Polacy nadużywają antybiotyków. Znajdujemy się na piątym miejscu pod względem spożycia antybiotyków w Europie. Czy antybiotyki są złotym środkiem na wszystkie nękające nas dolegliwości? O terapii anybiotykami porozmawialiśmy z prof. dr hab. Walerią Hryniewicz, Konsultantem Krajowym w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i Przewodniczącą Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, a także z Tadeuszem Zielonką z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

  Grzegorz i Radosław Królowie opracowali autorski program odchudzania zwany Dietą Królów. Jego skuteczność potwierdzają ci, którzy ją stosowali. Dzięki niej Grzegorz Król zgubił 30 kg. Tajemnica tej diety tkwi w podziale posiłków na trzy grupy. Pierwsza grupa to produkty neutralne, druga - produkty, od których się chudnie, a trzecia grupa to produkty zakazane, czyli takie od których się tyje. Dietę trzeba wspomóc specjalnym programem oczyszczania organizmu i masażem.

  Radosław Włodarczyk, gość Zielonych drzwi, był konsultantem naukowym w projekcie "Ptasie radio" zainicjowanym przez Fundację TVN "nie jesteś sam", w wyniku którego powstał nietypowy atlas ptaków. Opisy zawarte w atlasie są dziełem osób niewidomych, niedowidzących i przewodników uczestniczących w projekcie "Ptasie radio" prowadzonym przez Fundację "Razem" z Łodzi.

  W naszej wakacyjnej apteczce powinny się znaleźć przede wszystkim środki opatrunkowe, czyli bandaże, plastry z opatrunkiem i woda utleniona, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz lek na ból gardła, biegunkę, niestrawność i poparzenia słoneczne - radzi dr Piotr Gryglas.

  Amnezja dotyczy pamięci długotrwałej i może się przejawiać albo niepamięcią zdarzeń wcześniej utrwalonych albo niezdolnością do zapamiętywania nowych zdarzeń. Jak żyje się z człowiekiem, który stracił pamięć? Na to pytanie odpowiedziała Beata Zientarska, żona Macieja Zientarskiego, który stracił pamięć na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym.

  Fundacja Jaśka Meli "Poza Horyzonty" to organizacja, która ktra pozwala osobom niepełnosprawnym na realizację ich najśmielszych planów podróżniczych, survivalowych i artystycznych. Jan Mela był gościem Dzień Dobry TVN.

  Doktor Piotr Grygla opowiedział dziś w "Dzień Dobry TVN" na pytanie: Czy urlop może być zagrożeniem dla naszego zdrowia? Posłuchajcie, jakie zagrożenia czyhają na nas w czasie wypoczynku.

  Jak zadbać o skórę, wystawioną na działanie promieni słonecznych? Tego dzisiaj mogliście się dowiedzieć w "Dzień Dobry TVN".

  Specyfiką świńskiej grypy jest to, że atakuje osoby młode i dość odporne. Dlatego też jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży - wyjaśnia prof. Romuald Dębski, ginekolog i endokrynolog. Minister zdrowia Ewę Kopacz zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN o to, czy jesienią możemy spodziewać się wzrostu zachorowań na tą odmianę grypy oraz, kiedy dostępna będzie szczepionka na świńską grypę.

  Na początku 2009 roku Fundacja TVN "nie jesteś sam" wpadła na pomysł zorganizowania akcji charytatywnej skierowanej do dziewczynek w wieku 13 - 15 lat, które chciałyby się bezpłatnie zaszczepić na groźny wirus HPV, powodujący raka szyjki macicy. Fundacja postanowiła ufundować czterysta szczepionek, ale nie miała odpowiedniego zaplecza medycznego. Z pomocą przyszła firma medyczna Medicover.

  Zioła powinniśmy przyjmować pod okiem specjalisty, bo zioła - tak jak wszystkie - leki podlegają interakcji i wchodzą w działanie z innymi lekami - radzi Andrzej Nurczyk z warszawskiej "Zielarni".

  Bohdan Smoleń, założyciel Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, był gościem Dzień Dobry TVN. Fundacja zajmuje się hipoterapią, którą stosuje się u osób po przebytych chorobach zostawiających trwałe ślady w sprawności fizycznej i w życiu psychicznym.

  - Zdarza się, że maluchy jedzą go tyle, co aktywni kulturyści - zauważa docent Piotr Socha. Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w pierwszych latach rozwoju dziecka, jest niezdrowy. Polskie Dzieci jedzą także za dużo mięsa, tłuszczu i słodyczy, a za mało warzyw i ryb. Jakie składniki żywieniowe są dla dziecka najlepsze?

  Ludziom często wydaje się, że im mniej zjedzą, tym efekt będzie szybszy i bardziej spektakularny. Taka dieta jest skuteczna tylko przez bardzo krótki czas, a może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - wyjaśnia dietetyk Dorota Osóbka. Stosując dietę powinniśmy bardzo uważnie obserwować własny organizm. Czerwona lampka powinna się włączyć, gdy jesteśmy ospali, nie mamy siły, boli nas wątroba lub żołądek, mamy zawroty głowy itp.

