu z pomocą psycholog Joanny Heidtman, dr Marka Bardadyna i wróżki Aidy.

  Włoscy naukowcy ostrzegają - psychiczne napięcie spowodowane zdradą wywołuje silny stres, a to z kolei może prowadzić do bólów głowy, a nawet powstania tętniaka. Może także powodować impotencję. Czy Włosi mają rację? Sprawdził to dla nas Marek Nowicki.

  Zaszczep się przeciw grypie, nim nadciągnie epidemia, dzięki temu unikniesz powikłań i znacznie wyższych kosztów leczenia choroby. Czy jednorazowe zaszczepienie się przeciwko grypie gwarantuje nam odporność na każdy szczep wirusa?

  Franek Cwalina urodził się z mukowiscydozą. Niestety poza tą trudną w leczeniu chorobą obciążony jest także padaczką oraz wadą móżdżku, która znacznie obniża jego koordynację wzrokowo-ruchową. Wielką pasją Franka jest taniec irlandzki, który trenuje, pomimo wielu przeciwności losu.

  Żyjemy w środowisku coraz bardziej sprzyjającym alergii. Do rozwoju alergii przykładamy rękę sami, dbając przesadnie o czystość. Kłopoty z alergią to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych u polskich dzieci. O tym, dlaczego liczba chorych na alergie rośnie w naszym kraju w zastraszającym tempie, rozmawialiśmy z prof. Bolesławem Samolińskim.

  "Mam 21 lat i właśnie zrobiłam badania. Wyszedł mi za wysoki cholesterol całkowity. Lekarka powiedziała mi tylko tyle, że mam stosować dietę. Tylko jaką??? Proszę o poradę" - to e-mail, który przyszedł na adres zdrowie@tvn.pl Zachęcamy do zadawania pytań naszemu ekspertowi - dr Piotrowi Gryglasowi.

  Trzech z czterech Polaków cierpi z powodu bólu. Niewielu wie, że istnieją w Polsce specjalne poradnie zajmujące się leczeniem bólu. Korzystajmy z nich, a nie faszerujmy się tabletkami przeciwbólowymi, bo wśród Europejczyków zajmujemy pierwsze miejsce w UE pod względem ich spożycia.

  Fundacja "Akogo?" Ewy Błaszczyk pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu - dzieciom w śpiączce. W ramach kampanii "Budzimy do życia" fundacja zbiera środki na budowę kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Gościem Dzień Dobry TVN była założycielka fundacji z córką Marianną.

  Każda kobieta musi przytyć w ciąży i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kwestia sporna dotyczy tego, ile powinna przytyć. Zależy to - przede wszystkim - od wagi, jaką kobieta miała przed ciążą. U kobiet z nadwagą przed ciążą przyrost wagi nie powinien być większy niż 7- 12 kg.

  24-letni Michał Woroch choruje na zanik mięśni. Choroba postępuje i skraca jego życie, ale pomimo cierpienia Michał nie poddaje się i realizuje swoje pasje. Gościem Zielonych drzwi był także Dawid Kaszlikowski, jedna z kilku na świecie osób, które wspinają się na drapacze chmur bez asekuracji.

  "Mam 21 lat i chciałabym zrobić badania piersi - mammografię. Gdzie mogę się zgłosić? Czy to badanie jest płatne?" - napisała do nas Karolina. To pytanie zainteresowało naszego eksperta - dr Piotra Gryglasa.

  Reader’s Digest po raz trzeci przeprowadził raport „Europe Health 2008”. Wyniki sondażu wykazały, że Europejczycy coraz bardziej troszczą się o zdrowie.

  Dziś w "Zielonych drzwiach" Anna Maruszeczko prezentuje historię Katarzyny Kędzior, kaskaderki chorej na nowotwór węzłów chłonnych.

  Skóra kobiet w ciąży jest kapryśna - mówi dr nauk medycznych Carmen Vincent, dermatolog i konsultant marki Pharmaceris. Nie u każdej kobiety ciąża wpływa niekorzystnie na skórę. Kiedyś mówiło się, że jeśli kobieta spodziewa się chłopca, skóra będzie piękniała, a jeśli dziewczynki - skóra będzie brzydła. Nie ma jednak potwierdzenia w badaniach na taką tezę. Jedno jest pewne, w trakcie ciąży zalecana jest ostrożna pielęgnacja skóry.

  W wyniku nieudanych i lekkomyślnych skoków do wody, co roku w Polsce ponad 700 osób ulega urazom kręgosłupa. Około 30 proc. z nich doznaje urazu rdzenia kręgowego, a to oznacza kalectwo. Sebastian "Sebol" Luty to młody człowiek, który w grudniu 2004 roku wyjechał na Hawaje za dziewczyną. Niestety pierwszego dnia po przylocie złamał kręgosłup. Teraz jeździ na wózku.

  14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, chorobą metaboliczną charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, np. nerek, serca, naczyń krwionośnych i oczu. Celem tegorocznej akcji jest zwiększenie świadomości w społeczeństwie na temat cukrzycy u dzieci i młodzieży.

  12 listopada minęło 21 lat od narodzin pierwszego w Polsce dziecka, które przyszło na świat w wyniku zapłodnienia in vitro. Metoda ta wciąż budzi w Polsce wiele kontrowersji.

  Starzenie się kolan to kwestia indywidualna. Skóra wokół kolan jest narażona na ciągłe rozciąganie, w związku z czym szybciej się zużywa i może wyglądać na starszą. Niekorzystnie na kolana wpływa także odchudzanie - znaczna utrata wagi sprawia, że skóra na kolanach staje się obwisła.

  Polki nie korzystają z możliwości wykonywania darmowych badań, dlatego też powstał projekt by każda kobieta przyjmowana do pracy musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografię. Pomysł wyszedł od największych autorytetów polskiej onkologii: prezesa Polskiej Unii Onkologii Janusza Medera oraz dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie prof. Marka Nowackiego.

  Dla 2/3 polskich mężczyzn w wieku 25-39 lat najważniejsze w życiu jest bycie ojcem. Jednak decyzję o ojcostwie przesuwają w czasie. Im później się na nie decydują, tym trudniej im spłodzić potomka. Co wpływa na męskie problemy z płodnością?

  Mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Polka dożywa średnio 79 lat, a Polak - zaledwie 70. Mężczyźni częściej niż kobiety są nałogowymi palaczami. Częściej zapadają na choroby nowotworowe, choroby płuc i układu krążenia. Jadają tłusto i dużo.

  Przemęczenie, zaokrąglony brzuch, częste bóle głowy, nieprzyjemny zapach potu, ziemista cera, problemy z nerkami - to mogą być skutki zakwaszenia organizmu.

  O metodach modelowania policzków rozmawialiśmy z Aleksandrą Jagilską - dermatologiem z Kliniki Chirurgii Plastycznej.

  O dobrym i złym cholesterolu rozmawialiśmy z profesorem Mirosławem Dłużniewskim - kardiologiem ze Szpitala Bródnowskiego i dietetykiem - Dorotą Osóbką.

  Nawet jeśli nie lubimy słodyczy, codziennie nieświadomie pochłaniamy sporą porcję cukru. Jest on obecny niemal w każdym gotowym produkcie, poprawia smak, ale też szkodzi zdrowiu.