  Dziś w studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko zajęła się tematem ratownictwa medycznego.

  Koncerny farmaceutyczne potrzebują ludzi do badań eksperymentalnych nad nowymi lekami. Znajdują ich w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, gdzie zdrowie i życie ludzkie nie jest chronione tak, jak na przykład, w USA. W Stanach Zjednoczonych prawa obywatela są nadrzędne i pacjent ma decydujący głos w procesie leczenia i badań - wyjaśnia Wojciech Masełbas, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych.

  W Polsce wzrasta popularność fast fodów - tak wynika z badań "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2009". O tym, jak jedzą Polacy i, jaki jest klucz do zdrowego żywienia, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z krytykiem kulinarnym Piotrem Adamczewskim i dietetykiem Ewą Ceborską.

  Czy stres i dieta wpływają na żeńskie hormony? Wrocławscy naukowcy przez trzy lata będą sprawdzać, jak styl życia wpływa na ich stężenie w organizmie kobiet. Badać będą poziom estradiolu i progesteronu - żeńskich hormonów, które odpowiadają m.in. za płodność i stan skóry. Teraz co piąta para w Polsce ma problemy z poczęciem dziecka.

  Gościem Anny Maruszczecko i "Zielonych drzwi" był Jan Zając - prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jest on pomysłodawcą konkursu "Lodołamacze", podczas którego od czterech lat nagradza się przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

  Do stołecznych przychodni lawinowo zgłaszają się pacjenci z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem - donosi "Życie Warszawy". Odpowiada za ten stan rzeczy zanieczyszczona klimatyzacja. Do czego doprowadzić może przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach?

  L-karnityna, błonnik w tabletkach, poliglukozamina, czyli niektóre z popularnych suplementów diety, nie pomagają bardziej w odchudzaniu od placebo. Rynek jest bogaty we wszelkiego rodzaju „wspomagacze”, które jak się okazuje, nie wiele dają. Czynnikiem decydującym w walce ze zbędnymi kilogramami z pewnością jest motywacja, czyli to co mamy w głowie. O tym jak korzystać z suplementów diety rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z dietetykiem Dorotą Osóbką oraz Supernianią – Dorotą Zawadzką.

  - Trudno określić jednoznaczną przyczynę tak wysokiego poziomu błędów badań. Powodów może być wiele. Począwszy od złego przygotowania do badania pacjentki poprzez zły sposób wykonania badania, aż po błędny odczyt w ośrodku oceniającym wynik. Każdy przypadek należy badać indywidualnie - wyjaśnia dr Joanna Pabich -Worożbit - specjalista ginekolog.

  Pacjenci chorzy na raka jelita grubego mają coraz gorszy dostęp do leczenia. Dlatego Stowarzyszenie Europacolon Polska w dniach 6-8 września organizuje wystawę edukacyjną "Ocal Chore Miasto" oraz zbiórkę podpisów pod petycją o stworzenie programu terapeutycznego dla chorych na raka jelita grubego.

  Lekarze apelują o to, aby nie podawać grzybów dzieciom, ponieważ toksyny w nich zawarte nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i kolejne narządy. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy objawy zatrucia, powinniśmy natychmiast udać się do szpitala.

  Minął już miesiąc odkąd 6-letni Tomek trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w po tym jak zatruł się muchomorem sromotnikowym. Chłopiec przeszedł szereg operacji w tym przeszczep wątroby ratujący mu życie - o tym, jak w tej chwili czuje się chłopiec porozmawiamy z Pawłem Trzcińskim - rzecznikiem CZD, Dr Manowską - lekarzem prowadzącym oraz Martą Krzysztof - mamą chłopca.

  W Polsce chorobę zakrzepowo-zatorową diagnozuje się ją u 150 tysięcy osób rocznie. Zakrzepica jest więc poważnym problemem medycznym, choć wiadomo, dlaczego jest bagatelizowana.

  Fundacja ONIMARI organizuję kampanię społeczno-edukacyjną mająca na celu uświadomienia rodzicom, jak ważne są okresowe badania u dzieci. Tegoroczna kampania podkreśla istotność wykonywania badań USG jamy brzusznej u dzieci. Ambasadorka akcji jest Martyna Wojciechowska, mama 2,5 letniej Marysi, które gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. Martyna wyjaśniła nam czemu warto pamiętać o profilaktyce, szczególnie u dzieci.

  Czym różni się trądzik młodzieńczy od tego, który pojawia się w wieku dojrzałym? Jak i dlaczego powstaje? Czy nasza dieta wpływa na problemy z cerą? Jak pielęgnować i leczyć skórę trądzikową? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dermatologa dr Marcina Ambroziaka oraz Magdalenę Groszewską, prowadząca program SOS Uroda w TVN Style.

  Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami, a wraz z nią sezon grypowy. Do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami grypy. Rocznie na świecie na tę chorobę zapada około 100 mln ludzi. Jak uniknąć uciążliwego wirusa i, kiedy warto się szczepić przeciwko grypie? O tym internista Konrad Pszczołowski.